-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

האם סירוב לעבור בדיקת קורונה יהפוך לעבירה פלילית?

תזכיר חוק שהפיץ משרד הבריאות לתיקון "חוק הקורונה הגדול" העתיד לפוג בסוף החודש הבא, מציג אפשרות לחייב אזרחים לעשות בדיקה • תזכיר החוק גם מציע למחוק את רשימת השרים החברים בקבינט, ולקבוע שמספר החברים לא יעלה על מחצית ממספר חברי הממשלה. בכך, התיקון לחוק פוטר את שר האוצר ושר החוץ מהישיבות • הערכות: אישור חיסון הילדים בארץ - שבועיים אחרי ה-FDA
נוב ראובני
25 באוקטובר 2021
21:08
עודכן ב 00:38

תזכיר חוק שהפיץ הערב (שני) משרד הבריאות לתיקון "חוק הקורונה הגדול" העתיד לפוג בסוף החודש הבא, מציג אפשרות לחייב אזרחים לעשות בדיקת קורונה, והפרה של החוק תהיה עבירה פלילית שתאכף בהטלת קנס מינהלי.

בתזכיר מוצע עוד להאריך את תוקפו של החוק עד סוף השנה הבאה, כדי לשמר את התשתית המשפטית המאפשרת הטלת מגבלות. תזכיר החוק גם מציע למחוק את רשימת השרים החברים בקבינט הקורונה, ולקבוע במקום זאת כי מספר החברים בקבינט לא יעלה על מחצית ממספר חברי הממשלה. בכך, התיקון לחוק פוטר, למעשה, את שר האוצר אביגדור ליברמן ואת שר החוץ יאיר לפיד מישיבות של קבינט הקורונה.

חבר הכנסת משה ארבל התייחס לפרסום תזכיר החוק ואמר כי "פרסום תזכיר החוק הממשלתי לביטול חובת הנוכחות בקבינט הקורונה למידותיו של ליברמן תוך התעלמות מחובתו כשר בממשלה ובזמן הפצה מקוצר של כשבוע במקום 21 יום בניגוד מוחלט להנחיית היועמ״ש לממשלה מספר 2.3005 זו חרפה והפיכת מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים ליועצים פוליטיים. ככה לא בונים אמון״.

הערכות: אישור חיסון הילדים בארץ - שבועיים אחרי ה-FDA

לקראת חיסון הילדים: מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש כנס הערב (שני) דיון עם מנכ"לי קופות החולים בנושא חיסוני הילדים, לקראת הדיון מחר בנושא במנהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA. כך דווח בחדשות הערב בכאן 11. על פי ההערכות שמושמעות בדיון - אם ה-FDA יאשר, חיסוני הילדים יחלו בארץ תוך כשבועיים.


פרופ' אש אמר כי "ההחלטה תתקבל בצורה שקולה ואחראית" והוסיף כי "החיסון הוא הדרך למנוע מחלה מילדים". בפתח הדיון התייחס אש לירידה בתחלואה, הוא ציין שהצפי הוא שהיא תימשך בזכות ההתחסנות, ואמר שצריך להמשיך לעשות מאמצים לעודד את המשך התחסנות.

על אף האישור שצפוי להתקבל ב-FDA, האישור בישראל ככל הנראה לא יתקבל מיידית, וצפוי יותר מדיון אחד של ועדת החיסונים המייעצת למשרד הבריאות. שם יבחנו המומחים את נתוני היעילות והבטיחות ויגבשו המלצה בעניין המדיניות. בין היתר ידונו המומחים האם לאפשר לילדים בני 11-5 לקבל את החיסון, או להמליץ עליו באופן גורף, וכן כיצד תושפע מדיניות התו הירוק עבור הילדים בגילים אלה.

אמש דווח בחדשות הערב כי גורמים בממשלה אומרים שיש כרגע מספיק מנות להתחיל במבצע - וכי 6 מיליון חיסונים נוספים יגיעו ארצה בחודש ינואר. ההערכות הן שמבצע החיסון יחל עוד לפני הגעת משלוח החיסונים.