-
צילום: דוברות המשטרה

שניים מהאסירים הנמלטים העידו: ביקשנו מקלט מרה"מ הפלסטיני - הוא סירב

ההסתתרות 5 מטרים מבסיס צבאי, והסוהר שלעג לאסיר שחפר • פרטים חדשים על בריחת המחבלים
כרמל דנגור
13 באוקטובר 2021
20:30
עודכן ב 23:19

חקירת המחבלים: שניים מהאסירים שנמלטו מכלא גלבוע פנו באמצעות סייען לראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה בבקשה לקבל ממנו מקלט. מוחמד אשתייה השיב לסייען: "זה נושא לא פשוט. אנחנו לא רוצים סיבוכים ומוות". כך פורסם לראשונה בחדשות הערב (רביעי) בכאן 11. 

חמישה שבועות אחרי בריחת המחבלים מהכלא השמור בישראל, כלא גלבוע - מתגלה כי מספר פעמים הנמלטים הסתתרו ממש מתחת לאפם של כוחות הביטחון - אך לא נתפסו. אחד המחבלים, יעקוב קאדרי, סיפר בחקירתו שהסתתר יחד עם מתכנן הבריחה צמוד לבסיס צבאי בצפון, במשך כמעט יום שלם. הוא מספר כי אם היו רוצים - היו יכולים לפגוע בחייל.

"טיפסנו על הר במשך כשעתיים", סיפר קאדרי בחקירה. "פתאום ראינו מולנו גדר של בסיס צבאי. הנחנו כי כוחות הביטחון לא יעלו על דעתם שאנחנו מתחבאים ממש צמוד למחנה צבאי, אז החלטנו להסתתר כאן עד שיחשיך. חפרנו מתחת לשיחים עמדת הסוואה, וכיסינו עצמנו בצמחיה וענפים. העמדה שלנו הייתה במרחק חמישה מטרים מגדר הבסיס. ראינו חיילים הולכים לידנו, אבל הם לא הבחינו בנו".

אדריכל הבריחה מהכלא: "15 שנה לא חפרתי כי מצבנו היה טוב" | הציטוטים ששודרו אמש בחדשות הערב

קאדרי המשיך וסיפר: "כשהחשיך, יצאנו מעמדת ההסוואה והתחלנו ללכת לכיוון יישוב ערבי סמוך. לא ידענו איזה יישוב זה, אבל זיהינו שמדובר ביישוב ערבי לפי אורות המסגד. הבחנו בקו הבתים הראשון, ואמרנו 'לא הגיוני שגרים כאן ערבים. הבנייה כאן נראית בנייה יהודית'. כנראה לא היינו מודעים לשינויים בבנייה הערבית ב-20 השנים האחרונות, שבהן ישבנו בכלא".

לעומת קאדרי ועארדה שהמשיכו צפונה, שני נמלטים אחרים הדרימו לאזור ג'נין. אחד מהם, מונאדל אנפיעאת, מספר כי שוטרים הבחינו בהם - אך הם הספיקו לברוח: "כשהלכנו בלילה לאזור ג'נין, רכב משטרתי הבחין בנו ועצר בצד הכביש. השוטרים האירו לכיווננו בפנסים, ואז ברחנו - כל אחד לכיוון אחר. בהמשך הגעתי לפרצה בגדר ההפרדה. עברו שם עשרות פועלים פלסטינים, שוהים בלתי חוקיים. ישבתי איתם, ואחר כך חציתי דרך אותה פרצה בגדר".

במהלך מנוסתם נחשפו האסירים לחדשות. חלק מהדיווחים ששמעו - היו רחוקים מהמציאות. "כשהגענו למחנה הפליטים בג'נין - עברנו כמה דירות מסתור", סיפר אנפיעת בחקירה. "באחת מהן צפינו בחדשות. הכתבים דיווחו על דברים שאנחנו מתכננים לעשות - בזמן שבכלל לא תכננו לעשות אותם. למשל, אמרו שאנחנו רוצים לחצות לירדן - כשבפועל רצינו מעצר הגנתי ברשות הפלסטינית".  

"התקשורת ניפחה את הבריחה, הפכה את העכבר לפיל. מה שעשינו לא היה מעשה גבורה גדול, בסך הכול מימשנו את זכותנו לברוח מהכלא", אמר מנאדל אנפיעאת בחקירה.

מעדויות הנמלטים ניתן ללמוד לא מעט על מחדלי שב"ס, שאפשרו לבריחה הזו להצליח. "בחודש יולי, חודשיים לפני הבריחה, היה חיפוש באגף", סיפר איהם כמאמג'י. "סוהר הבחין בשבר בבלטה בתא שלנו. זאת בעצם הייתה הכניסה למנהרה. מחמוד היה בטוח שנחשפנו. הסוהר קרא לקצין והצביע על השבר, אבל הקצין ענה שזה רגיל, ושזה ככה בתאים רבים בכלא".

הצצה לאגף השמור | עוד יום

אסיר אחר מתאר את התמונה המדהימה הזאת: הסוהרים מתבדחים עם אדריכל הבריחה, שניסה בעבר לחפור מנהרה בכלא שאטה - מבלי לדעת שבאותם ימים בדיוק הוא חופר מנהרה מתחת לאפם: "הסוהרים היו מגיעים לחיפושים בלילה - אבל הם לא חשדו בכלום, להפך", סיפר אסיר בכלא גלבוע. "הסוהרים היו צוחקים על מחמוד עארדה, שחפר מנהרה בכלא שאטה בעבר, ושואלים אותו 'לאן הגעת במנהרה?'"