ראש הממשלה בנט, ארכיון
צילום: אלכס קולומויסקי, לע"מ

רה"מ: נעשה כל מה שצריך כדי לנטרל את האיום האיראני

ראש הממשלה לעיתון "טיימס": "אנחנו במלחמה קרה עם איראן" • האלוף טל קלמן, מחזיק תיק איראן בצה"ל, בריאיון לעיתון בחרייני לראשונה מאז הסכמי אברהם: אם פתרון דיפלומטי עם איראן ייכשל - אין מנוס מפתרון צבאי
עמיחי שטיין ואיתי בלומנטל
31 באוקטובר 2021
08:47
עודכן ב 10:04

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר בריאיון לעיתון הבריטי "טיימס" שהתפרסם הבוקר (ראשון), כי איראן נמצאת כרגע במצב המתקדם ביותר מבחינת יכולות העשרת אורניום. הוא הוסיף, כי "אנחנו במלחמה קרה עם איראן. ב-30 השנים האחרונות, איראן התמקמה סביבנו כדי להסיח את דעתנו".

עוד הבהיר ראש הממשלה, כי בשילוב יכולת צבאית משמעותית, לחץ דיפלומטי וכלכלי, מישראל וגם מארצות הברית וממעצמות נוספות, "איראן תאט את הקצב ואז תפסיק". "נעשה כל מה שצריך כדי לנטרל את האיום הזה. כדי לפעול נגדם, נשתמש בכל הכוח, החדשנות, הטכנולוגיה והכלכלה שלנו, כדי להגיע לנקודה שבה נימצא כמה צעדים לפניהם", אמר ראש הממשלה.

בכיר בצה"ל לעיתון בחרייני: אם פתרון דיפלומטי עם איראן ייכשל - אין מנוס מפתרון צבאי

בתוך כך, העיתון הבחרייני "אל-איאם" פרסם הבוקר ריאיון עם ראש האגף האסטרטגי בצה"ל, האלוף טל קלמן. בריאיון אמר האלוף קלמן כי ישראל מאמינה בפתרון דיפלומטי באיראן, אם אם הוא ייכשל - אין מנוס מפתרון צבאי. מדובר בריאיון ראשון של בכיר בצה״ל לכלי תקשורת מקומי במפרץ מאז חתימת הסכמי אברהם בחודש ספטמבר בשנה שעברה.

בריאיון אמר האלוף קלמן כי הסכמי אברהם מהווים הזדמנות להקמת מזרח תיכון חדש, שכן הם פותחים את הדרך להקמת ציר מתון הכולל את ישראל, בחריין, האמירויות, ירדן, מצרים ומדינות נוספות שעשויות להצטרף אליהן בעתיד מול ציר קיצוני, שמובל היום באזור על ידי איראן, ויש לו שלוחות בלבנון, סוריה, תימן ועיראק.

האלוף קלמן שעומד בראש האגף למעגל שלישי האחראי על התיק האיראני, ציין כי קיומה של ברית כזו יגביל את התנהגותה התוקפנית של איראן, שכן היכולות הצבאיות של ישראל ושל מדינות מתונות נחשבות לגורם מאזן באזור.

הראיון פורסם ביומון המרכזי בנסיכות, בבולטות גבוהה עם הפנייה מעמוד השער ובכל העמוד הרביעי בעיתון המודפס. זתא בנוסף להפניות ברשתות החברתיות של העיתון ובמהדורה הדיגיטלית.