-
צילום: אי-פי

מוזילים את השמפו: רפורמת הפארם אושרה בוועדת הכלכלה

הרפורמה תיכנס לתוקפה בשנה הבאה ותובא לאישור בתקציב המדינה הקרוב. היא צפויה להוביל להורדת מחירים של מוצרי צריכה יומיומיים כמ מרכך, סבון גוף, קרם שיער ועוד. מטרת הרפורמה היא הורדת חסמים והגדלת מספר הייבואנים
שאול אמסטרדמסקי
21 באוקטובר 2021
17:06

ועדת הכלכלה אישה היום (חמישי) את "רפורמת הפארם" שתיכנס לתוקפה בשנה הבאה ותובא לאישור בתקציב המדינה הקרוב. הרפורמה צפויה להוביל להורדת מחירים של מוצרי צריכה יומיומיים כמו שמפו, מרכך, סבון גוף, קרם גוף, קרם ידיים, קרם שיער, אפטר-שייב ועוד. מטרת הרפורמה היא הורדת חסמים רגולטוריים לייבוא תמרוקים ובכך להקל על ייבואנים ולהרחיב את מספרם. 

הרפורמה נשענת על שלושה עקרונות מרכזיים. ראשית, מעבר למודל ייצור אירופי, שבמסגרתו במקום חובת רישיון כללי ותהליך קבלת רישיון תמרוק (שאורך כחמישה חודשים עבור כל סוג תמרוק) - תידרש הצהרה בלבד על עמידה בתנאי משרד הבריאות. 

נוסף לכך, במקום לעבור תהליך קבלת רישיון לכל תמרוק, ייבואנים יוכלו להגיש הצהרה בלבד לפי הסטנדרט האירופאי. הקלה נוספת נוגעת לייבואים בייבוא מקביל: כיום רק 2.4% מהתמרוקים בישראל מיובאים בייבוא מקביל. הרפומה צפויה לאפשר גמישות בייבוא מקביל, מה שיגדיל את מספר היבואנים ומגוון המוצרים שמגיעים לישראל. 

ביום שני אושרה בכנסת רפורמת החנייה, בניסיון להילחם במצוקת החניה בערים, כחלק מחוק ההסדרים. מה שאומר שבעתיד הלא רחוק – ערים ובהן יותר מ-40 אלף תושבים יחולקו לאזורי חנייה, ותושביהן לא יוכלו לחנות חינם היכן שיחפצו. גם מחיר המקסימום לשעת חנייה – יבוטל.