א-סלאח

עיתון לבנוני חשף: כך חוסל האחראי על משרד הגולן בממשלת סוריה

ההערכות: מידחת א-סאלח חוסל בשל פעילותו בעבור איראן בדרום סוריה
רועי קייס
02 בנובמבר 2021
09:39

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר", המזוהה עם חיזבאללה, פרסם הבוקר (שלישי) פרטים חדשים על חיסולו של האחראי על המשרד לענייני הגולן בממשלת סוריה, מידחת א-סאלח. חיסולו בחודש שעבר באזור הגבול מיוחס לישראל. עדי ראייה סיפרו לעיתון כי רכב תיירותי ישראלי חנה בקרבת אחד השערים המשקיפים על גבעת הצעקות בין הכפר ח'דר שבצפון קוניטרה לבין מג'דל שמס. לדבריהם, אדם בלבוש אזרחי ירד מהרכב והחל לירות לעבר א-סאלח, ששהה בסביבת ביתו מעבר לגבול בעין א-תינה. היורה נסוג בזריזות אחרי שביצע את החיסול.

עוד דווח כי א-סאלח נורה בחזהו ובחלקים אחרים בגופו, ומת בעת שהועבר לטיפול בכפר הסמוך ח'דר. גורמי צבא סוריים שצוטטו בעיתון העריכו כי רכבו של א-סאלח היה תחת מעקב של אחת העמדות של צה"ל באזור הגבול. על פי ההערכות, א-סאלח, אסיר ביטחוני לשעבר ויליד מג'דל שמס, חוסל בשל פעילותו בעבור איראן בדרום סוריה.

חיסולו של הבכיר הסורי נחשב לחריג מכיוון שבשנים האחרונות פעילות ישראל בגולן נעשתה מהאוויר - ולא על ידי צלפים. בשבוע שקדם לו יוחסו לישראל שני אירועי תקיפה אווירית בסוריה נגד תשתיות איראניות. בישראל לא התייחסו לפרסומים על החיסול.

כמה ימים קודם חיסולוי אמר א-סאלח לערוץ לבנוני שיש לעמוד בפני ההתעקשות הישראלית בהתנהלות עם נושא הגולן, וכי הגולן יישאר ערבי לנצח. בארץ, א-סלאח נעצר בעבר באשמת הצטרפות לחוליית "תנועת ההתנגדות הסורית בגולן", שיבוש פעולות מנגנוני הביטחון וצה"ל והטמנת מוקשים בדרכים צבאיות. בנוסף, הוא נעצר בעקבות ניסיון לחטוף חייל ישראלי.