סייבר, מחשבים, פריצה, האקר
צילום: גטי אימג'ז

יו"ר ההגנה האזרחית של איראן: ישראל וארה"ב מאחורי מתקפת הסייבר על תחנות הדלק

ראש מערך הסייבר של ישראל לכאן רשת ב על המתקפה על אתרים ישראליים: "הסוסים כבר ברחו ואין הרבה מה לעשות, צריך לחשוב איך מעלים את המודעות"
בר שפר
31 באוקטובר 2021
07:34

גולמרזה ג'אלאי, יו"ר ההגנה האזרחית של איראן טען הלילה (ראשון) כי ישראל וארצות הברית עומדות מאחורי מתקפת הסייבר ששיבשה בשבוע שעבר את הפעילות בכל תחנות הדלק במדינה. בריאיון לטלוויזיה הממלכתית אמר ג'אלאי: "אנחנו עדיין לא יכולים לומר זאת מבחינה משפטית, אבל אני מאמין שהמתקפה בוצעה על ידי המשטר הציוני והאמריקנים".

האזינו לפרק "המלחמה שמאחורי המסכים" | עוד יום

ראש מערך הסייבר של ישראל, חן גיראט, התייחס הבוקר למתקפת הסייבר של קבוצת ההאקרים האיראנית Black Shadow על אתרים ישראליים ואמר כי תקיפות כאלה נראות כל הזמן: "אנחנו כל הזמן רואים ניסיונות תקיפה על תשתיות ישראליות וגופים ישראלים, חלקם מצליח, חלקם פחות מצליח. אנחנו מנסים לעורר את המודעות אבל זה מרדף בלתי פוסק".

בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב אמר גיראט כי ישנן דרכים רבות להתמודד מול המקרים הללו: "יש לדרוש מחברות ההוסטינג להגן על המידע שאנחנו מעבירים לשם, פעם שנייה - המערך מפרסם דרכים להתמודד עם אירועים מסוג כזה בעצמנו כחברה. יש הרבה דרכים לנהל את ההזדהות ולהגן את התשתיות של איך מגיעים לאותם שרתים. איך מטמיעים מערכות הגנה יעודיות".

על המתקפה על אתר ההיכרויות של הקהילה הגאה - "אטרף" אמר: "במקרה הזה הסוסים כבר ברחו ואין הרבה מה לעשות. מה שכן אפשר זה לחשוב איך אנחנו מעלים את המודעות ובהיבט הזה שמישהו יכול לעשות שימוש בנתונים האלה עכשיו. זה סופר חשוב להבין, הוצאנו גם התרעה ואנחנו נמשיך להדהד את זה. צריך לגלות ערנות ולמנוע שימוש לרעה בנתונים שגלשו. יש הרבה דרכים להגן עלינו כאזרחים בבית - בין אם לעשות סיסמאות בהזדהות כפולה, לא לפתוח מייל מאנשים שאתה לא מכיר. לניסיונות התקיפה יש מאפיינים מאוד ברורים שאנחנו יכולים לזהות אותם. כשאתה מקבל מייל מאנשים שאתה לא אמור לקבל מהם מייל או הודעה שהא מאוד מפתה, צריך מאוד להיזהר ולהחשיד את הפעילות הזאת. יש למערך הסייבר הלאומי מרכז לאומי שזמין 24/7 - כדי להתייעץ ולשאול.

אתמול הודיעה קבוצת Black Shadow שתקפה את חברת האינטרנט הישראלית Cyberserve את שמות המשתמשים באתר ההיכרויות לקהילה הגאה - "אטרף" ואת ערי מגוריהם. כמו כן פרסמו נתונים על משתמשים בחברות דן, פגסוס ודוקטור טיקט.