מנסור עבאס
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עבאס מבקש להקצות 100 מיליון שקלים מהכספים הקואליציוניים של מפלגתו לחרדים

יו"ר רע"ם פנה בעניין לגורמים בממשלה. סמוטריץ' הגיב לפרסום: "אחיי במגזר החרדי, אל תתפתו". ח"כ אשר: "אומר לעבאס 'לא תודה'" • הרשימה המשותפת: נתנגד לתקציב, לא ניתן רשת ביטחון לקואליציה
מיכאל שמש
01 בנובמבר 2021
20:39
עודכן ב 23:43

בקשה מפתיעה: רגע לפני אישור התקציב פנה יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, לגורמים בממשלה וביקש להקצות 100 מיליון שקלים מהכספים הקואליציוניים של מפלגתו לטובת המגזר החרדי. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. כשברקע העימות עם הליכוד, נראה שברע״ם מנסים לשמור על קשרים פוליטיים עם החרדים. עבאס אמר לגורמים בממשלה: "יש לנו ברית מוחלשים עם החברה החרדית". 


יו"ר מפלגת הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', הגיב לפרסום בכאן חדשות ואמר בנאום בכנסת: "אני קורא לאחיי במגזר החרדי, אל תתפתו, כשעבאס מציע לתת לכם 100 מיליון שקל זה עוד שלב באידאולוגיה האיסלאמית שלו. משחקת לו השעה בגלל כמה יצורים חסרי חוליות, (ימינה) אנשים קטנים שאני בז להם". חבר הכנסת יעקב אשר מיהדות התורה התייחס לפרסום גם כן: "אני אומר למנסור עבאס ׳לא תודה׳ תתרום את הכסף לקופת העיר".

בינתיים, בשל הרוב המינימלי שלה הקואליציה נערכת להצבעות על התקציב. מנהלי הקואליציה מינו בכל חצי שורה במליאה חבר כנסת האחראי לתצפת על כל הנוכחים ולדווח אם מישהו מהם יוצא. צוותי הסיעות יעקבו אחרי כל תזוזה של חבר כנסת אל מחוץ למתחם הפרסה שמחוץ למליאה.

בד בבד, הוכן פרוטוקול טיפול למקרים פרטניים: למשל, אם חבר כנסת נעלם - יוכרזו הצבעות שמיות, וצוותי הסיעות יוזנקו לחפשו לפי אזורים. אם חבר כנסת ייעדר בשל מחלה, יחפשו קיזוז ובמקביל יארגנו דרך יו"ר הכנסת אזור סטרילי במליאה.

בקואליציה נערכים גם למקרה שחבר כנסת יערוק ברגע האחרון, ולצורך כך הוכנו מראש הצעות שאפשר יהיה להציע לחברי כנסת באופוזיציה, כאלה שהותאמו להם אישית – בתמורה לתמיכה בתקציב. רובם - מהרשימה המשותפת, אבל גם מסיעות אחרות.


עוד פורסם בחדשות הערב כי ראשי שלוש המפלגות שמרכיבות את הרשימה המשותפת – איימן עודה מחד״ש, אחמד טיבי מתע״ל וסאמי אבו שחאדה מבל״ד – הבהירו כי לא יספקו רשת ביטחון לקואליציה בהצבעה על תקציב המדינה, וכי יצביעו נגד. הקואליציה ניהלה משא ומתן עם הרשימה המשותפת, במיוחד עם מפלגת תע״ל של אחמד טיבי, אבל המגעים הופסקו ביום חמישי. ברשימה המשותפת אומרים: ״הקואליציה חושבת שאנחנו יכולים להסתפק בפירורים. זה לא יקרה. מדובר בממשלה אכזרית שצריך להפיל אותה״.

השתתפו בהכנת הידיעה: יערה שפירא וסולימן מסוודה