אנדרטת הזיכרון בכפר קאסם
צילום: אבישי טייכר

שורד הטבח בכפר קאסם: "ירו באנשים מאות כדורים, לא שוכחים דבר כזה"

שייח עבדאללה נימר בדיר, שורד הטבח בכפר קאסם, בריאיון לכאן רשת ב על הזיכרון, על התקווה להתנצלות רשמית מצד המדינה וגם על הדיון הסוער בכנסת על חוק כפר קאסם שנפל
מרחאבית
28 באוקטובר 2021
15:38

29 באוקטובר שיחול מחר הוא יום השנה לטבח בכפר קאסם. 65 שנים אחרי האירוע הקשה מספר היום (חמישי) השייח עבדאללה נימר בדיר, שראה את ראשוני תושבי הכפרים נורים למוות ואף שרד בעצמו את הטבח, על האירועים שנחרטו בזיכרונו. "זה מחזה שאי אפשר לשכוח" הוא אומר. בריאיון לאימאן קאסם-סלימן בתוכנית מרחאבית בכאן רשת ב התייחס שייח' נימר בדיר גם לחוק שנפל אתמול בכנסת ולמהומה שיצר בין חברי הכנסת הערבים ואמר: "אני מתבייש ממראות כאלה. ח"כ שנשלח על ידי ציבור צריך לדבר מכובד ולא לפגוע ביריבו ולא לצעוק עליו ולהשפיל אותו".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

שייח עבדאללה נימר בדיר היה בן 11 ביום שבו ירו חיילי מג"ב למוות ב-43 תושבי הכפר. "ב-29.10 כשיצאנו מבית הספר בשעה 16:00 באו שני ג'יפים לכפר. הסתכלתי על אחד החיילים שישב מאחורי הנהג והוא סימן לי סימן של שחיטה עם היד על הצוואר. סיפרתי לאמא שלי והיא לא האמינה. האנשים היו בשקט ושלווה. הם לא האמינו ששעה אחר כך יתחיל טבח", מספר שייח' נימר בדיר.

"אבא שלי שלח אותי לשדה לקרוא לפועלים בחזרה לכפר כשמתחיל העוצר. הודענו להם. כשחזרתי למקום שבו יש היום מצבה, ראיתי שלושה חיילים עם עוזי ואחד עם מקלע כבד על הרצפה. כשהגעתי אליהם הם צעקו עלי והלכתי מהר. הייתי ילד ופחדתי. אני הייתי העד הראשון. ראיתי לפניי רק חיילים ונשק. ראיתי את ארבעת רוכבי האופניים הראשונים שהצמידו אותם לגדר הסברס וירו בהם מאות כדורים עד ששניים מהם עפו על הגדר. הכול ללא סיבה. אתה זוכר דברים כאלה, זה דבר אכזרי. הם הכניסו ידיים לכיס להוציא תעודת זהות להראות שהם מהכפר, אבל עוד לא הספיקו להוציא תעודה וירו בהם מאות כדורים. זה מחזה שאי אפשר לשכוח. התחלתי לצעוק ולבכות וברחתי. הם כיוונו את הנשק אליי, אבל ברוך השם הגעתי הביתה. עד עכשיו אני לא יודע איך הגעתי".

השייח נימר בדיר נשאל מה הוא חושב על החוק שנפל בכנסת. לדבריו יותר חשוב לראות את ראש הממשלה או נשיא המדינה מתנצלים בשם המדינה. "כל הזמן קראתי שיבוא ראש הממשלה או הנשיא ויעמוד לפני כפר קאסם ויתנצל בפני התושבים, בשם המדינה, שיוכל לנחם אותנו ונוכל להירגע. אם לא יעשו את זה לא נוציא את הדבר הזה מהראש. לא נשכח ולא נסלח. זה מעשה אכזרי שנעשה על ידי צבא ולובשי מדים עם סמלי המדינה והנשק שלה. צריך אחת ולתמיד לגמור את העניין הזה. לבוא לכפר קאסם ולהתנצל ולומר שהטבח הוא יום אסון גם לעם הערבי גם לעם היהודי. הנשיא הקודם ביקר, אבל לא היה לו אומץ לב לדבר בשם מדינת ישראל. אני לא רוצה שידבר בשם הנשיא, כאזרח. שיבוא ויתנצל בשם המדינה. אנחנו נקבל את זה".

השייח קרא ללמד בכל בתי הספר בארץ על הטבח כדי שמקרים דומים לא יישנו. "זה לא שייך לקונפליקט הערבי-ישראלי. אלה אזרחים של המדינה, אתה צריך לשמור עליהם. לתת להם לחיות בביטחון. שילמדו שדבר כזה לא יוסיף תועלת לעם היהודי, אלא ישחיר את דפי ההיסטוריה היהודית. אסור לעשות את הדבר שעשה היטלר המנוול בעם היהודי. אנשים שנעשה להם דבר כזה, שיעשו את זה בעם אחר? בשום אופן לא".