הכוורת

הסיפור מאחורי פרק 1 - גומדי מלמד את מפקד הבילוש לקח

רוחות המלחמה החלו לנשוב בכרם: הבוסים הגדולים החליטו להתערב בסכסוך בין יוסי "פלמידה" ועמרם המג'נון
מערכת כאן
03 בנובמבר 2021
08:31


הכוורת | הסיפור מאחורי פרק 1

כבר בשנות ה-60 היה לעמרם המג'נון עבר פלילי רציני של תקיפות וסחר בסמים. הוא נחשב לאחד הסוחרים הגדולים של חשיש בכרם התימנים. לכל כנופיה היה שטח משלה והשטח של עמרם היה ליד מסעדת שיפודי הכרם.

יוסי "פלמידה" היה בריון גדל גוף שהיה דייג מומחה לדגי פלמידה. הוא החליט לעשות הסבה לסחר בסמים והחל להתחרות בעמרם המג'נון. הוא היה איש ללא מורא ולכן עשה זאת בשטח של עמרם. הוא הכה כמה סוחרים שעמדו בפינת הרחוב ושם במקומם סוחרים שלו. מעבר לזה הוא תמיד התפאר שהוא לא מפחד מאף אחד ואם מישהו יתגרה בו - הוא יתקע לו דג פלמידה בתחת. המיתולוגיה מספרת שהוא גם לא חשש לעשות זאת.  

הסוחרים של עמרם המג'נון פחדו להגיב להתגרות של יוסי פלמידה, ועמרם הבין שחייבים לעשות סדר. רוחות מלחמה נשבו. עמרם ניסה לדבר ושלח שליחים לפלמידה, ואח"כ גם איים – אבל יוסי לא התרשם. הוא החזיר באיומים משלו. משהו בסגנון "תגידו למג'נון שייפרד מהמשפחה והילדים, כי בקרוב הוא הופך בר מינן שמקום קבורתו לא נודע".

אנשי הכרם מתעדכנים בנעשה בשכונה. צילום: בועז לניר

ליוסי באותה עת שויכה היעלמותו המסתורית של סוחר סמים ידוע במקום בשם "חוזליטו". למה הוא חוסל? כי פלמידה חשד שהוא מזמר לקציני המשטרה על עסקי הסמים שלו – (ולכן הוא כונה ממש לפני מותו בשם "חוזליטו"). הוא גרם נזק כספי לפלמידה ולאחר מכן – נעלם.

יום אחד, כשיוסי פלמידה היה מסטול באחד ממשרצי האלכוהול שבכרם, ומישהו העלה את פרשת היעלמותו של חוזליטו, יוסי סינן בין השיניים שאם מישהו ממש רוצה לראות אותו, שילך ויחפור באזור מנזר השתקנים בדרך לירושלים, ואולי ימצא את העצמות שלו.

ערב אחד, נמאס לעמרם. ברחוב דיברו על הקרב והימרו שיוסי ינצח את עמרם וידיח אותו מאזור המכירות. היו הימורים על כך וזה העלה את הג'ננה לעמרם המג'נון. הילדים שלו ברחוב אמרו לו שיוסי מתקרב לבדו לכיוון פינת שיפודי הכרם. עמרם לקח שני שיפודים ופתח בריצת אמוק לכיוון יוסי שעד שהבין מה קרה לו נדקר 15 פעם ושכב מתבוסס בדמו. יוסי שכב כשהוא ממלמל בשארית כוחותיו "חכה, חכה, בן זונה, אני אדחוף לך פלמידה לתחת". אמר, ואיבד את ההכרה.

צילום: בועז לניר

מסעדת ציון בכרם התימנים. צילום: בועז לניר

אבל פלמידה לא מת. בבית החולים הצליחו להציל אותו. המשטרה הגיעה וביצעה מעצרים אבל איש לא הסכים להגיד כלום. המהומה בכרם בעקבות המקרה גרמה לכך שהרבה שוטרים סמויים ובמדים התנחלו בסמטאות השכונה כדי למנוע את התחדשות הקרבות. 

באותו זמן ראשי כנופיית הכרם - טוביה אושרי, רחמים גומדי, שאול דה קינג ושאול "צלקת"- התכנסו במקום הקבוע שלהם באותה עת - חדר ההימורים של שאול צלקת ברחוב גאולה. הם כעסו. הארבעה החזיקו בשכונה כמה בתי הימורים של קלפים וקוביות, בבעלותם כמה מסעדות, כמה עשרות דוכנים בשוק הכרמל הצמוד לשכונה, שלוש חמארות למכירת אלכוהול ועוד עסקים. עכשיו בגלל האלימות ואנשי החוק שהסתובבו בכל חור נפגע אנושות תזרים המזומנים שלהם.

רחמים גומדי אהרוני. צילום: ציון ציפריס - העולם הזה

רביעיית הבוסים החליטה שחייבים לעשות סולחה בין השניים – או לסלקם לצמיתות מהעולם דרך איזו מטחנת בשר. בתיווך הבוסים סוכמה סולחה. זמן קצר לפני ביצוע הסולחה נודע על שתי גופות – אחת של פלמידה השוכב במיטתו בבית חולים ועל צווארו סימני חנק טריים, והשניה – בביתו של עמרם המג'נון עם פצע ירי גדול בראש.

את הרצח עבור ארבעת הבוסים ביצע ככל הנראה מישהו שנקרא "הפולני", "המוציא לפועל" של כנופיית הכרם. בתמורה הוא קיבל שליטה על השטח ו-60% מההכנסות. שאר 40 האחוזים עברו לארבעת הבוסים. מיהו אותו "פולני"? ככל הנראה עודד קפילצקי, שילך ויתפוס מקום של כבוד באזור – עד שיירצח בעצמו.

חפלה בכרם. צילום: מתוך ״העיר הנגלית לעין״, אלבום יהודה כהן

בחזרה לעמוד הראשי >>