כרמי משק אחיה

בג"ץ קיבל את הפשרה בעניין משק אחיה, שפורסמה בכאן חדשות

אושר ההסכם בין המדינה לבין המתנחלים בעניין המשק שנטען שהוקם על אדמות פלסטיניות. בג"ץ קבע כי על הפינוי להתבצע בשלמותו עד פברואר 2023
כרמל דנגור ואמוץ שפירא
17 באוקטובר 2021
13:54

בג"ץ מקבל את מתווה הפשרה בין המדינה לבין המתנחלים בעניין משק אחיה, שפרסמנו בכאן חדשות בחודש שעבר. לפי ההחלטה: "על הפינוי להתבצע בשלמותו עד 1 בפברואר 2023. לא תינתן ארכה נוספת מעבר לכך. במהלך שנת השמיטה, לא יתבצע עיבוד הקרקע למעט פעולות הכרחיות".

אילולא התקבלה הפשרה, היו אמורים להיעקר בהוראת בג"ץ 170 דונמים של כרמים ומטעי זיתים של "משק אחיה" בבנימין, אחרי שפלסטינים טענו לבעלות על הקרקעות שעליהן נשתלו. בחודשים האחרונים התקיימו מגעים בין שר הביטחון בני גנץ לבין המתנחלים כדי למצוא פתרון חלופי שימנע את הרס הגידולים החקלאיים. בימים האחרונים הגיעו הצדדים לפשרה - לפיה הכרמים והזיתים לא ייעקרו אלא יועתקו לקרקע חלופית שתקצה המדינה לשם כך.

מנכ״ל משק אחיה דוד זיצר אמר לאחר חתימת ההסכם: ״ההיגיון הבריא ניצח. לא הייתה שום סיבה לבצע עקירה שהייתה גורמת נזק בלתי הפיך לפעילות החקלאית של המשק. אני שמח ששר הביטחון ואנשי משרדו וכן לשכת ראש הממשלה מנעו מראות מיותרים של עקירה ערב ראש השנה והגיעו למתווה שכולל קרקע חלופית והעתקה מסודרת, ועכשיו גם בג"ץ הגיעו למסקנה הזו״.