חייל גולני אבבה דרסך

התעלומה של אבבה: מה גרם לחייל לשים קץ לחייו?

שבועיים עברו מאז האירוע הטרגי בו קפץ לוחם גולני אבבה דרסך ממונית נוסעת בכביש שש. מותו מציף סוגיה מטרידה של שיעור מתאבדים גבוה בקרב יוצאי הקהילה האתיופית ביחס לציבור הכללי וגם את קשיי ההסתגלות שחווים בני הקהילה, בעת גיוסם לצבא
אמיר גרא
23 באוקטובר 2021
07:53

בשבוע שעבר שם קץ לחייו לוחם גולני אבבה דרסך, בן הקהילה האתיופית. דרסך קפץ אל מותו מתוך מונית נוסעת בכביש 6. במשך יומיים נלחם על חייו בבית החולים בלינסון, אך לבסוף מת מפצעיו, והותיר את משפחתו כואבת ובעיקר המומה ומופתעת. 

במשפחתו של אבבה מתארים תמונה מטרידה של טיפול הצבא בקשיים הנפשיים של בנם. אייאו דרסך, אחיו, אמר בהלוויתו בשבוע שעבר: "לא ידעתי שבאמת כואב לו. צה"ל לא יודע לטפל בדברים. אמא אומרת הבן שלי לא מרגיש טוב, איך זה יכול להיות שילד בן 25 קובע לילד להגיע לצבא?". אייאו מספר כי משפחתו של אבבה הבחינה במצבו הנפשי המידרדר כשהיה בבית בחופשה מהצבא במשך שבוע. הוא ראה שהוא סובל וביקש לעזור, אבל לא ידע איך. 

לטענת המשפחה, אבבה ביקש ביחידה לראות קב"ן בדחיפות, אך נאמר לו להמתין 21 יום. "איפה המפקדים, איפה המ"פ, איפה המג"ד? איך לא רואים דבר כזה? איך לא שולחים אותו לפסיכולוג או לקב"ן?", אמר עילי שרביט, חברו של אבבה לפלוגה. 

איש החינוך יצחק טיים מוסיף לתיאור ההתעלמות של הצבא מקשייו של דרסך: "היה כשל מערכתי כבד מאוד, היה אפשר למנוע את זה", הוא מספר. בהמשך הוסיף: "הבנתי מאנשים בגולני שהרמתי הם טלפונים שהוא היה בסטרס, הוא היה בלחצים". טיים המשיך ואמר: "במקום שהצבא רואה את המצב של החייל, ייקח אותו הביתה ויתחיל ללוות אותו יותר, הסירו אחריות ממנו". 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

מותו של אבבה מציף סוגיה מטרידה ולא מדוברת. לפי פרופ' יוסי לוי, ראש המרכז לחקר האובדנות במרכז האקדמי רופין, בקרב יוצאי אתיופיה נרשמו בשנים האחרונות פי 4 יותר מקרי התאבדות ביחס לאוכלוסייה שנולדה בארץ, ופי שניים יחסית ליוצאי ברית המועצות. "ייתכן שאנחנו עדיין לא עושים מספיק כדי לגרום לאזרחים הנפלאים האלה ולחיילים הנפלאים האלה להרגיש חלק", הוא מודה. 

סוגיה נוספת שעולה בשנים היא קושי ההסתגלות של יוצאי אתיופיה בחברה הישראלית, הפעם מההיבט הצבאי. כ-85% מבני הנוער בקהילה האתיופית, אוכלוסייה שמונה כ-155 אלף איש, מתגייסים לצבא, מרביתם ליחידות קרביות, בדיוק כמו בקיבוצים וביישובים הדתיים הלאומיים. עם זאת, ההבדל הניכר הוא בקשיי ההשתלבות בצבא, לאחר שרבע מהם משתחררים לפני תום השירות הסדיר. 

מצה"ל נמסר בתגובה כי הוא :משתתף בצער המשפחה על מותו בטרם עת של חלל צה״ל, וימשיך ללוות את משפחתו.בעקבות האירוע נפתחה חקירת מצ"ח ובסיומה יובאו ממצאיה בפני הפרקליטות הצבאית. במקביל, נערך כמקובל במקרים דומים, תחקיר פיקודי בחטיבת גולני".

בהמשך נאמר, כי "לא ניתן לקבוע בשלב זה מהן הנסיבות המצערות שהובילו למותו. צה״ל מחויב לתחקיר מעמיק ויסודי בדבר נסיבות האירוע, בנוסף לחקירה הפלילית. צה״ל שם לו למטרה לקדם וליצור שוויון הזדמנויות בשירות הצבאי לכלל המשרתים בלי הבדלי דת, גזע, מין ומוצא.באשר לאוכלוסיית ישראלים יוצאי אתיופיה, צה״ל מטפל באוכלוסייה באמצעים ממוקדים שאינם מבדלים.