בניין הרבנות הראשית בירושלים
צילום: יונתן זינדל פלאש 90

פגיעה ברבנות הראשית - מי אמר שזה רע?

כשרוב הח"כים החרדים מסרבים לאכול מזון בהכשר (רק) של הרבנות, וכשהגוף הפך למכונת ג׳ובים שהשניאה את היהדות - באיזה קטע הם נלחמים על "כוחה ויוקרתה"?
עקיבא נוביק
27 באוקטובר 2021
15:11

כלל ידוע הוא שכששני צדדים יריבים משתמשים באותה סיסמה, אחד מהם טועה בוודאות. זה היה נכון בבחירות 2015 כשסיסמת הליכוד הייתה "אנחנו או הם" וזו של המחנה הציוני של לבני והרצוג הייתה ״אנחנו או הוא״. זה נכון גם עכשיו מול רפורמת הכשרות שעברה היום (רביעי) עוד משוכה בכנסת. תומכי הרבנות זועקים שזהו צעד שיפגע דרמטית בכוחה של הרבנות הראשית, ואילו תומכי הרפורמה עונים להם: נכון מאוד, באנו לפגוע דרמטית בגוף הרקוב הזה.

בדקתי את ציוציו של גדול מתנגדי רפורמת הכשרות, בצלאל סמוטריץ׳. במשך שנים הוא הבטיח "לתקן את מה שצריך ברבנות", אבל אף פעם לא פירט מה התיקונים הנדרשים בעיניו. למעשה, כמעט בכל המערכת מודים שיש ברבנות הראשית בעיות רבות. עכשיו קם אמיץ אחד, השר מתן כהנא, ומודיע שהוא בא לתקן. מה התגובה? חזית אחידה של כל נציגי השמרנים נגד כל שינוי שהוא.

האם הסוף של הרבנות הראשית קרוב? | האזינו ל-"עוד יום" 

הרבנות הראשית נמאסה על ציבור לא קטן בישראל הרבה לפני מתן כהנא. זה קרה מול עולי ברית המועצות, במערך בירורי יהדות טיפש מסורבל ומעליב. זה קרה בבתי דין רבניים שלא עשו מספיק למען מסורבות ומסורבי גט. וזה קרה בהפיכתה לפרה חולבת של ג׳ובים, עבור אנשים שבעצמם לא סומכים על הכשר הרבנות. כשרוב מוחלט של ח"כים חרדים מסרבים לאכול מזון בהכשר הרבנות, ובודקים היטב שיש לו גם תו תקן של בד"ץ, באיזו חוצפה הם נלחמים על "כוחה ויוקרתה של הרבנות"? הם עושים זאת כי הם מסוגלים.

הרבנות הראשית הפכה בתהליך של שנים לגוף שבאמצעותו קבוצות חרדיות מעצבות אלמנטים מרכזיים בחיי הדת של המדינה. אנשים שרוצים לאכול מזון כשר נענו בלא מוחלט אם המסעדה פתוחה בשבת. מסעדות ירושלמיות ביקשו לפעול בשבת במתכונת של תשלום מראש, וסורבו. זאת בזמן שהרבנות מעניקה הכשרים למלונות שפועלים במתכונת מאד דומה. אבל זה ניחא, אלה דוגמאות ישנות. השיא היה בהמלכת העבריין יונה מצגר לרב ראשי, מהלך ציני ומתועב שכל כולו נועד לחסום את הציונות הדתית מעיצוב חיי הדת בישראל.

משבר אמוני: הסיפור מאחורי הרבנות הראשית | סדרת כתבות

מאותו רגע, ומאז כניסת מצגר לכלא, החלשת הרבנות היא כורח ברור. כי אם זו הרבנות הראשית, ואם בעלי עסקים מספרים על תלאות מופרכות עד היום, אז הגוף הזה לא צריך להיות כל כך חזק. אפילו אם הוקם לפני מאה שנים על ידי רבנים סרוגים.

השיא היה בהמלכת העבריין יונה מצגר לרב ראשי, מהלך ציני ומתועב שכל כולו נועד לחסום את הציונות הדתית מעיצוב חיי הדת בישראל

האיום הגדול על לגיטימיות הרפורמה הזאת היא מעורבותה של הפילה בחנות החרסינה חברת הכנסת יוליה מלינובסקי. אין לה עניין אמיתי בכשרות או בפרהסיה דתית. כל מבוקשה הוא עימות עם עולם הדת, ו"להיכנס באמא של הרבנות" כדבריה. ככל שליברמן ונציגיו יהיו מעורבים ברפורמה הזאת, שהיא עניין פנים-אורתודוקסי לחלוטין, כך תרד ותיחלש הלגיטימיות של המהלך.