אפליקציית אטרף, הרשומות שהודלפו
צילום מסך

בעקבות פניית הפרקליטות: טלגרם חסמה את הערוץ של קבוצת ההאקרים בלאק שאדו

אתר אטרף: "פועלים להחזרת השירות רק לאחר אבטחה מלאה" • האולטימטום של קבוצת ההאקרים: מיליון דולר תוך 48 שעות - או פרסום פרטים אישיים של משתמשי האתר
מאיה ראכלין ואיתי שיקמן
31 באוקטובר 2021
11:53
עודכן ב 18:30

בעקבות פניית הפרקליטות: טלגרם חסמה היום (ראשון) את הערוץ של קבוצת ההאקרים בלאק שאדו. בתוך כך, יומיים לאחר הפריצה לאתר "אטרף", מנהליו פרסמו התייחסות ראשונה: "מתמודדים עם אירוע טרור סייבר איראני, פועלים להחזרת שירות רק לאחר אבטחה מלאה - כולל איפוס סיסמאות לכל המשתמשים".

מנהלי אתר ההיכרויות לקהילה הגאה הוסיפו: "אנו ממליצים למשתמשים להחליף סיסמאות באתרים נוספים - במידה שעשו שימוש בסיסמה זהה. עובדים בשיתוף פעולה מלא עם מערך הסייבר הלאומי ופועלים על פי הנחיותיו".

מוקדם יותר היום הציבה קבוצת "בלאק שאדו" אולטימטום למנהלי האתר, לפיו עליהם לשלם להאקרים מיליון דולרים תוך 48 שעות - אחרת יפרסמו פרטים אישיים של המשתמשים. "עד כה איש מממשלת ישראל או מחברת Cyberserve לא פנה אלינו", כתבו ההאקרים בהודעה. "ברור שזה לא נושא חשוב עבורם. אנחנו מודעים לחשש לבסיס הנתונים של אטרף, וכמו שאתם יודעים אנחנו מעוניינים בכסף". ההאקרים הוסיפו כי "בסיס הנתונים של אטרף מונה מיליון איש, נתוני הצ'אטים שלהם, כל דבר שהיה באתר. אם נקבל מיליון דולרים תוך 48 שעות, לא נדליף את המידע ולא נמכור אותו לאיש".

שר הרווחה מאיר כהן הודיע שהנחה לתגבר את המוקד החם שנותן מענה לצרכים ומצוקות בקהילת הלהט"ב וכן להוציא הנחיות לתגבור וחידוד המענים של העובדים הסוציאליים הייעודיים במחלקות הרווחה וברשויות.

אתמול פרסמה קבוצת "בלאק שאדו" שנטען כי היא מזוהה עם איראן, עשרות אלפי רשומות ממאגרי הנתונים של האתרים שאליהם פרצה. בין השאר, פורסמו פרטים של משתמשים בחברות פגסוס, אתר התחבורה הציבורית דן ודוקטור טיקט. בקהילת הלהט"ב חוששים שדליפת הנתונים מאתר "אטרף" תגרום לחשיפתם של המשתמשים בניגוד לרצונם. הפצחנים השיגו את המידע לאחר שפרצו לשרתים של חברת "Cyberserve", שעליהם מותקנים האתרים של חברות גדולות בישראל.

בתוך כך, גם היום נתקלים בעלי ליינים למסיבות של קהילת הלהט"ב בקושי במכירת כרטיסים. מדור "אטרף מסיבות" שבאתר, נחשב בשנים האחרונות למנופול בתחום חיי הלילה ומרבית המסיבות בקהילה מתפרסמות בו. ביום שישי האחרון נרשמו עיכובים בכניסה למסיבות עקב קריסת האתר.