-
צילום: אי-פי

מהפכה בקליק: תקיפת סייבר יכולה להחליף שלטון באיראן? | עוד יום

מה עומד מאחורי מתקפת הסייבר ששיתקה את תחנות הדלק של איראן? האם מטרתה לערער את יציבות המשטר בטהראן, ואם כן – מה הסיכוי של זה להצליח? גילי כהן מארחת את המומחה לאיראן, ד"ר רז צימט, על המלחמה הקרה – גרסת 2021
עוד יום
02 בנובמבר 2021
07:07

השבוע האחרון כלל עוד עליית מדרגה בקרב החשאי בין ישראל לאיראן. הפעם, כך נראה, מישהו ממש התעקש לעשות אאוטינג לתקיפות סייבר, להשאיר הרבה דגלים מאחוריו וחומר בצורה מעט מתוחכמת - כן, זה אנחנו עשינו את זה.

להטריל את איראן | האזינו לעוד יום עם גילי כהן

תקיפות הסייבר ההדדיות פגעו בבטן הרכה - מצד אחד, ישראל, לפי הטענות האיראניות, שיבשה את אספקת הדלק באלפי התחנות במדינה, ועשתה עוד קוועץ' קטן כששמה על שלטי חוצות את המסר הלא משתמע לשני פנים - 'חמינאי, איפה הדלק שלך'. מצד השני, איראן, כך על פי טענות בישראל, תקפה שרתים שאירחו כמה אתרים ישראלים, בהם אתר "אטרף" שידוע בקרב הקהילה הגאה, תוך חשיפת פרטים אישיים של המשתמשים. 

ד"ר רז צימט, מומחה לאיראן במכון למחקרי ביטחון לאומי, מסביר מה מסתתר מאחורי התקיפות ההדדיות. "יש גישה שאומרת שישראל במצב לא פשוט מול איראן שמתקרבת לגרעין, ושלא בטוח שיש 'פלאן בי' יעיל בנושא", הוא טוען. "לכן, יש כאלה שאומרים שאם אנחנו לא יכולים לעצור את ההתגרענות האיראנית, בואו ננסה להפיל את המשטר". 

ד"ר רז צימט: "האזרחים האיראנים לא צריכים שיגידו להם שרע להם"

בעיני ד"ר צימט, תקיפות סייבר הן לא דרך שתוביל לערעור משטר האייתוללות. "אני לא מזהה מצב טרום-מהפכני באיראן. האזרחים האיראנים לא צריכים שיגידו להם שרע להם. גלי המחאה שראינו בשנים האחרונות במדינה הם תוצאה ישירה של החלטה של הציבור האיראני לצאת לרחובות. תנועת המחאה באיראן סובלת מהרבה מאוד קשיים. האזרחים רוצים בעיקר הקלה כלכלית, ולא בהכרח שינוי במשטר". 

"כדי שהמערב יוכל לעודד מחאה פנימית, חייבת להיות סיטואציה בסיסית של כמה מיליוני אזרחים איראנים שכבר יצאו לרחובות", הוא המשיך. "אם יש באיראן 2.5 מיליון מפגינים, ובשלב הזה ינתקו להם את החשמל, תחנות דלק או רמזורים – אלו יכולים להיות מהלכים שבזמן הזה יתרמו לשינוי פוליטי. אנחנו לא שם". 

ריגול, סודות והרבה כסף: מאחורי הקלעים של התקפות הסייבר | עוד יום

ומה לגבי הפנייה של איראן לתקיפות הסייבר או לציוצים בעברית מצד בכירים איראנים? ד"ר צימט מציע הסבר גם לזה: "הצד האיראני משתמש בכלים האלה כי הוא מבין שבמערכה מסורתית-סימטרית מול ישראל, הוא לא יכול להתמודד. אנחנו מעריכים שחלק מהפנייה של האיראנים לסייבר נובעת מפערים שהם נתקלו בהם בנוגע לתקיפות הישראליות בסוריה. השאלה היא למה ישראל פונה לזה".