t
אוחובסקי, ארכיון
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

"מקווים שהאירועים יתבררו בהקדם": התגובות לתחקיר גל אוחובסקי

העדויות שפורסמו בתחקיר של מיכל רבינוביץ' בחדשות הערב בכאן 11 וסיפרו על אלימות מינית לכאורה מצד אוחובסקי עוררו תגובות רבות מצד ארגונים ופעילים בקהילת הלהט"ב
איתי שיקמן
01 בנובמבר 2021
21:22

העדויות על גל אוחובסקי: פרסום התחקיר של מיכל רבינוביץ' היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11 על הנפגעים לכאורה מצד אחת הדמויות הבכירות בקהילה הגאה בישראל עוררו תגובות רבות מצד ארגונים ופעילים למען נפגעי ונפגעות תקיפה מינית.

צפו בתחקיר של מיכל רבינוביץ' מתוך חדשות הערב בכאן 11

ההשלכה המיידית של פרסום התחקיר הייתה הפסקת כהונתו של אוחובסקי כנשיא ארגון הנוער הגאה איגי. "בעקבות הכתבה ששודרה הערב קיבל הוועד המנהל של איגי את הודעתו של גל אוחובסקי כי יסיים את תפקידו כנשיא איגי", נכתב מטעם הארגון.  

"אנו מקווים כי האירועים המתוארים בתחקיר יבוררו בהקדם, השנים האחרונות מביאות רוח חדשה של יצירת רשת ביטחון למתלוננות ומתלוננים - הרוח הזו חייבת להיכנס גם לתוך הקהילה הגאה ואנו, כארגון המוביל והגדול בקהילה שאחראי על אלפי חניכות וחניכים ומאות רבות של מתנדבים ומתנדבות, לוקחים על עצמנו תפקיד משמעותי בבניית ושינוי השיח", מסרו מאיגי. 

"משימתנו היא ליצור עולם ומרחב בטוח לכל נערה ונער בקהילה הגאה בישראל וכל מי שנושא תפקיד בארגון חייב לשמש לכך דוגמא. קווי הפניות הדיגיטליים שלנו פתוחים והמדריכים והמדריכות שלנו קשובים לכל אחת ואחד שירצו לדבר, לשתף או להתייעץ בנוגע לאירועים שקרו ולכל נושא שקשור אליהם. אנו מחויבים לחיסיון מלא ולבירור מיידי של כל תלונה".

שרת התחבורה מרב מיכאלי כתבה הערב: "טוב עשה גל אוחובסקי שהתפטר והתנצל על המעשים המגונים והאסורים לכאורה שיוחסו לו בתחקיר כאן הערב. כמי שפועלת נגד פגיעה מינית, מקומם שעדויות קשות על מעשים שבמשך שנים אנחנו נאבקות בהם, מיוחסות לו". 

יעל שרר, מנהלת הלובי למלחמה באלימות מינית, כתבה לאחר הפרסום: "‏התחקיר על אוחובסקי מציף שוב כמה קשה לנו להכיר ולהפנים שגם גברים נפגעו מינית, וכמה זה משתיק לכלול שיח אלימות מינית רק במסגרת יום המאבק באלימות כלפי נשים, ורק במסגרת הוועדה לקידום מעמד האישה".

בדף הטוויטר של הארגון הפמיניסטי "כולן" נכתב: ‏"אלימות מינית היא פשוט אלימות. היא קשורה בשליטה ולא במין ולכן אנחנו אפילו לא טיפה מופתעות שגל אוחובסקי, שידוע בכך שהוציא בכוח א.נשים מהארון, מואשם בתקיפות מיניות. אנחנו מאמינות לנפגעים שדיברו ולאלו שוודאי ישנם ולא דיברו. אתם לא לבד. אנחנו עומדות אתכם. ‎#מאמינהלך".

באגודה למען הלהט"ב כתבו הערב: "אנחנו רואות ורואים בחומרה רבה כל פגיעה על רקע מיני. האגודה מאמינה, תומכת ומחזקת את כל מי שנפגע וקוראת למיצוי ובירור ההליכים. אנחנו קוראות לכם.ן לא להישאר לבד ולפנות אלינו לקו הקשב של האגודה 'יש עם מי לדבר'".

בקו הסיוע לגברים ונערים מסרו: "חשיפת העדויות חושפת את הבטן הרכה של הקהילה - הקושי העצום לדבר על פגיעות מיניות בתוך הקהילה. כקהילה שנאבקת להכרה ולשוויון זכויות מחד, ולחופש מיני מאידך, קיים קושי ממשי להכיר בפגיעות מיניות וליישם אותן, מחשש לעורר הומופוביה והאשמת הקורבן. לצערנו, כבר נוכחנו לדעת יותר מדי פעמים שאין פרופיל אחד של פוגע, ושגם אנשים עתירי זכויות פוגעים מינית, במיוחד כשיש להם כוח מעצם המעמד החברתי בקהילה שלהם. חשיפת המקרים, קשה ככל שתהיה, היא פתח לשינוי עבור הקהילה. ההחלטה של אוחובסקי לוותר על תפקידו הייצוגי כנשיא איגי לא מספיקה. הוא צריך לבחון היטב את מעשיו, לקחת אחריות ולהכיר בחומרתם".

הערב נחשפו עדויות לפיהן גל אוחובסקי, נשיא ארגון הנוער הגאה, כותב באתר "מאקו" ויוצר קולנוע – כפה את עצמו לכאורה בזמן מפגש מיני עם אדם מהקהילה הגאה, הפעיל כוח פיזי והתעלם מבקשות להפסיק, ובמקרה נוסף כפה עצמו לכאורה על אדם אחר במהלך פגישת עבודה.

א' שנמצא דובר אמת בפוליגרף, העיד כי "יותר מחמש פעמים הוא ניסה להפוך אותי בכוח", "אמרתי לו די, בוא נפסיק עם זה" ו"באופן מפתיע ומזעזע הוא נתן לי כאפה בפנים. זה שיתק אותי. הייתי בהלם, הייתי המום, זה מאוד כאב לי". לפי עדות נוספת של ב', שניסה להדוף את אוחובסקי, "הוא כפה את עצמו עלי למרות התנגדותי".