בנט ויורש העצר הבחרייני

בפעם הראשונה מול המצלמות: בנט נפגש עם יורש העצר של בחריין

רה"מ בריטניה ג׳ונסון בפגישה: כולנו צריכים ללמוד ממבצע חיסון הבוסטר בישראל • יותר מ-100 מדינות התחייבו לעצור את כריתת היערות עד 2030 • ממשל ביידן צפוי להכריז על הגבלה כבדה על פליטות המתאן
מואב ורדי, גילי כהן ובר שפר
02 בנובמבר 2021
04:05
עודכן ב 14:17

ועידת האקלים בגלזגו: ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש הבוקר (שלישי) עם יורש העצר וראש ממשלת בחריין, סלמאן בן חמד אאל ח'ליפה, ועם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון. זוהי פגישה ראשונה של השניים מול המצלמות. בפגישה אמר ג'ונסון: "כולנו צריכים ללמוד ממבצע חיסון הבוסטר בישראל". 

לאחר המבוכה אתמול, כששרת האנרגיה קארין אלהרר לא הוכנסה לוועידה, השרה נכנסה הבוקר למתחם עם בנט. ראש ממשלת בריטניה הביע צער על המקרה ואמר: ״הבנתי שהיה בלבול עם ההתנהלות אתמול. אני מאוד מתנצל על כך״.

ועידת גלזגו: ההזדמנות האחרונה | עוד יום 

יותר מ-100 מדינות התחייבו בפסגה לעצור את כריתת היערות עד שנת 2030. ממשלת בריטניה אומרת כי גוייסו כמעט 20 מיליארד דולר לנושא, והסכום יושקע בתשע השנים הבאות בהפסקת הכריתה ב-85% משטח היערות בעולם, ובשיקום השטחים שכבר בוראו. ברזיל, שבשטחה יער האמזונס העצום, נרתמה למשימה וכך גם סין, קולומביה, קונגו, אינדונזיה, רוסיה וארצות הברית.

בד בבד, ממשל ביידן צפוי להכריז היום על הגבלה כבדה על פליטות המתאן, גז חממה קשה, הנפלט כתוצא לוואי של פעילות תעשיית הנפט והגז טבעי. מתאן יכול לחמם את האטמוספירה במהירות גבוהה פי 80 מפחמן דו-חמצני בטווח המיידי.

לפי הדיווח, הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) תגביל לראשונה את פליטות המתאן מכמיליון מקורות פליטה קיימים בארצות הברית. הממשל פדרלי תיקן בעבר תקנות שמטרתן הייתה למנוע זליגת מתאן מבארות נפט וגז שנבנו משנת 2015. התקנות שבוטלו בתקופת הנשיא טראמפ, ועתה מבקש הנשיא ביידן להחזירן ולהרחיבן. עוד נמסר מהבית הלבן, בתדרוך כתבים שהתקיים אמש, כי בכוונת הממשל לפרסם היום יוזמות אקלים חדשות נוספות, כמו הגנה על יערות טרופיים, ודחיפה לעידוד פיתוח טכנולוגיה ירוקה.

אתמול התחייב בנט בנאומו בפסגה שישראל תצמצם את פליטת גזי החממה לאפס עד שנת 2050 ואף תפסיק בהדרגה את השימוש בפחם עד שנת 2025. "כמדינה עם הכי הרבה סטארט-אפים לנפש בעולם, עלינו לתעל את מאמצינו להצלת העולם שלנו", הוסיף בנט.