-
צילום: דוד כהן, פלאש 90

במה שונה החיסון לילדים, ולמה חשוב לחסן אותם?

לאחר ההמלצה של ועדת המומחים ל-FDA לחסן ילדים בגילי 11-5: ד"ר אפרת וקסלר, מומחית לרפואת ילדים, עונה על השאלות שנותרו פתוחות בריאיון לכאן רשת ב
קלמן ליברמן
27 באוקטובר 2021
09:51
עודכן ב 13:14

לאחר ההמלצה של הוועדה המייעצת ל-FDA לחסן ילדים בגילי 11-5, והדיונים שיקיימו ראש הממשלה ובכירי מערכת הבריאות, נותרו כמה שאלות פתוחות. ד"ר אפרת וקסלר, מומחית לרפואת ילדים ומנהלת תחום רפואת הילדים בקופת החולים מאוחדת, הסבירה הבוקר (רביעי) בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב במה שונה החיסון שיקבלו הילדים ולמה עדיין חשוב לחסן אותם. 

האזינו לריאיון עם ד"ר אפרת וקסלר בכאן רשת ב

מה הבדל בין חיסון של ילדים לזה של המבוגרים? 

"הילדים מקבלים את אותו החיסון אבל בכמות של שליש מהמינון שניתן למבוגרים. החיסונים של פייזר יגיעו לקופות החולים כשהם מהולים בהתאם לכמות שנדרשת לילדים. הקופות כבר ערוכות למתן החיסונים, אין כאן משהו יוצא דופן".  

אם התגברנו כבר על כמה גלי תחלואה משמעותיים, יש סיבה לחסן ילדים עכשיו? 

"גם בגל הקודם חשבנו שהוא אחרון ודי, אבל אנחנו חיים עם המחלה הזו כבר כמעט שנתיים וכולנו מבינים שהיא כנראה כאן להישאר. סביר להניח שיהיו עוד זנים של הקורונה, גם זן הדלתא הפתיע אותנו בזה שהוא יותר אלים ומדבק גם בקרב ילדים. אחוז האשפוזים בגל האחרון בקרב ילדים היה הרבה יותר גבוה מהגלים הקודמים". 

למה חשוב לחסן ילדים?

"זה נכון שמרבית הילדים עוברים את הקורונה בצורה קלה, ועדיין אחוז לא מבוטל מהם חלו בצורה משמעותית, חלקם נזקקו לאשפוז והיו כבר מקרי תמותה. בנוסף, למחלה יש סיבוכים ארוכי טווח שמופיעים אחרי ההחלמה, ודווקא אצל ילדים הם יותר שכיחים.

"ראשית, ישנה תסמונת 'PIMS' - תסמונת דלקתית רב-מערכתית. זו מחלה סוערת וקשה עם חום מאוד גבוה ומעורבות של שריר הלב. מרבית הילדים שחולים בה נזקקים לאשפוז, חלק גדול מגיעים לטיפול נמרץ. ה-FDA דיווח הלילה על מאות מקרי תמותה מהתסמונת. אומנם זה לא מאוד שכיח, אבל עדיין אלה מספרים לא מבוטלים. 

"תופעה נוספת היא 'לונג קוביד' (Long Covid), מדובר בתסמינים שמופיעים כמה שבועות אחרי ההחלמה. כ-10%-20% מהילדים שחלו חווים תסמינים של עייפות וכאבי ראש ובטן במשך כמה חודשים". 

אחרי ההמלצה של ועדת המומחים ל-FDA, איך יראה התהליך בארץ? 

"כמו בסבבים הקודמים, משרד הבריאות יהיה צריך לדון בנתונים בארץ, לבחון את ההמלצה ולאשר או לא בהתאם. סביר להניח שינתן אישור אבל זה לא יהיה אוטומטי, יש בכל זאת שיקולים מקומיים. גם בפעם הקודמת, כשה-FDA אישר חיסונים לבני 12+ הוקמו שלוש ועדות לבחינת תופעות הלוואי של החיסון לפני שניתן האישור בארץ".