-

המבורגר מחרקים ובית אבות להט"בי: זו השכונה המגניבה בעולם

פעם היא הייתה שכונת עוני, כיום היא מחזיקה בתואר הנחשק שקיבלה ממגזין טיים אאוט העולמי. הכירו את שכונת נורבורו בקופנהגן, שבה גם בית הקברות הפך לאטרקציה לכל המשפחה
אנטוניה ימין
20 באוקטובר 2021
23:34

ברוכים הבאים לנורבורו, שכונה קטנה בבירת דנמרק קופנהגן, שנבחרה לא מזמן באופן רשמי לשכונה המגניבה בעולם, על ידי מגזין טיים אאוט. בשנות ה-90 היא בכלל נחשבה לשכונת פשע מסוכנת, אך היום היא נחשבת לאחת המודרניות באירופה, עם הרבה בתי עסק מקומיים, בתי מלאכה, בתי קפה קטנים וקהילה יצירתית שמשגשגת בה. 

יחד עם היצירתיות, גם מגיעים טרנדים לא שגרתיים. כך למשל באחד מבתי האוכל בשכונה, מגישים המבורגרים, שמורכבים בין השאר, גם מחיפושיות. "יש לו ערך תזונתי גבוה", מספרת השפית במסעדה. היא מוסיפה כי הבשר עשוי חלבון אפונה ואבקת חיפושיות באפלו, וההשפעה האקלימית שלו, דומה לצמחים. 

מעבר למסעדות טובות לסביבה, תחביב נוסף של תושבי השכונה שיכול להרים כמה גבות כאן בישראל הוא סיבוב בבית הקברות, לאו דווקא כדי לבקר אהובים שהלכו לעולמם, אלא בשביל האווירה. בנורבורו התושבים מגיעים לבית הקברות השכונתי כדי לעשות פיקניקים, לשחק עם הילדים או סתם לנוח על שמיכה בשמש. הקבר של הסופר האלמותי הנס כריסטיאן אנדרסן הוא אפילו לא האטרקציה הראשונה בחשיבותה בו. 

ליאורה שיאון, ישראלית תושבת השכונה, מספרת על ההיגיון מאחורי הקונספט שיכול להיתפס כחריג בעיני חלק מהאנשים: "בית קברות זה חלק מהחיים. זה נעשה קצת טריוויאלי שיש פה גם מקום למתים, גם מקום לטבע וגם מקום לחיים". 

הפתיחות והאווירה המתקדמת של תושבי נורבורו לא נגמרת כאן. בבית האבות "ארמון עם קשת בענן", פוגשים את הנס פיטר סמית' בן ה-75, דייר בבית האבות שנועד לקשישים מקהילת הלהט"ב. קופנהגן נחשבת לעיר הידידותית ביותר עבור הקהילה הגאה בעולם וראשת העיר חשבה שבית אבות שידאג לאזרחים קשישים גם מהקהילה ויגרום להם לא לפחד לחזור לארון, הוא רעיון טוב.