צילום מסך

הצוואה של בראל לאחדות בעם: התיעוד שהתגלה אחרי נפילת לוחם מג"ב

חודשיים לאחר שלוחם מג"ב בראל חדריה שמואלי נהרג מירי מחבל פלסטיני בגבול הרצועה, נמצא תיעוד מהימים שקדמו לגיוסו - מהמכינה הקדם צבאית, בו הוא מספר על שאיפותיו לאיחוד העם, ואיחוי הקרע בין החרדים לחילונים
איתי בלומנטל
01 בנובמבר 2021
01:31
עודכן ב 09:10

החזון של בראל: פציעתו של לוחם מג"ב בראל חדריה שמואלי בגבול עזה הביאה לתפילות המוניות של תשעה ימים למען החלמתו, עד שהרופאים נאלצו לקבוע את מותו. אחד מהמתפללים היה הרב אלי לינקר. בסופו של דבר התברר לרב לינקר שהוא מכיר את בראל אישית.

צפו בכתבה

בראל וחבריו למכינה הקדם-צבאית "דרך ארץ" הגיעו לבלות שבת אצל לינקר בירושלים, כדי להיחשף לקהילה החרדית. "הדהים אותי שאני מתפלל על בן אדם 10 ימים כמעט ולא יודע שאני מכיר אותו. האסימון פשוט לא ירד. ואז מתברר לי שבראל זה בחור שאני מכיר. לא רק מכיר, אלא בחור שמאוד אהבתי ושמתי לב אליו בתוך המכינה", סיפר.

חודשיים לאחר נפילתו של בראל בקרב, נמצא התיעוד ממוצאי אותה שבת, בה ישבו חברי המכינה, וסיפרו על התובנות שלהם מהשבת. הדברים שנשא הלוחם לעתיד נחקקו באוזני כל הנמצאים בחדר. "לא הבנתי איך אדם יכול לשבת מהבוקר עד הלילה וללמוד ובאמת לרצות את זה. שלא יקיא, שלא ימאס לו. וראיתי שיש לכם תשוקה כאת גדולה ללמידה וזה מדהים. אני רואה שאתם באמת לומדים דברים שאחר כך את מיישמים לחיים שלכם", החמיא בראל לתלמידי הישיבה. 

"יש לי גם משהו אחד, בקשה אליכם", הוא המשיך. "יש את הקיצון הזה שמראים בטלויזיה. אני למדתי וכל 150 הילדים שאיתי במכינה למדו מה זה בעצם חרדים. אבל כל עם ישראל, מה עם שאר האנשים שיש? כל הישראלים, הם לא למדו, הם לא יודעים. אז אני מבקש מכם, אם אפשר, שתנסו את הקומץ הזה להוריד ותצאו אתם יותר לאור, תראו באמת מי זה העם החרדי מה זה עם חרדי. כי זה באמת חשוב". 

בסוף הדברים הללו קם הרב לינקר לחבק את בראל. "הבנתי שמה שבראל אומר זה סוג של חזון וצוואה שאנחנו בעצם צריכים לממש", סיפר. בשבוע שעבר הציג לינקר את הסרטון למשפחתו של הלוחם. "אחרי החויה שהוא חווה פה, הוא אמר לי 'אמא את לא יודעת כמה התחברתי, כמה הילדים החרדים התעניינו בנו'", סיפרה האם ניצה שמואלי. 

כמו בראל, גם החניכים הנוכחיים של מכינת דרך ארץ הגיעו לביקור בישיבה, בתיווך ארגון אל"י (אשנב לשיח יהודי-ישראלי), בראשו עומד הרב לינקר. מפגשים שהולכים בין היתר לאור החזון של בראל: "אהבתי לראות את הגישה שלכם שאתם באמת רואים גם את התרומה שלנו. גם אם אנחנו לא לומדים תורה, אתם רואים כמה אנחנו תורמים פיזית ואתם תורמים רוחנית".