מעצר פלסטיני, ארכיון
צילום: נתי שוחט, פלאש90

3 לוחמי "נצח יהודה" מואשמים בהתעללות בעציר פלסטיני כפות

על פי כתב האישום, הלוחמים הכו והשפילו עציר מנהלי, ואחד מהם הצמיד רובה לראשו ואיים שירה בו. לפי כתב האישום, מסכת ההתעללות ארכה שעה שלמה. עורכי דינם: "ראוי לקחת בחשבון שמדובר בלוחמים". בצה"ל הגיבו: "המעשים המיוחסים לחיילים הם מעשים חמורים שאין להם מקום בצה"ל"
כרמל דנגור
28 באוקטובר 2021
21:10
עודכן ב 17:17

שלושה לוחמים מגדוד נצח יהודה נאשמים בהתעללות בעצור מנהלי פלסטיני: כתבי האישום מייחסים להם מספר עבירות של התעללות בנסיבות מחמירות בצוותא, איומים ושיבוש מהלכי משפט. כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. 

לפי כתבי האישום שהוגשו בימים האחרונים, הלוחמים ביצעו את המעשים הקשים המיוחסים להם אחרי המעצר, בזמן שהפלסטיני העצור נמצא ברכב צבאי עם אחד הלוחמים - שאמור להשגיח עליו. במשך כשעה, כך לפי כתב האישום, הלוחמים הכו את הפלסטיני באגרופים וסטירות. אחד מהם גם הצמיד קנה נשק לישבנו באופן משפיל ומבזה.

כל זה בזמן שאותו עצור פלסטיני אזוק, כפות, ועיניו מכוסות. בבדיקה רפואית נמצאו חבלות על גופו. בשלב מסוים, אחד הלוחמים הצמיד את קנה הנשק הצבאי לראשו של הפלסטיני ושואל אותו: "כשאתה רואה יהודים מתים, אתה לא שמח? מה דעתך אם אירה בך? אתה רוצה להפוך לשהיד? אני רוצה לנסות לירות בך".

אחרי שנחקרו, שניים מהלוחמים שוחחו ביניהם ואמרו: "מה העונש הכי גרוע שיכול לצאת לנו מזה? אם הכחשנו - אז כלום". עורכי הדין עדי קידר ומשה פולסקי שמייצגים שניים מהנאשמים מטעם מארגון חוננו מסרו: "נראה כי למערכת המשפט הצבאית מן הראוי לקחת בחשבון שמדובר בלוחמים, חקירתם ומעצרם צריכים להתבצע בתנאים משפילים פחות".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בשבועות האחרונים נחקר במצ"ח אירוע במסגרתו מספר לוחמים הכו פלסטיני כשהוא אזוק ומכוסה עיניים, בזמן ששהה בבסיסם לאחר שנעצר. במהלך השבוע הוגשו כתבי אישום כנגד שלושה מהחיילים, המייחסים להם עבירות של התעללות בנסיבות מחמירות, איומים ושיבוש מהלכי משפט. 

"יחד עם הגשת כתבי האישום, התבקש מעצרם של החיילים עד לתום ההליכים המשפטיים בעניינם. המעשים המיוחסים לחיילים הם מעשים חמורים שאין להם מקום בצה"ל".