משפחות הרוגי אסון צפית, ארכיון
פלאש 90

התקציב נגמר: ועדת הבדיקה לאסון נחל צפית תפסיק לעבוד

יהונתן לוטם, ניצול השיטפון ואחד החניכים שתיכנן את הטיול בו נהרגו 10 מחבריו: "רצינו להעביר את הטיול לצפון ולא לטייל בדרום בשיטפונות, אבל לא יכולנו להתנגד ליובל. הוא אמר לנו שאפשר לטייל בגשם"
אסף פוזיילוב
13 באוקטובר 2021
13:06
עודכן ב 13:30

אסון נחל צפית: הוועדה לבדיקת האסון הודיעה שתסיים את פעילותה מאחר והתקציב להפעלתה נגמר. כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב. בוועדה הבהירו כי הפעילות תחודש כשיוסדר נושא התקציב. בשבוע שעבר אמור היה להיות הדיון האחרון, אך מכיוון שאחת העדות כבר הוזמנה, הודיעה הוועדה שהיום יהיה הדיון האחרון.

יהונתן לוטם, ניצול השיטפון ואחד החניכים שתיכנן את הטיול שבו נהרגו עשרת תלמידי המכינה, התייחס היום בעדותו ליובל כאהן, ראש המכינה: "רצינו להעביר את הטיול לצפון ולא לטייל בדרום בשיטפונות, אבל לא יכולנו להתנגד לראש המכינה יובל".

לוטם בכה על דוכן העדים בזמן החקירה הנגדית ואמר: "היינו צריכים לשנות את המסלול ולא יכולנו לעמוד מול ראש המכינה. הוא אמר לנו שאפשר לטייל בגשם, כשהתחלנו את המסלול התחיל לטפטף. כשרצינו לדחות את הטיול או לשנות מיקום יום לפני, יובל עשה לנו שיעור רק על זה שהמסקנה שלו היא שאפשר לצאת".

יעל כהן, אימה של רומי, שנהרגה באסון, אמרה לאחר הדיון על פרקליטי ההגנה: "הם מנסים לשבור את כל הילדים הצעירים שהיו בנחל. נכנסים בהם במשך שעות. אבל לא הצליחו לתת שום הסבר הגיוני למה החליטו לרדת לתוך נחל מצוקי כשכבר התחיל גשם, בזמן סכנת שטפונות. העד אמר בפירוש שירד גשם כשהתחילו לרדת לנחל. הסניגורים מתישים במשך שעות את העדים כדי שישנו את העובדות. הבת שלי ואחרות כיסו את עצמן בניילונים בגלל הגשם לפני השיטפון. הסניגורים לא מאפשרים לניצולים לספר את זה".

כרוניקה של אסון | עוד יום