-

ירי, אבנים וטרקטורים: כך נראה סכסוך על מגרש בחורה שבנגב

בין שתי המשפחות היו עוד יריות בתקופה האחרונה
אסף פוזיילוב
30 באוקטובר 2021
21:31

בעקבות סכסוך על מגרש בין שתי משפחות בחורה שבנגב פרצה בסוף השבוע קטטה המונית שכללה ירי ואבנים. בין שתי המשפחות היו עוד יריות בתקופה האחרונה.

צפו בתיעוד


לאחר שעברה התוכנית למאבק בפשיעה בחברה הערבית, במגזר הבדואי יש כבר קולות שמחכים לשינוי הזה. מוחמד, תושב תל שבע, אמר בריאיון לכאן דרום: "זה ישמור אותנו יותר טוב ממה שאנחנו שומרים על עצמנו, כי המשטרה לא עושה כלום". 

האזינו לריאיון המלא עם מוחמד בכאן דרום

משפחתו של מוחמד מצויה בסכסוך עם משפחה אחרת בתל שבע, אך הוא מתקשה לומר מה הפתרון שיסיים את האלימות. "אנחנו שכנים עם המשפחה הזו כבר 60 שנים, אני לא יודע מה קרה, אתה צריך לשאול אותם".

וגם ביישוב הסמוך עומר מרגישים את הסכנה שזולגת אליהם. ד"ר אביבה לויטס, מנהלת היחידה לקרדיולוגיית ילדים בסורוקה שמתגוררת בעומר, טיפלה בנער שנורה 14 פעמים כחלק מנקמת דם. "קראו לי לבדוק את הלב של הנער. ראיתי את הרגליים המרוססות ולא האמנתי שזה קורה כמה מטרים מהבית שלי", היא סיפרה. ד"ר לויטס התייחסה לחשש שתהיה קורבן לאלימות בעצמה, אחרי שבמבצע "שומר החומות" נהגים יהודים הותקפו באזור. "זה ערער את הביטחון של כולנו". 

וכשאין תחושת ביטחון – נוצרות לראשונה התארגנויות אזרחיות. מיכאל לב מבאר שבע יזם התארגנות בקבוצת וואטסאפ שהתפתחה לרשת של אלפי מתנדבים. "לצערנו היו המון מקרים שאנשים במצוקה שלחו מיקומים, והגענו אליהם", הוא סיפר. "למשל בחורה שהוטרדה והתלוננה במשטרה. הבחור שהטריד אותה נעצר ואז הגיעו אליה אנשים, כנראה מהמשפחה שלו. היא שלחה לנו את המיקום ותוך כמה דקות היו שם 30 מתנדבים שלנו". 

לב הדגיש כי ההנחייה למתנדבים היא לא לפתוח באלימות. "אבל אם מישהו תוקף אותנו - לא נשב בחיבוק ידיים. בסופו של דבר אנחנו נגן על עצמנו", הוא הוסיף. 

האזינו לריאיון עם מיכאל לב בכאן דרום