הוועדה המסדרת
צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

בג"ץ דחה את עתירת הח"כים מהאופוזיציה על הרכב הוועדות

בהחלטה נכתב כי "לנוכח הרף הגבוה להתערבות בהחלטות בעניינים פנים-פרלמנטריים – הקשיים שנותרו ביחס להרכב הוועדות, אינם מצדיקים התערבות שיפוטית" • בש"ס הודיעו: חברי הכנסת מרגי ואזולאי ימונו לוועדות לשירותי דת והכספים
אמוץ שפירא
25 באוקטובר 2021
15:38
עודכן ב 16:59

בג"ץ דחה היום (שני) את עתירתם של שישה חברי כנסת מהאופוזיציה, שהוגשה לפני כחודשיים, בעניין החלוקה של הרכב הוועדות בכנסת. את העתירה הגישו חברי הכנסת דוד ביטן, מירי רגב, קטי שטרית ופטין מולא מטעם הליכוד, יחד עם חברי הכנסת משה ארבל ומיכאל מלכיאלי מש"ס. השופטים עמדו על השינויים שנעשו בהרכב הועדות וציינו כי "כי לנוכח הרף הגבוה להתערבות בהחלטות בעניינים פנים-פרלמנטריים – הקשיים שנותרו ביחס להרכב הוועדות, אינם מצדיקים התערבות שיפוטית".

לאחר ההחלטה הודיעה סיעת ש"ס כי ח"כ יעקב מרגי ימונה לוועדה לשירותי דת, וח"כ ינון אזולאי לוועדת הכספים. יו"ר הכנסת מיקי לוי מסר הערב כי "החלטת בג"ץ צריכה לשים סוף לחרמות. כיבוד כללי המשחק המשפטי והפרלמנטרי הם מאבני היסוד של הדמוקרטיה, ועל כן מחובתם של נציגי האופוזיציה לחזור לוועדות הכנסת ולמלא את מחוייבותם כלפי ציבור בוחריהם".

בהחלטתם מתחו שופטי בג"ץ ביקורת על סיעות הקואליציה לכך שהם נזקקו להערות בית המשפט כדי להגיע להרכב מאוזן יותר, ונכתב: "בית המשפט הדגיש כי במקרים החריגים שבהם התערב בית משפט זה בהחלטות הנוגעות לעניינה הפנימיים של הכנסת – ההתערבות נעשתה כדי להבטיח קיום הליכים דמוקרטיים תקינים בכנסת". 

עורך הדין אילן בומבך, שייצג את חברי הכנסת העותרים, אמר לאחר פרסום ההחלטה: "בית המשפט העליון מתח ביקורת על כך שרק בעקבות הגשת העתירה, והערות השופטים, הקואליציה ניאותה לאזן מעט את ועדות הכנסת ולאפשר ייצוג פחות מוטה לרעת מפלגות האופוזיציה. עם זאת, בית המשפט הבהיר את גבולות ההתערבות שלו בפעולות הרשות המחוקקת. מדובר בהלכה חשובה שמשרטטת את גבולות ההתערבות של בג"ץ בעתירות מצד האופוזיציה בעבודת הכנסת. אני משוכנע שהלכה זו תשמש אותנו גם בעתירות שבהן הקואליציה תחליף פוזיציה ותעתור משבתה באופוזיציה".

באופוזיציה טענו כי הקואליציה לא פועלת על פי התקנון, ודרשו כי בית המשפט יקבל החלטה בעניין. לפני שבוע התכנסו ראשי האופוזיציה כדי להחליט כיצד לנהוג בדרישת יהדות התורה להפסיק את החרם על ועדות הכנסת. בפגישה הוחלט שלא לאייש כעת את הוועדות, אך לבקש מחברי הליכוד שעתרו לבג"ץ בעניין - למשוך את עתירתם. 

חבר הכנסת ביטן אמר לפני כשבוע בריאיון לשלי וגואטה: "ציפינו שבג"ץ ייתן החלטה וזה לא קרה. נצטרך לקבל החלטה אם למחוק את הבג"ץ או למנות אנשים תחת המחאה - אלה הנושאים שעומדים על הפרק".

בחמישי לפני כשבוע וחצי פורסם בכאן חדשות שיו"ר יהדות התורה משה גפני אמר לראש האופוזיציה בנימין נתניהו שחברי הכנסת של יהדות התורה נמצאים כל היום בוועדות ואילו הליכודניקים, למעט שלושה - לא משתתפים בהן. גפני אמר אז לנתניהו כי לא ימשיך בחרם על הוועדות בכנסת: "יש דברים שאנחנו יכולים לשנות, זה כמו שיש לנו מסמר בלי פטיש. אי אפשר להמשיך ככה".