הפגנה של ארגון החזית העממית

אחרי ההכרזה על הארגונים והקשר לטרור: ישראל עצרה בכיר פלסטיני בחזית העממית

לאחר הסערה סביב ההכרזה: אסיר משוחרר בן 78 נעצר על ידי צה"ל. הוא החזיק בעבר בתפקידי ניהול בשניים מהארגונים שעל פי החשד ממנים את פעילות הארגון
גל ברגר
29 באוקטובר 2021
09:12

כוחות הביטחון עצרו הלילה (שישי) ברמאללה בכיר בחזית העממית ששימש בכיר בשניים מהארגונים הפלסטיניים שהוכרזו לפני שבוע בידי ישראל ארגוני טרור. לפי מקורות פלסטינים, העצור הוא בשיר אל-ח'ירי, אסיר לשעבר, (כבן 78), שהחזיק בתפקידי ניהול בארגון א-דמיר ובהתאחדות ועדות הפעילות החקלאית – שני ארגונים ששויכו לחזית העממית ועל פי מערכת הביטחון מממנים את פעילותה של החזית בכספי תרומות מחוץ לארץ שנשלחים אליהם לכאורה כתרומה לארגוני זכויות אדם.

בשבוע שעבר הכריז שר הביטחון בני גנץ על שישה ארגוני זכויות אדם פלסטיניים כארגוני טרור. המהלך עורר סערה וגינוי בקרב הקהילה הבינלאומית. דובר משרד החוץ נד פרייס אמר כי ארה"ב תבקש מישראל הבהרות נבוגע להחלטה, בעוד במקביל גורם ביטחוני הכחיש את כרסת משרד החוץ האמריקני וטען כי ישראל עדכנה את האמריקנים במהלך מראש. 

סגן השרה יאיר גולן התייחס לנושא השבוע לכאן רשת ב: "אנחנו עוקבים אחרי הארגונים האלה במשך שנים, יכול להיות שהתקבל מידע שמחייב את הכרזתם כארגוני טרור ויכול להיות שמישהו גילה התלהבות יתר". סגן השרה ציין בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן שהיה אפשר לדון בנושא בקבינט ולטפל בעניין באופן סדור.

עוד פורסם השבוע בכאן חדשות כי שר החוץ יאיר לפיד וראש הממשלה נפתלי בנט לא עודכנו מראש על ידי גנץ בנוגע להחלטה, לצד כמה שרים נוספים. כמה מהשרים הבכירים תקפו את גנץ על כך שלא עדכן אותם, כך למשל השרים הורוביץ ומיכאלי דרשו מבנט להפסיק להיות מופתעים בהחלטות שנויות במחלוקת. בנט אמר בתגובה לזעם של שריו כי גנץ לא עדכן גם אותו בדבר ההחלטה.