מפעל בחברון, השנה
צילום: ויסאם השלמון, פלאש90

פרסום ראשון | מחווה חדשה לרשות: לראשונה - מפעלים פלסטיניים יקבלו תו תקן ישראלי

אנשי מכון התקנים כבר החלו לבקר, תחת אבטחה, ב-5 מפעלים בחברון, רמאללה ובית לחם, שייקחו חלק בפיילוט שמקדם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף רסאן עליאן. אם הוא יצליח, ייתכן שהמכון הפלסטיני יוכל להעניק בעצמו תו תקן ישראלי
גל ברגר
28 באוקטובר 2021
21:25

פרסום ראשון: מפעלים פלסטיניים יקבלו לראשונה תו תקן ישראלי - כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. זאת ברקע שורה של הקלות שהעניקה ישראל לרשות הפלסטינית, כולל אישורי בנייה של יחידות דיור בשטחי C ביהודה ושומרון והסדרת רישום ומעמד לאלפי פלסטינים בגדה


בעוד שבוע וחצי יחל הפיילוט, במסגרתו חמישה מפעלים בשטחים יקבלו את התו הישראלי. מדובר במפעלים מתחום הפלדה, הצינורות, אלומיניום ואבני ריצוף בחברון, בית לחם וטולכרם. אנשי מכון התקנים הישראלי כבר התחילו להיכנס למפעלים לטובת בקרת איכות. כל כניסה כזו נעשית תחת אבטחה בליווי צבאי. 

התקן הישראלי יאפשר למפעלים לשווק לשוק הישראלי עם הרבה פחות פרוצדורות וסירבול. כמו כן, לראשונה גופים ומוסדות בישראל, בתי ספר למשל, שמחייבים ספקים לעמוד בדרישות התקן הישראלי - יוכלו לעשות הזמנות גדולות מאותם מפעלים פלסטיניים.

מי שאחראי על הפרויקט הוא מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) האלוף רסאן עליאן ואנשיו. זהו חלק מהתוכנית של הממשלה לחזק את הרשות הפלסטינית ואת הכלכלה והסקטור הפרטי בשטחים – והמתפ"ש הוא מנוע מרכזי בה.

בהמשך – אם הפיילוט יצליח, הכוונה היא להרחיב את המהלך כך שעשרות מפעלים פלסטיניים יקבלו תו תקן ישראלי. התוכנית בעתיד היא להכשיר את מכון התקנים של הרשות הפלסטינית להנפיק בעצמו תו תקן ישראלי למפעלים בשטחי הרשות. זה יקל עליהם לייצא לחו"ל ובוודאי יחזק את המפעלים וישפר מאוד את פוטנציאל הייצור והרווח שלהם - ובאופן ישיר גם את הכלכלה בשטחי יהודה ושומרון.