עידן עופר, איתן סטיבה, טדי שגיא
צילום: יוסי זליגר ומשה שי, פלאש90

מסמכי פנדורה חושפים את מקלטי המס של עשירי ישראל

טדי שגיא, האחים עופר, איתן סטיבה ומשה חוגג הם בין הישראלים ששמם עלה במסמכים שחשף תאגיד העיתונאים הבינלאומי. החברות הקשורות אליהם החזיקו נכסי נדל"ן יוקרתיים, מטוסים ואפילו יאכטת ענק
דנה ירקצי
13 באוקטובר 2021
19:33

משפחת עופר, טדי שגיא, איתן סטיבה ואנשי עסקים נוספים מוזכרים במסמכי "פנדורה" כמוטבים של חברות במקלטי מס. החברות הללו מחזיקות בנכסי נדל"ן יוקרתיים, פיננסים, מטוסים ואפילו יאכטה. ניתוח שביצע ארגון "השומרים" על בסיס המסכמים שחשף תאגיד העיתונאים ICIJ ומתפרסם היום (רביעי) מציג חלק מאחזקותיהם של עשירי ישראל בחברות "אוף שור", הרשומות מעבר לים. 

לא פחות מ-60 חברות במקלטי מס הקשורות לטדי שגיא

המיליארדר טדי שגיא, ששמו עלה לכותרות בעקבות ניסיון ההתנקשות הכושל בקפריסין, מוזכר מאות פעמים במסמכי פנדורה. מהניתוח עלו כ-60 חברות במקלטי מס שקשורות לשגיא, בחלקן הוא המוטב הסופי שלהם, אחרות בבעלותו הישירה או בבעלות של חברות הקשורות אליו. 

שלוש מהחברות הרשומות באיי הבתולה החזיקו שלוש דירות בלונדון. חברה אחרת החזיקה במניות של חברה בשם Safecharge שעסקה בסליקה וששגיא היה אחד מבעליה עד 2019, אז מכר את אחזקותיו תמורת כ-600 מיליון דולר. חברת נוספת הוקמה במטרה להשקיע בחברות היי טק, וחברה שישית הוקמה כדי לפתח ולהפיץ במזרח הרחוק תוכנות גיימינג הקשורות לפלייטקה – שבבעלותו של שגיא. במסמכי פנמה בשנת 2016 שמו הופיע לפי פרסומים ב-16 חברות "אוף שור" שהוא בעל המניות היחיד שלהן.

מדוברו של שגיא נמסר: "טדי שגיא והחברות בשליטתו משלמים את מלוא המיסים החלים במדינות פעילותם, ומדווחים כדין על פעילותם ועל החזקותיהם. כך, גם החברות המוזכרות בכתבה מדווחות בבריטניה – ומיסים בגינן משולמים בבריטניה".

החברה של משפחת עופר שתכליתה החזקת יאכטה באורך 50 מטר 

ילדיו של איל הספנות והטייקון סמי עופר מוזכרים מספר פעמים במסמכים שנחשפו. אייל עופר, שהונו מוערך בכ-11.5 מיליארד דולר, הוא המוטב הסופי של קרן בשם ARK, שהוקמה באיי קיימן ב-2006 על ידי אביו והועברה אליו לאחר מותו ב-2011. שימוש בקרנות לצורכי הורשה מקובל בקרב אנשי עסקים כדי למנוע קרבות ירושה וכדי לצמצם את חבות מס הירושה במדינות שבהן הוא קיים. קרן ARK היא המוטב הסופי של חברה בשם ELM HOLDINGS GROUP הרשומה באיי הבתולה. ייעודה לפי המסמכים הינו "להחזיק חשבון בנק" ומקור ההון של החברה הוא בעסקי הספנות של בעליה.

עידן עופר, שהונו מוערך כ- 6.5 מיליארד דולר, מוזכר במסמכים בשל שליטתו בחברה בשם Vardom Holdings מאיי הבתולה. החברה החזיקה ביאכטה באורך של כ-50 מטרים שקיבלה את השם Better Place המוכר לכל ישראלי ממיזם המכוניות החשמליות של עידן עופר. היאכטה, לפי פרסום בגלובס, בגודל 300 מ"ר וכללה מרפסות, סלון מטבח, וסוויטה מפנקת של 60 מ"ר. המסמכים מגלים שבשנת 2015 קיבל עידן עופר הלוואה של 15 מיליון אירו מבנק קרדיט סוויס כשהיאכטה מהווה ערבון להלוואה. 

יועץ התקשורת של עידן עופר, יניב חלילי, מסר כי "מבלי לאשר את הפרטים או להתייחס לנכונותם, כל החברות הקשורות לעידן עופר פועלות למטרות לגיטימיות, בהתאם לכל דין ולפי כללי הדיווח הנדרשים. ענייניו של עידן עופר מתנהלים תוך הקפדה מלאה על שמירת החוק".

המסמכים מראים שדורון עופר, בן דודם של אייל ועידן, היה המוטב הסופי של חברה בשם "Labelka Limited" הרשומה באיי הבתולה. מטרת החברה הייתה "להחזיק בזכויות קניין רוחני", אולם נכון ל-2018 החברה החזיקה דווקא בנדל"ן ובזכויות בנדל"ן בקרואטיה ובבריטניה בשווי 9 מיליון דולר. דורון עופר מסר בתגובה כי למיטב זכרונו המידע שבמסמכים כבר איננו עדכני, וכי הוא אינו מעוניין להתייחס מעבר לכך.

הנדל"ן בלונדון והשותפויות באנגולה של איתן סטיבה

איש העסקים איתן סטיבה, שאמור להיות האסטרונאוט הישראלי השני, מוזכר במסמכי פנדורה כמה פעמים. את דרכו העסקית החל עם הקמת חברת LR שזכתה לפרסום בשל עסקיה באנגולה בתקופה שבה המדינה הייתה שרויה במלחמה אזרחים, אז לפי פרסומים החברה מכרה ציוד בטחוני למשטרו של חוזה אדוארדו סנטוס ששלט במדינה במשך 38 שנים.  

במסמכי פנדורה מוזכרים סטיבה ושותפיו בחברת LR. אחד המסמכים בהדלפה מתאר שרשור של כשלוש חברות "אוף שור" בבעלות ישירה של השלושה, החברה השלישית החזיקה שש חברות נוספות במקלטי מס, שבהן היה שותף אזרח ישראלי שמעורב בעבר באנגולה וכן חברת הנפט של אנגולה "סונאנגול". החברות הללו החזיקו מספר נכסי נדל"ן בבריטניה, כמו למשל בית משרדים מערבית ללונדון. מקבוצת LR נמסר, כי מבנה הקבוצה גלוי, שקוף ומדווח לשלטונות המס בישראל. בהמשך נאמר כי "בניגוד לנטען, רוב רובם של יחסי השותפות עם סטיבה, הסתיימו כבר בשנת 2012". 

גם איש העסקים משה חוגג מופיע במסמכי פנדורה, בין היתר בשל קשר לחברה בשם IDC Global Services הרשומה בבליז. מי שהיה המוטב הסופי הוא עוזרו לשעבר של חוגג, רועי ברוכיאל. חוגג מופיע כממליץ לצד אחד משותפיו בקרן סינגולריטים. בהמשך הגיש ברוכיאל תביעה כנגד חוגג בסך של 16 מיליון דולר בטענה כי חוגג רימה את המשקיעים. חוגג וברוכיאל העדיפו לא להתייחס לדברים.

שמות נוספים שעלו מתוך המסמכים הם של חיים צוף, שותפו של קובי מימון, בשליטה בישראמקו. שמו מוזכר במסמכי פנדורה כמוטב הסופי (UBO) של מספר גדול של חברות שנרשמו במקלטי מס. עו"ד דרור חוטר ישי, לשעבר ראש לשכת עורכי הדין, שלפי המסמכים החזיק בחברה באיי הבתולה בשם Amco Finance Holding שהחזיקה נדל"ן וחברה בפנמה. אבי לאומי, מייסד חברת אירונאוטיקס החזיק, לפי מסמכי פנדורה, בחברה בשם ALMA LTD שנרשמה ב-2015 בבליז.