אתרים של הימורי ספורט

בור הבטים: אתרי ההימורים החדשים שמפילים אלפי ישראלים

בפייסבוק ובאינסטגרם מתפרסמות אין-ספור מודעות שמפתות להישאב פנימה לעולם הממכר של הימורי הספורט. הפעילות העבריינית שהתקיימה פעם מתחת לראדר כמעט שלא נאכפת - ואין מי שיעשה לזה סטופ • באמצע הרחוב, דרך שליח שמגיע עד הבית - כך עובדת השיטה ההרסנית
דניאל אלעזר
27 באוקטובר 2021
23:36

תעשיית הימורי הספורט הלא חוקיים בישראל חיה בועטת - ועוקצת. באמצע הרחוב, באמצעות שליח שיגיע עד אליכם בתוך חצי שעה בלבד, מתנהלות העסקאות בתעשיית הבטים שרצה ברשתות החברתיות, והצליחה להפיל עד כה אלפי ישראלים בפח.

הפעילות העבריינית שהייתה בעבר חשאית והתקיימה מתחת לראדר כמעט שלא נאכפת, ואולי דווקא בגלל זה - הפכה לאחרונה גם לגלויה ברשת. בפייסבוק ובאינסטגרם מתפרסמות אין-ספור מודעות המנסות וגם מצליחות לפתות ישראלים ובהם צעירים רבים, להישאב פנימה לעולם המסוכן והממכר של הבטים.

מה זה העולם הזה בעצם? "בבטים אתה יכול להמר מתי שאתה רוצה וכמה שאתה רוצה. אתה יכול לשלוח אלף הימורים בדקה וגם יש לך אישור אין-סופי של כסף בדרך כלל. הגעתי לחובות של כ-500-400 אלף שקל", כך מספר ר' שנגמל מהתמכרות להימורים לא חוקיים.

מי שעומדים לרוב מאחורי התעשייה, שמגלגלת על פי הערכות מליארדי שקלים מדי שנה, עושים הכול כדי לא להשאיר מאחוריהם עכבות. העבריינים עצמם שמפעילים את האתרים מסתתרים מאחורי הקלעים ומתחתיהם יש מפרסמים, סוכנים ואנשי קש שמשמשים לגיוס מהמרים חדשים וצינור להלבנת הכספים.

המהמרים יכולים להמשיך לחלום לקבל את הכסף: כך עובדת השיטה

נניח ומהמר, שנקרא לו תמיר, מעוניין להפקיד 500 שקלים כדי לשחק, ומהמר אחר בשם יוסי זכה ב-1000 שקלים. הסוכן יבקש מתמיר להעביר את הכסף בביט או בפייבוקס למספר הטלפון של יוסי. בסכומים נמוכים העסק הפלילי עוד יכול לגלגל את עצמו, אך בזכיות של אלפי ועשרות אלפי שקלים, ייתכן והמהמרים כלל לא יראו את הכסף או שיקבלו אותו באיחור רב.

בקבוצת GA ישראל, מהמרים אנונימיים, מתקיימות כמעט מדי יום ברחבי הארץ קבוצות תמיכה של מהמרים. רבים מאלה שמגיעים לכאן נפלו לבטים, בעיקר בשנת הקורונה האחרונה שבה היו סגרים ואנשים מצאו את עצמם בלי עבודה. ח', מכור לשעבר, הפסיד בזמנו בבטים סכום אסטרונומי של שני מיליון שקלים. גם בחלוף הזמן הוא מודה שחיידק ההימורים יכול לחזור אליו בכל רגע נתון. "מי שמכור מבין מהר מאוד שאם נכנסת זה כדור שלג שמתגלגל ואין לו מעצור", משתף ח'.

בפייסבוק עוצמים עיניים מול התעשייה המסוכנת שמתנהלת במגרש שלה, המשטרה מעלימה עין, העבריינים חוגגים - והמהמרים משלמים את המחיר

לא רק המהמרים מפסידים מהתעשייה. כ-20% מההכנסות של הטוטו שעומדות על כ-3 מליארד שקלים בשנה, חוזרות לקהילה. מדובר בכסף גדול שיכול להיכנס לקופת המדינה אבל במקום זה מנותב לעולם הפשע. החודש נעשתה פנייה לפייסבוק על ידי גוף ציבורי על היעדר האכיפה ברשת החברתית. בין היתר נכתב בפניה כי: "ככל שחברת פייסבוק אכן מאפשרת פרסום וקידום אתרי הימורים בלתי חוקיים, מדובר בסיוע לפעילות בלתי חוקית הפוגעת בספורט בישראל ובאזרחי ישראל כולם".

פייסבוק לא היחידה שעוצמת עיניים. גם המשטרה שמכירה את התופעה מקרוב אבל נראה שהיא לא ממהרת לפעול נגד העבריינים - וזה לא שאין לה כלים לעשות זאת. בשורה התחתונה, ההימורים הלא חוקיים היו לפני פייסבוק ויהיו כאן הרבה אחריה. אתרים ייפתחו וייסגרו, המשטרה תמשיך להעלים עין, העבריינים יחגגו - ורק המהמרים החדשים יהיו אלה שימשיכו לשלם את המחיר.

תגיות:
תחקיר