אביגדור ליברמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעקבות חשיפת כאן חדשות: ליברמן התחייב להתייצב לדיוני קבינט הקורונה

במשרד האוצר הבהירו כי השר ישתתף בישיבות כפוף למגבלות לוח הזמנים שלו • הם הוסיפו: "כבר במצב הקיים, ככל שנדרשת מעורבותו הוא מקבל החלטותיו בעניין" • ממשרד האוצר התקבלה ההחלטה עם דעיכת התחלואה לקראת סוף הגל הרביעי • ליברמן: כל שינויי החקיקה שיאפשרו לשר עמאר להשתתף בדיוני קבינט הקורונה יעשו לאחר אישור התקציב
מיכאל שמש
15 באוקטובר 2021
09:53
עודכן ב 11:53

שר האוצר אביגדור ליברמן הודיע היום (שישי) כי בכוונתו להשתתף בדיוני קבינט הקורונה, אחרי שנחשף בכאן חדשות כי הוא לא השתתף בהן. בעקבות פנייתו של חבר הכנסת משה ארבל ליועץ המשפטי לממשלה בעקבות הפרסום, נמסר ממשרד המשפטים כי "בהמשך לבירור שנערך בעניין, הובהר על-ידי שר האוצר כי בכוונתו להשתתף מעתה בדיוני ועדת השרים, בכפוף למגבלות לוח הזמנים העומד לרשותו". 

בתשובת משרד המשפטים נכתב כי ממשרד האוצר נמסר כי "הובהר כי מבחינה משפטית, השר עמאר אינו יכול למלא את מקומו של שר האוצר לעניין חברותו בקבינט. כבר במצב הדברים הקיים, ככל שנדרשת לפי חוק מעורבות של שר האוצר בהבאת תקנות בנושא ההתמודדות עם מגפת הקורונה לאישור הממשלה הוא מקבל החלטותיו בעניין. האוצר גם משתתף בהצבעות המתקיימות ביחס להצעות החלטה המובאות לאישור ועדת השרים שלא בישיבתה". 

מסביבתו של ליברמן נמסר בתגובה: "לאחר שהובהר על ידי משרד המשפטים כי חלוקת הייצוג של משרד האוצר, על ידי שר האוצר, אביגדור ליברמן והשר במשרד האוצר, חמד עמאר, בין ועדות השרים השונות, מחייב תיקוני חקיקה, הוחלט כי לא יתעסקו השניים בדבר טרם אישור התקציב בכנסת. כל שינויי החקיקה אשר יאפשרו לשר עמאר להשתתף בדיוני קבינט הקורונה יעשו לאחר אישור התקציב". 

ח״כ משה ארבל מסר בתגובה: ״אני מברך את היועץ המשפטי לממשלה שהבהיר למר ליברמן בעקבות פנייתי את מגבלות הסמכות וחובתו לקבל את אישור הכנסת בכדי לברוח מאחריותו כחבר קבינט הקורונה. ידע כל חבר ממשלה כי סמכות זו גם אחריות״.


"סמכות זו גם אחריות", ח"כ משה ארבל (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90)

בחודש אוגוסט נחשף בכאן רשת ב ששר האוצר אביגדור ליברמן לא משתתף בישיבות קבינט הקורונה, כפי שעשה באותה תקופה שר החוץ יאיר לפיד. זאת על אף שעל פי החוק הוא חייב להיות חבר בקבינט. בתגובה לפרסום בכאן רשת ב, נמסר מטעם שר האוצר ליברמן כי הוא "מינה את השר במשרד האוצר, חמד עמאר, לנציג בקבינט הקורונה בזמן בניית התקציב וחוק ההסדרים ואישורם בממשלה". 

יום קודם לכן נחשף בחדשות הערב כי  ראש הממשלה החליפי ושר החוץ לפיד לא השתתף בשום ישיבה של קבינט הקורונה, גם באלה שעסקו בעניינים הקשורים למשרד החוץ. בעקבות החשיפה חזר בו לפיד והודיע כי ישתתף ככל שניתן בישיבות.