-

הצהרות לחוד: תוכנית לחיזוק השפה העברית בקרב ערבים נסגרה

אתמול אושרה בממשלה תוכנית חומש לצמצום פערים בחברה הערבית, אך משרד החינוך החליט לסגור תוכנית מצליחה ללימוד עברית בקרב תלמידי תיכון ערביים. המורים זעמו: "שוכחים את הדבר הכי בסיסי שצריך להתחיל בבתי הספר"
לירן כוג'הינוף
25 באוקטובר 2021
08:45

רק אתמול (ראשון) התגאו בממשלה בתוכנית חומש לצמצום הפערים בחברה הערבית, אבל בשטח הפערים רק מתרחבים. תוכנית "שערים" שפעלה בשנתיים האחרונות במסגרתה לימדו מורים יהודים את השפה העברית אחרי שעות הלימודים בתיכונים בחברה הערבית, לא נפתחה השנה. 

45 המורים שכבר תכננו להגיע לבתי הספר כדי ללמד קיבלו הודעה ממשרד החינוך כי לא ידוע אם התוכנית תצא לדרך השנה. אחד המורים בתוכנית זעם על ההחלטה והסביר כי מעבר לכך שהיא פוגעת בשכר המורים שהועסקו לטובת התוכנית, משרד החינוך לא סופר את התלמידים: "יש כאן מיזם שפועל לדו קיום ומאפשר להשתלב בשוק העבודה ובאקדמיה, ודווקא בימים האלה שוכחים את הדבר הכי בסיסי שצריך להתחיל בבתי הספר". 

מורים ואנשי חינוך מספרים שמדובר בתוכנית מצליחה שגורמת לחיזוק הביטון העצמי אצל התלמידים ומעבר לכל מביאה אותם לבית הספר אחר הצהריים במקום להסתובב ברחובות שם רמת הפשיעה הולכת וגואה.

ערבית כן בבית ספרנו | האזינו להסכת "מרחאבית"

עם זאת, גורמים במשרד החינוך הסבירו שלא מדובר בבעיה תקציבית, אלא רק בעניין בירוקרטי שכן טרם נחתם חוזה עם החברה שמפעילה את התוכנית. גורם המקורב לנושא אמר: "יש תקציב, זה עבר את כל האישורים. יש סתם בעיות בירוקרטיות ואף אחד במשרד החינוך לא לוקח אחריות. התנהלות מקוממת של המשרד, וכמו שזה נראה עכשיו - זה פשוט לא יקרה". ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה בנושא. 

תמי, מורה בתוכנית שלימדה תלמידים ביפו, גלג'וליה וכפר קאסם, סיפרה: "הייתה תוכנית מעולה. נוצר קשר טוב עם התלמידים ומאוד התלהבו. לא האמנתי שהתוכנית תיסגר. הרגשתי ממש שליחות וכמה זה חשוב. התלמידים קיבלו ביטחון לדבר.פתחנו להם מחסום שהיה בנושא העברית וזה ממש עזר".

בהמשך הוסיפה תמי: "התלמידים הבינו שהם צריכים את העברית לחיים בהמשך, מאוד רצו להשתתף בפרויקט, וגם אני נחשפתי לתרבות שלהם והם לשלי וזה ממש שובר חומות".