נתניהו וביטן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הקלטות הליכוד: ביטן איים שיצביע נגד מפלגתו; לוין נזף בח"כים

לאחר היעדרות ח"כים מהצבעות – נתניהו הנחה בישיבה סגורה: "אל תסעו לחו"ל" • ביטן התעקש שצריך להטיל סנקציות על אלו שלא הגיעו לדיונים: "אם לא – אני מצביע מה שאני רוצה" • לוין: "כשמבקשים לבוא, אז שפשוט יבואו"
יערה שפירא
19 באוקטובר 2021
09:06

אחרי השבוע הקשה שעבר על האופוזיציה, התכנסה אתמול ישיבת סיעת הליכוד כדי לדון בהפרות המשמעת הסיעתית, ובדרישה של יהדות התורה להפסיק את החרם על הוועדות. הזעם באופוזיציה היה לא קטן כשבשבוע שעבר עזבו רבים מחברי הליכוד את ההצבעה על חוק הקנאביס של הקואליציה, בניגוד למשמעת הסיעתית. הבוקר (שלישי) פורסמו בכאן רשת ב הקלטות מהדיון הסגור. 

נושא ההגעה להצבעות עמד במרכז ישיבת הסיעה של הליכוד אמש, כשיו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו הודיע על הנחיות מחודשות בנושא. 

נתניהו: "קודם כל – לא נוסעים לחו"ל. נקודה. אל תסעו לחו"ל. דבר שני, אל תקבעו. יש מצבים שנקבעו כבר דברים, חתונה, בת מצווה – אני מבין. אבל אל תקבעו אירועים בימים האלה, אין ברירה".

האזינו להקלטות מהסערה בישיבת הליכוד

יו"ר האופוזיציה ביקש למחול ל"מורדים" שלא הגיעו להצבעות, ועורר עימות מול חבר הכנסת דוד ביטן, שביקש להטיל סנקציות על הנעדרים. 

נתניהו: "מה שהיה בשבוע שעבר נמחק, נלך הלאה".

ביטן: "אי אפשר למחוק, הם צריכים לקבל סנקציה. אם לא, אני מצביע מה שאני רוצה, אני מודיע לך. זה הכול. מה זה הדבר הזה, עושים מה שרוצים בשביל ארבע קולות בפריימריז, ואנחנו מה, חוטבי עצים ושואבי מים?"

בסופו של דבר, נתניהו שלל את האפשרות להטיל סנקציות על חברי הכנסת שנעדרו מההצבעה על חוק הקנאביס. שיחת הנזיפה נמשכה כשמרכז האופוזיציה, חבר הכנסת יריב לוין, ביקש להתחיל להופיע בישיבות של ועדות הכנסת.

לוין: "היה דיון בוועדת הכספים בנושא העלאת גיל פרישה לנשים – לא היינו שם".

חיים כץ: "כמה אתה אשם בזה? אתה המרכז!"

לוין: "בשבוע שעבר לא יכולתי לרכז", והזכיר כי ישב שבעה על אימו. "נעשה שיבוץ, אבל מה שמבקשים זה דבר אחד - כשמבקשים לבוא אז שפשוט יבואו".

שלמה קרעי: "יש ועדות כל יום, כל היום. אין מה לעשות חלוקה, צריך להיות פה כל היום".

חלק מהבעיה שנוצרה לסיעת הליכוד לאחר שחבריה מיעטו להופיע לדיוני הוועדות, היא מול הסיעות החרדיות – שראשיהן דרשו אתמול מנתניהו בישיבת ראשי האופוזיציה להפסיק את החרם על הוועדות. בינתיים החרם יימשך, אבל – כפי שהודיע נתניהו לחברי סיעתו – הוחלט למשוך את עתירת חברי הליכוד לבג"ץ בעניין, ככל הנראה כצעד ראשון לקראת סיום החרם.

חברת הכנסת קטי שטרית הסבירה מדוע הוויכוח עם החרדים הוא נזק תדמיתי: "הם בפירוש מנגנים על זה כי הם אומרים - 'השותפים שלכם מתנגדים למהלך שלכם שלא להגיע לוועדות'".

מטרת השיחה כולה הייתה כנראה לנער את חברי הליכוד ולחזק את המשמעת בסיעה. מבחן התוצאה יהיה ככל הנראה ביום רביעי ובדיוני הוועדות לקראת התקציב.