-
-

בנט לקואליציה: "תריבו ותתפייסו, לא צריך קהל"

בצל המתיחות: בקואליציה הציגו חזית אחידה ביום גיבוש • שר החוץ לפיד: "דיברתי עם נפתלי ואיילת, ההדלפות וההקלטות לא מעניינות אותנו" • בנט: "אם יש אירוע - תכנסו לחדר, תריבו קצת ותמשיכו הלאה"
יואב קרקובסקי וסולימאן מסוודה
29 באוקטובר 2021
12:57

ברקע הדיווחים על מתיחות בקואליציה, הבוקר (שישי) התכנסו חבריה ליום גיבוש במודיעין, אולי בין היתר כדי לפזר את ענן השמועות על משבר. מחוץ לאירוע, הפגינו כמה פעילי ימין במחאה על מדיניות הממשלה. 

ראש הממשלה נפתלי בנט נשא דברים באירוע ואמר: "הגיבושון הזה תופס אותנו ברגע רועש במיוחד. העיתוי היה צפוי אבל קודם כל, אני רוצה להציע קצת פרופורציה - בכל קואליציה יש רעשים". "יש לנו ימים קריטים לפנינו, לצד השני יש משימה אחת - למנוע מאיתנו להעביר תקציב", אמר בנט והוסיף: "במשימה הזאת כל האמצעים כשרים - אין תרגיל שלא ינסו עלינו, אין פייק שלא יסופר, אין ספין שלא ישודר". 

בנט המשיך ואמר: "האחריות שלנו אחרת, כי אנחנו קואליציה אחרת, זו לא עוד ממשלה. מכונסים פה חברי כנסת מעולים, אני יודע כמה קשה אתם עובדים. אני מבקש מכם - עד התקציב וגם אחריו - לשקף החוצה את מה שנעשה פנימה, את האמת". "אם יש אירוע, כנסו לחדר, תריבו קצת, תתפייסו ותמשיכו הלאה, לא צריך קהל - איילת ויאיר", אמר בסוף דבריו. 

שר החוץ יאיר לפיד התייחס לפרסומים סביב התבטאויות של שקד ובנט בנושא הרוטציה ואמר לכתבים מחוץ לאירוע: "אנחנו שומעים את הקולות של הימים האחרונים, אלה חוקי המשחק. רגע לפני התקציב מנסים לעשות בלאגן בקואליציה". לפיד המשיך וציין כי שוחח עם בנט, שקד ושאר ראשי הקואליציה בעקבות הדיווחים האחרונים: "התקציב יעבור ולא מזיזים אותנו כל כך מהר מהמטרה. המריבות, ההדלפות וההקלטות לא מעניינות אותנו עכשיו". 

שר הבריאות ניצן הורוביץ שטס לביקור בגרמניה אמנם לא הגיע ליום הגיבוש, אך התייחס גם הוא בשיחה עם כתבים זרים לסוגיה הפוליטית: "הממשלה החדשה בישראל היא נס. הצלנו את הדמוקרטיה הישראלית מידיו של ראש מממשלה נאשם בשוחד ושותפיו מהימין הקיצוני. יש לנו דעות שונות בתוך הממשלה בנוגע לסוגיה הפלסטינית, כאן הסכמנו שלא להסכים". 

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי שר האוצר ליברמן משקיע את זמנו בימים האחרונים כדי לקדם את אישור התקציב ואומר לחברי הכנסת: "אל תקשו על העברת התקציב ואל תתנו לתקשורת להפריע - הציבור רוצה כרגע בעיקר יציבות שלטונית". 

ביום רביעי נרשם עימות מתוקשר גם בתוך שורות ימינה, כשח"כ אביר קארה נטש בזעם את קבצת הוואטסאפ של המפלגה. זמן קצר לאחר מכן הוא הוחזר לקבוצה. בעקבות העימותים ראש הממשלה בנט כינס ישיבת סיעה דחופה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי גורם בלשכת בנט איים בפוליגרף בעקבות ההדלפות הפנימיות. בכיר בקואליציה אמר כי "אלו ימים מתוחים - כולם נגד כולם. אם לא ידעו להתאפק הממשלה תיפול". בלשכת בנט הכחישו. 

במקביל נרשמו חילופי תגובות בין מפלגות העבודה וכחול לבן ברקע האישור לבניית אלפי יחידות דיור בהתנחלויות. בעבודה תקפו את שר הביטחון גנץ וצייצו: "מי שמכריז הכרזות מדיניות עם השלכות בינלאומיות באופן חסר אחריות, בלי תיאום ובלי הכנה, ומי שמאשר בניה של 3,000 יחידות דיור ביו"ש, איך נאמר, רבין הוא לא". בכחול לבן הגיבו: "מי שקורא לסרבנות לגיוס שלא יטיף על אחריות מדינית וביטחונית".