-
צילום: כאן חדשות

כפוף לאישור הממשלה: תוקם ועדת חקירה ממלכתית בפרשת רכש הצוללות

לאחר אישור שר המשפטים והיועמ"ש: שר הביטחון גנץ הגיש את ההצעה למזכירות הממשלה. גנץ: "צורך לאומי, נושא שנמצא בלב ליבה של מערכת הביטחון"
תמר אלמוג ואיתי בלומנטל
31 באוקטובר 2021
10:31

כפוף לאישור הממשלה: אחרי אישור שר המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה שפורסם בכאן חדשות, שר הביטחון בני גנץ הודיע הבוקר (ראשון) כי הוא מביא את הצעתו להקמת ועדת חקירה בעניין הצוללות וכלי השיט לישיבת הממשלה. הוועדה אמורה לדון בהרחבה בסוגיות הקשורות לנושא. המשמעות היא שאם תוקם הוועדה, תהיינה שלוש ועדות חקירה בו-זמנית: לבדיקת האסון במירון, לבדיקת הבריחה מכלא גלבוע ולעניין הצוללות וכלי השיט.

שר הביטחון גנץ ציין כי "הקמת הוועדה הכרחית למערכת הביטחון ולמדינת ישראל - אם לא נברר את האמת לא נוכל להפיק לקחים לעתיד. זה לא עניין אישי – אלא צורך לאומי". גנץ הוסיף כי מדובר בנושא שמהווה צורך ביטחוני ראשון במעלה לשמירת אמון האזרחים בה ובמקבלי ההחלטות.

האזינו לפרק "מפרקים את הצוללות" | "עוד יום" 

בראשית החודש אמר שר המשפטים גדעון סער כי נתן אור ירוק מבחינתו להקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשה, המכונה גם "תיק 3000". בריאיון לתמר אלמוג ויגאל גואטה בתוכנית "שלי גואטה" בכאן רשת ב, הודיע סער כי ההסכמה להצעתו של שר הביטחון גנץ התקבלה לאחר עבודת מטה משותפת בין משרדו למשרד הביטחון.

האזינו לריאיון עם שר המשפטים בכאן רשת ב

בנוסף, מוקדם יותר החודש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט היה שותף ולהליך ולהסכמה על הקמת ועדת החקירה. עמדתו היא שההחלטה על ההקמה שייכת לדרג המדיני. עם זאת, בניגוד לעבר, היועץ צפוי להגביל פחות את התחומים שבהם תוכל הוועדה לעסוק, בעיקר כי החקירות הפליליות בנושא הסתיימו והוגשו כתבי אישום. המנדט לוועדה צפוי להיות רוחבי, בסוגיות עקרוניות, ולא יעסוק בפרטי האישומים שהוגשו.