בניין ההסתדרות בתל אביב
צילום: דניאל בר און

הפוליטיקה החשאית של ההסתדרות

בדומה לכנסת, גם במסדרונות ההסתדרות שולטת הפוליטיקה הפנימית והסכמים קואליציוניים נסגרים בעזרת ג'ובים. הצצה אל מאחורי הקלעים של ההסתדרות
עקיבא ווייס
07 בפברואר 2017
21:00

בסוף 2015 החליט יו"ר ש"ס אריה דרעי שהגיע הזמן לרענן את רשימת המפלגה מח"כים ותיקים ולמנות תחתיהם אנשים מהמחנה שלו בש"ס. דרעי רצה להוביל את המהלך בשקט יחסי, ולכן הפך את ההדחה למתוקה יותר. הוא הבטיח לאברהם מיכאלי, שהיה ח"כ ותיק ואמור היה להיכנס שוב לכנסת במסגרת החוק הנורווגי (לפיו שר או סגנו יכולים להתפטר מהכנסת ולהכניס ח"כ אחר מהרשימה במקומם), שבתמורה להתפטרותו יקבל תפקיד חדש: יו"ר סיעת ש"ס בהסתדרות וראשות אגף הרווחה והצרכנות בה. מיכאלי מילא את התפקיד עד לאחרונה, אז פרש מההסתדרות, לדבריו בשל בעיה בריאותית. 

אריה דרעי ואברהם מיכאלימימין: אברהם מיכאלי ואריה דרעי. ההדחה הומתקה (צילום: פלאש 90)

אז איך דרעי יכול בכלל לשריין למי שהוא רוצה תפקיד בכיר בהסתדרות, ככל הנראה בשכר גבוה? על הנייר, מוסדות ההסתדרות לא אמורים לפעול לפי רצון הפוליטיקאים בכנסת. אבל בפועל המצב שונה. בין הכנסת להסתדרות מקשרים חוטים עבים, וכמו בכנסת, גם בהסתדרות ג'ובים משמשים לא פעם לסגירת הסכמים קואליציוניים. 

כולם רוצים להכניס את האנשים שלהם להסתדרות

להסתדרות אולי יש דימוי של מוסד מפא"יניקי מיושן ולא רלוונטי, אבל זו אשליה אופטית. גם היום תפקיד בכיר בהסתדרות אוצר בתוכו לא מעט הטבות וכוח. פוליטיקאי שמצליח למנות לתפקיד בהסתדרות את מי שהוא רוצה ביקרו זוכה בנציג שישמור ויקדם את האינטרסים שלו; בעל התפקיד בהסתדרות זוכה במשכורת יפה - הנתונים אינם שקופים, אבל השכר הממוצע של עובדי ההסתדרות הוא 20 אלף שקל, וסביר להניח שבכירים, כמו ראשי אגפים, מרוויחים הרבה יותר - בקשר ישיר לחברי כנסת, שעשוי לשמש בהמשך לצורך מינוף פוליטי, ולפעמים בעוד הטבות במוסדות המפלגה. בליכוד למשל, יו"ר סיעה יהיה חבר מרכז הליכוד לכל החיים.

אז איך בעצם מתנהלת ההסתדרות? בצורה דומה מאוד לפוליטיקה הארצית. אחת לחמש שנים נערכות בחירות, וחברי ההסתדרות - כ-530 אלף עובדים - בוחרים בשני פתקים: פתק ליו"ר ההסתדרות, שנבחר בבחירה ישירה, ופתק לרשימה. נבחרי הרשימות יושבים בבינ"ה - בית נבחרי ההסתדרות, או "הכנסת" של ההסתדרות. חברות ההסתדרות בוחרות בפתק נוסף את ועדת נעמת ואת יושבת ראש הארגון.

הרשימות הרצות לבינ"ה יכולות להיות רשימות מטעם מפלגות, או רשימות עצמאיות. בבינה יש כיום 171 חברים, שמגיעים מטעם העבודה (14), הליכוד (11), מרצ (9), חד"ש (9), ש"ס (8) ואפילו קדימה (12), שאמנם כבר לא קיימת אך חבריה נחשבים מקורבים לח"כ עמיר פרץ. חברים נוספים מגיעים ממפלגת עוגן של היו"ר המכהן אבי ניסנקורן (53), מסיעת עוז של השר חיים כץ (25), מהבית החברתי (7), דרכה התמודד איתן כבל לראשות ההסתדרות ב-2012 והפסיד, סיעת עוצמה (8), סיעת תמורה (10) וסיעת אופק של פרץ (5). גם במפלגת כולנו בראשות משה כחלון צפויים להריץ רשימה בבחירות הקרובות להסתדרות.

למה יש גם סיעה לקדימה וגם סיעה שמזוהה ספציפית עם פרץ? ומדוע כבל צריך סיעה משלו בנפרד מזו של מפלגת העבודה, וכץ מריץ סיעה בנפרד מזו של הליכוד? הסיבה היא פוליטית כמובן: הסיעות הנפרדות מאפשרות לחברי הכנסת להכניס אנשים שייצגו את האינטרסים שלהם, שלפעמים נוגדים את רצונות המפלגה.

מתוך חברי בינ"ה ממונים חברי ההנהגה, שהם לצורך העניין ה"שרים" של ההסתדרות - אלה יושבי ראש הסיעות וראשי האגפים של ההסתדרות. אין נתונים רשמיים לגבי משכורות ראשי האגפים, אבל גימלאי של ההסתדרות סיפר לנו שהוא מרוויח בין 20 ל-25 אלף שקל. זאת בניגוד לחברי בינ"ה, שזכאים להחזר הוצאות עבור השתתפות בישיבות בלבד.

"הנהגת ההסתדרות היא פורום ביצועי שיכול להצביע ולקבל החלטות, כמו הממשלה", אמר חבר בינ"ה. "לחברי בינ"ה עצמם יש סמכות להחליט אם לאשר סכסוכי עבודה כלליים, אם לאשר הסכמים קואליציוניים והצטרפות של יו"רים לאגפים. הם מבקרים באופן יחסית צר את ההחלטות שמתקבלות בצד המבצע".

בהסתדרות אין אופוזיציה

אחרי הבחירות, אמורים להקים בהסתדרות קואליציה - בדיוק כמו בכנסת. אך בשנים האחרונות בהסתדרות נהנים מקואליציה מקיר לקיר. זה לא סתם ביטוי: כל סיעות ההסתדרות חברות היום בקואליציה ואין בה אופוזיציה בכלל. איך הגיעו להסכמה רחבה כל כך? ניסנקורן הצליח לצרף את המתנגדים אליו לאחר שמילא את רשימת הדרישות שלהם.

"ליו"ר יש כוח מוחלט ושליטה במנגנונים של ההסתדרות", אמר לדסק הכלכלי של "כאן" חבר בינ"ה שבחר לדבר בעילום שם. "לניסנקורן מספיק רוב רגיל כדי להעביר את ההחלטות שלו, אבל הוא לא רוצה קואליציה צרה כי הוא לא דמות סמכותית וחזקה כמו קודמו עופר עיני". לדברי אותו חבר, יש בהנהגת ההסתדרות היום אנשים שמזוהים עם היו"רים הקודמים של ההסתדרות, והם מחזיקים בכוח רב. "זו הסיבה שניסנקורן מייצר כל כך הרבה בריתות רחבות. בשנתיים האחרונות הוא עבר סיעה סיעה, וכל כמה חודשים הוסיף סיעה חדשה לקואליציה. לכל אחת הוא נתן תפקיד או הזדמנות מסוימת, כמו הקמת תוכנית פעולה לעזרה לקהלים שמעניינים את אותה הסיעה". (מאבי ניסנקורן לא התקבלה תגובה)

ניסנקורן וכץמימין: אבי ניסנקורן וחיים כץ. נהנים מקואליציה רחבה (צילום: פלאש 90)

חלוקת ג'ובים זו כמובן לא טכניקה שהמציא ניסנקורן. על פי גורם בהסתדרות, הסכם דומה היה בין עופר עיני, שכיהן כיו"ר ההסתדרות מ-2006 ועד 2014, ליו"ר ש"ס לשעבר אלי ישי. ש"ס נכנסה לקואליציה של עיני, ובתמורה, עיני מינה את רבקה צ'יקוטאי, בתו של מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף ז"ל, לתפקיד חברת הנהגת ההסתדרות ואחראית העובדות הדתיות בהסתדרות. הרב בן ציון בר שלום, נכדו של הרב עובדיה, מונה לתפקיד רב ההסתדרות בתקופת כהונתו של עמיר פרץ כיו"ר ההסתדרות. אלי ישי מסר בתגובה כי "כל המינויים שעשיתי בהסתדרות מטעם ש"ס נעשו בהוראת מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל".

הרב בנציון בר שלום מסר בתגובה "כי הרב עובדיה יוסף קרא לי לפני למעלה מעשור וביקש ממני לכהן כרב ההסתדרות. הרב הסביר לי את החשיבות שבתפקיד, ואת התאמתי המיוחדת לתפקיד חשוב זה. הרב הציע לעמיר פרץ יו״ר ההסתדרות דאז, והוא בחר בי לכהן במשרה זו. כרב ההסתדרות אני פועל רבות לשמירת זכויות העובד הדתי הן לגבי שמירת שבת, זמני תפילה, כשרות במקום העבודה וכיוצ״ב. ואכן אני רואה ברכה רבה בעמלי".

טרם נמסרה תגובתם של אברהם מיכאלי ורבקה ציקוטאי.

אלי ישי ועופר עינימימין: אלי ישי ועופר עיני (צילום: פלאש 90)

קו ישיר לחברי הכנסת

במפלגות דמוקרטיות מי שקובע את הרכב הסיעה הוא לא יו"ר המפלגה, כפי שקורה בש"ס, אלא חברי הוועידה או חברי מרכז המפלגה. בדרך כלל, מי שנבחרים הם פעילים בולטים וחזקים במפלגות שלהם: למשל, רועי שרעבי יו"ר סיעת הליכוד בהסתדרות, היה מנכ"ל הליכוד העולמי וראש המטה של השר יריב לוין לפני שמונה לתפקיד וכיום הוא מכהן גם כסגן יו"ר ההסתדרות - תפקיד בשכר. לצד השכר, למינוי יש הטבה נוספת: לפי חוקת הליכוד, מי שכיהן כיו"ר הליכוד בהסתדרות הופך לחבר מרכז לכל החיים.

"לחברי הכנסת בעבודה חשוב לשמור על קשר טוב עם בכירי הסיעה בהסתדרות. לא יקרה שיו"ר הסיעה פיני קבלו יתקשר לחבר כנסת ולא יזכה למענה"


שתי דוגמאות נוספות ניתן למצוא בסיעה של העבודה ושל מרצ בהסתדרות. 14 חברי סיעת העבודה בבינ"ה מכהנים גם כחברי ועידת מפלגת העבודה. ראש סיעת העבודה בהסתדרות, פיני קבלו, אף נמצא בקשר ישיר עם סיעת העבודה בכנסת ומגיע להשתתף בישיבות הסיעה. "למפלגת העבודה יש אלפי מתפקדים בהסתדרות", אמר לדסק הכלכלי של "כאן" גורם ממפלגת העבודה. "לחברי הכנסת חשוב לשמור על קשר טוב עם בכירי הסיעה בהסתדרות כי יש להם השפעה מכרעת ביום הפריימריז של המפלגה לכנסת. לא יקרה שפיני קבלו יתקשר לחבר כנסת ולא יזכה למענה".

גם חברי מרצ בהסתדרות מחוברים למפלגת הבית. כל תשעת החברים בהסתדרות הם גם חברי ועידת המפלגה. בנוסף, יו"ר המפלגה פעלה למינוי מקורבים לתפקידים בהסתדרות. לדברי גורם במפלגה, לאחרונה ניסתה יו"ר מרצ זהבה גלאון לקדם את העוזרת הפוליטית שלה, עינת עובדיה לתפקיד יו"ר סיעת מרצ בנעמת (תנועת הנשים העובדות בהסתדרות). גלאון נכשלה לאחר מאבק פוליטי פנים מפלגתי: בבחירות שנערכו בוועידת מרצ גברה סימה רוקח אוחיון.

רועי שרעבי מסר בתגובה כי "נבחרתי על ידי חברי הליכוד לתפקיד יו"ר סיעת הליכוד בהסתדרות. קיבלתי את תפקיד סגן יו"ר ההסתדרת לאחר ניהול מו"מ עם עופר עיני והסכם קואליציוני המפורסם באתר ההסתדרות".

יחימוביץ תצטרך להתמודד עם אתגרים רבים כדי לנצח

כדי להתמודד לראשות ההסתדרות, מועמד חייב לרוץ מטעם אחת הסיעות. זה האתגר הראשון של שלי יחימוביץ, שתכננה להתמודד מטעם סיעת "הבית החברתי" שהקים איתן כבל בבחירות 2012. אך לאחר שהפסיד בבחירות, הפקיד כבל את הסיעה בידי מקורבו איציק יואל, שבחר דווקא לתמוך בניסנקורן. יחימוביץ' וכבל פנו לבית המשפט בטענה שיואל ביצע מחטף פוליטי וגנב להם את הסיעה. אם השופט יסרב לקבל את טענתם, יחימוביץ תצטרך לפנות ליו"ר ש"ס ולבקש לרוץ מטעמם.
אם היא תצלח את המכשול הזה, יחימוביץ תצטרך להתמודד עם אתגר גדול נוסף: הקואליציה הרחבה של ניסנקורן. כאמור, לניסנקורן קואליציה מקיר לקיר, וכל הסיעות כבר הודיעו על תמיכתן בו, למעט ש"ס, שטרם הודיעה במי תתמוך.

שלי יחימוביץ' ואיתן כבלשלי יחימוביץ ואיתן כבל. יחימוביץ' מנסה לרוץ דרך הסיעה של כבל (צילום: פלאש 90)

תגיות:
אלי ישי