-

בעקבות הפריצה: מערך הסייבר הלאומי מבקש עוד סמכויות

לאחר הדלפת פרטי משתמשי "אטרף": המערך דורש יכולות אכיפה רחבות • גם פרטים של רוכשי כרטיסים למסיבות בקהילה הגאה דלפו
עמיחי שטיין ואיתי שיקמן
31 באוקטובר 2021
23:04

מתקפת הסייבר של קבוצת ההאקרים "בלאק שאדו" שהתרחשה בימים האחרונים הדליקה מספר נורות אדומות בקרב גורמים במערך הסייבר הלאומי - שדורש כעת סמכויות אכיפה רחבות יותר בעקבותיה. היום (ראשון) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי המערך דורש הרחבה של הרשימה המצומצת של הגופים עליהם הוא מפקח. 

כעת יש לו סמכות רק על 30 גופים שמוגדרים קריטיים למשק, אך בעקבות התקיפות האחרונות למשל, יכול המערך לפנות לאתר מסוים שמחזיק במידע פרטי של אזרחים רבים שנמצא בסכנת דליפה, ולבקש ממנו לבצע תיקונים במערך האבטחה שלו - אך לא לאכוף את השינויים או התיקונים שהוא דורש לבצע. מדובר בחוק שכבר מונח על שולחן הכנסת וספג ביקורת בעבר. 

במקביל, הערב פורסם כי מלבד פרטים אישיים של משתמשים באתר ההיכרויות "אטרף" שדלפו במתקפת הסייבר, גם פרטי רוכשי כרטיסים למסיבות בקהילה הגאה נחשפו, וחלקם כבר דלפו, כך לפי רשימות שהגיעו לידי כאן חדשות. פרטי האשראי שלהם לא הודלפו, אבל כן שמותיהם המלאים וכתובות מגורים. 

מאז הפריצה לאתר הוכפלה כמות הפניות לקו החם של האגודה למען הלהט"ב, שתוגבר בעקבות הפריצה ל"אטרף". רבים נמצאים במצוקה ובחרדה בעקבות דליפת פרטיהם האישיים, כשהחשש העיקרי הוא לגורלם של להט"בים ערבים ודתיים, שייפגעו בעקבות חשיפת המידע. עובד באתר אמר לכאן חדשות: "אנחנו לא יודעים בדיוק איזה תוכן דלף. לא יודעים על תמונות שדלפו".