תמר זנדברג
צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

זנדברג: "גם במשפחות חרדיות אפשר לחנך את הילדים לשטוף כלים"

השרה להגנת הסביבה מבהירה בכאן רשת ב כי המס על כלים חד פעמיים, שיכנס לתוקף ב-1 בנובמבר, לא נועד לפגוע בציבור החרדי. "גורמים כלכליים משתמשים בציבור החרדי כטיעון נגד החוקים האלה", הוסיפה
עקיבא נוביק וחיים לוינסון
21 באוקטובר 2021
10:27

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג דיברה היום (חמישי) בריאיון עם עקיבא נוביק וחיים לוינסון בכאן רשת ב על המס על כלים חד פעמיים, שצפוי להיכנס לתוקף מה-1 בנובמבר. על רקע ביקורת על כך שהחוק יפגע במשפחות מעוטות יכולת - ובעיקר בציבור החרדי, אמרה זנדברג כי "גם במשפחות חרדיות אפשר לחנך את הילדים לשטוף כלים, זה הדבר הכי חשוב שהם יכולים לעשות - לשטוף במקום לזרוק לפח, ומדיח כלים הוא פתרון".

האזינו לריאיון עם תמר זנדברג

ביחס לכך שהציבור החרדי מרגיש כי החוק הוא נגדם, אמרה זנדברג כי "גורמים כלכליים השתמשו בציבור החרדי כטיעון, אבל המס הוא גם עבורם. אנחנו חולקים את אותו המרחב וגם הם נתקלים בפסולת שברחוב". כמו כן הוסיפה כי "המטרה של החוק היא לא שאנשים ישלמו אותו, אלא כדי שלא ישלמו אותו ויעשו שינוי".

סוגיית הפגיעה בחברה החרדית עלתה גם בהתייחסותו של שר האוצר, אביגדור ליברמן, לטענה זו בחשבון הטוויטר שלו. רבים טענו כי דבריו מביעים זלזול בציבור החרדי, כשכתב: "לא שמעתם על מדיח?".

המס יוטל על כוסות, צלחות, קערות, סכו"ם וקשיות וגורמים בממשלה מעריכים שהכפלת המחיר תוריד את צריכת כלי הפלסטיק בכ-40%. לפי ההערכות המהלך יכניס לקופת המדינה מאות מיליוני שקלים מדי שנה. עוד מודים בממשלה שהציבור החרדי צורך כלי פלסטיק בשיעור גבוה ביחס לחלקו באוכלוסיה, כך שמדובר במס שישפיע על אוכלוסיה זו יותר מעל אחרות.

לפי הממשלה, הצריכה הביתית השנתית של מוצרי חד פעמי מפלסטיק עומדת על כ-7.5 קילוגרם לנפש, פי חמישה מאשר באיחוד האירופי. ההוצאה השנתית של משקי הבית עומדת על כ-1.3 מיליארד שקלים. סך ההוצאה בישראל מתקרב ל-2 מיליארד שקלים.