קארין אלהרר
צילום: פלאש 90

השרה אלהרר לא נכנסה לפסגת האקלים בשל בעיות נגישות

כלי רכבה של שרת האנרגיה לא הוכנס והיא נאלצה לוותר על הדיון. בנט: "לא מקובל. תצטרף מחר לשיירת רה"מ". שגריר בריטניה בישראל התנצל
מואב ורדי
01 בנובמבר 2021
19:25

מבוכה בוועידת האקלים בגלזגו: שרת האנרגיה, קארין אלהרר, לא הורשתה להיכנס היום (שני) למתחם הדיונים עם רכבה המיוחד. לשרה הצמודה לכיסא גלגלים נאמר מראש שתהיה דרך מיוחדת לגישה עם כלי רכב עד מתקן הוועידה, אך בשל ריבוי מחסומים ואבטחה לא התאפשר לעבור במקום. המארגנים החלו להורות על דרכים אחרות כשלבסוף אמרו לשרה אלהרר לעבור לשאטל שיביא אותה לאולם הוועידה, אך השאטל לא היה נגיש לבעלי צרכים מיוחדים. שרת האנרגיה איחרה לפגישותיה, ולא נכנסה לבסוף כלל לוועידה.

השרה אלהרר סיפרה: ״נסעתי אל ועידת האקלים הבין-לאומית כדי לקדם מאבק משותף במשבר האקלים דרך פגישות עם מקביליי בעולם. לצערי זה לא התאפשר בגלל בעיית נגישות, שבשנת 2021 כבר אין לה מקום. עצוב שהאו״ם המקדם נגישות לאנשים עם מוגבלויות לא מחיל את הערכים האלו על אירועים שהוא מקיים. כולי תקווה שהלקחים מהיום הזה יופקו כדי שמחר קידום אנרגיות ירוקות, הסרת חסמים והתייעלות באנרגיה יהיו הדברים שאתעסק בהם״.
בלשכת ראש הממשלה בנט אמרו בתגובה כי ראש הממשלה שוחח עם השרה אלהרר, ואמר לה שהישארותה מחוץ למתחם בגלל בעיות נגישות אינה מקובלת עליו. בהנחייתו, השרה תגיע מחר למתחם הוועידה בשיירת ראש הממשלה.

שר החוץ, יאיר לפיד, אמר בתגובה: "הערה למארגני ועידת האקלים בגלזגו - אי אפשר לדאוג לעתיד, לאקלים, ולקיימות אם לא נדאג קודם לבני האדם, לנגישות ולאנשים עם מוגבלויות. מברך מכאן את שרת האנרגיה המצוינת שלנו, קארין אלהרר, על פעילותה למען איכות הסביבה והאנרגיות המתחדשות".

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, אמרה בתגובה: ‏"ועידת האקלים נועדה להציל את האנושות ממשבר ולעשות את המעבר לכלכלה מאופסת פחמן מעבר צודק. העובדה שחברתי היקרה קארין אלהרר לא יכלה להיכנס היום לוועידת האקלים בגלל מכשולי נגישות היא חמורה ובלתי נסבלת. אני מקווה שמחר המבוכה תתוקן וקארין תוכל לעשות את העבודה שלה כשרה בממשלה הישראלית".

שגריר בריטניה בישראל, ניל וויגן, התנצל על המקרה: "הטרידה אותי העובדה שאלהרר לא יכלה להיות באירוע. אני מתנצל עמוקות ובכנות בפני השרה. אנחנו רוצים פסגת COP שמסבירת פנים ומכילה את כולם", אמר וויגן.