דונלד טראמפ מול ג'סטין טרודו
איור: Shutterstock

כשהאביר יפגוש את הדרקון

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ ייפגשו מחר לראשונה. טרודו הליברל לא יוצא בפומבי נגד טראמפ. למה? הקשר עם ארה"ב חשוב יותר
אלונה וינוגרד
12 בפברואר 2017
13:47

מחר עתיד ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו להיפגש עם הנשיא הנבחר של ארה"ב דונלד טראמפ. אפשר רק לנסות לדמיין את המפגש בין האביר האציל יפה התואר לבין הדרקון יורק האש, אבל לא בכדי קיבל טרודו הזמנה לבבית מהממשל החדש והנרגן והוא יהיה בין המנהיגים הראשונים בעולם שנפגשים עם טראמפ. טרודו יודע היטב ששמירת היחסים הקרובים עם ארה"ב הוא אינטרס לאומי לקנדה ולכן ראש הממשלה לא יעשה דבר שעשוי לסכן אותם, גם אם הממשל האמריקאי החדש הוא הומופובי, גזעני ומיזוגני.

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו במצעד הגאווה בטורונטו ב-2016 (צילום: Shutterstock)ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו במצעד הגאווה בטורונטו ב-2016 (צילום: Shutterstock)

העולם לא שותק לטראמפ

העולם כולו גועש מאז בחירותו של טראמפ לנשיאות ארצות הברית. אצל טראמפ אין לדעת מה יוליד יום והתקשורת כמו גם האזרחים לא עומדים בקצב ההצהרות והשינויים שמוביל הנשיא הנבחר. בשלב זה קולות המחאה עולים על כל קול אחר ותוכניות סאטירה, סלבריטאים ומשתמשי הרשתות החברתיות לא נשארים אדישים להתנהלותו של טראמפ.

אבל לא רק אזרחים מן השורה מגיבים בלהט לטראמפ, גם ראשי מדינות ומנהיגים שונים לא חוסכים ממנו את הביקורת שלהם. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, למשל, ביקרה באופן ישיר את טראמפ על החלטתו לאסור כניסת פליטים לארה"ב ומוסלמים משבע מדינות. מרקל הודיעה שהיא מצרה על ההחלטה ואף הזכירה לטראמפ את אמנת זנבה שעליה חתומה ארה"ב. ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול ציין בפני טראמפ את ההסכם לקבלת פליטים שארה"ב חתמה עליו בזמן ממשל אובמה, אך בתגובה קיבל נזיפה וטריקת טלפון. מקסיקו, שכנתה של ארה"ב, גם לא שמרה על השתיקה: בתגובה להצהרות טראמפ על בניית חומה בגבול עם מקסיקו, יצאו בכירים ובכירים לשעבר בממשל המקסיקני באופן גלוי נגד הנשיא החדש.

הפגנה נגד טראמפ בניו יורק (צילום: נעם ריבקין-פנטון, פלאש 90)הפגנה נגד טראמפ בניו יורק (צילום: נעם ריבקין-פנטון, פלאש 90)

מתוך שלל התגובות, דווקא תגובתו של טרודו בטוויטר בלטה בקורקטיות שלה.

טרודו לא יצא באופן ברור נגד הצו של טראמפ או נגד הנשיא עצמו ונראה שהוא משנה את סגנונו בשנה השנייה לכהונתו. מסריו הפכו לסטנדרטים יותר והם עוסקים בעניינים פנימיים של קנדה ולא בהצהרות אוניברסליות לתיקון עולם (לפני שנה וחצי טרודו עוד הצהיר שהקבינט שלו שוויוני מבחינה מגדרית "כי זו 2015"). אמנם הוא עדין זוכר לברך כל זרם דתי בכל חג ועדיין מסייר ברחבי קנדה כדי להקשיב לציבור שלו, אבל הלהט הליברלי שלו התמתן ומשהו בטרודומאניה לא כשהיה. 

המטרה: יחסים יציבים עם ארה"ב

ניתן לשער שטרודו לא רצה את טראמפ בבית הלבן. אין ספק, שהחיים שלו היו הרבה יותר קלים אם השכנה החדשה היתה הילרי קלינטון. טראמפ מייצג את כל מה שטרודו מבקש לא להיות. דעותיו על נשים, מהגרים וזכויות לה"טבים הן תמונת מראה לכל מה שטרודו מסמל ומנסה לקדם. לאור זאת, מתמיהה במיוחד השתיקה של טרודו נוכח הצהרותיו והחלטותיו של טראמפ. למה בעצם טרודו שותק לאחר שרבים אחרים כבר הרימו את קולם? התשובה לכך היא כלכלית.

טרודו מבין שמבחינה כלכלית אין לו אפשרות לפתוח חזית מול טראמפ. הפרגמטיות הזו היא אולי המסר המעניין ביותר שיוצא עכשיו מקנדה

מאז בחירתו לראשות ממשלת קדנה לפני כשנה וחצי, יש המחכים לרגע שבו טרודו ייכשל. המתנגדים לסגנונו אומרים שהוא מתיפייף. שהוא מנהיג של מדיות חברתיות בלבד, כלומר שאין בו תוכן או עומק. שהסיבה היחידה שהגיע לאן שהגיע היא כי הוא בנו של פייר אליוט טרודו, ראש הממשלה לשעבר הנערץ של קנדה. המתנגדים מאמינים שאין בו את התחכום או את היכולת להתמודד עם המורכבויות של הדברים. אך ייתכן, והתנהלותו מול ארה"ב של טראמפ מעמידה אותם על טעותם. טרודו מבין היטב את מה שהוא אולי לא מעז לומר בקול רם. קנדה לא יכולה הרשות לעצמה לצאת לקרב ראש בראש מול טראמפ ולפגוע ביחסים עם שכנתה מדרום. טרודו מבין שמבחינה כלכלית אין לו אפשרות לפתוח חזית מול טראמפ ושהוא צריך להתמודד עם המציאות. הפרגמטיות הזו היא אולי המסר המעניין ביותר שיוצא עכשיו מקנדה.

נשיא ארהנשיא ארה"ב דונלד טראמפ. פוליטיקאים רבים מתחו עליו ביקורת (צילום: Shutterstock)

הניו יורק טיימס דיווח לאחרונה שטרודו מינה צוות בכיר ומיוחד שיפעל מול ממשל טראמפ. ביניהם נמצא יועצו הקרוב ביותר ג'רלד בטס והבכירים של שני הממשלים כבר נמצאים בדיאלוג חיובי. המטרה: לשמור על יחסים יצרניים עם ארה"ב. טרודו מבין שבין ארה"ב לקנדה ישנם יותר מדי קשרים כלכליים, דיפלומטיים וצבאיים שיכולים להינזק מעימות בינו לבין טראמפ על עניינים ברומו של עולם כמו אידאולוגיה. הקשרים נעמדים בסכומים של עשרות מיליוני דולרים, ופגיעה בהם תהיה מהלומה קשה ביצרנות הקנדית.

היחסים הקורקטיים בין טרודו וטראמפ מעלים שאלה נוספת. האם טרודו פתח חזית מול העולם הליברלי, שציפה מנביאו החדש להיות הקול שלו? בחירתו של טרודו מעידה על כך שהרוב הליברלי שולט במדינה. קנדה אמנם סבלה לא מזמן ממתקפת טרור במסגד בעיר קוויבק (שבה נרצחו שישה אזרחים), שמוכיחה שגם שם יש תופעות של גזענות ושנאת זרים, אך רוב התושבים גינו בחומרה את הפיגוע. סביר להניח שהקנדים עצמם מזועזעים מהתנהלותו של טראמפ ורוכשים סלידה כלפי מה שמתרחש עכשיו בארה"ב. עם זאת, יש מעט קולות שיוצאים באופן גלוי נגד גישתו המתונה של טרודו.

קשה לנבא מה יוליד ממשל טראמפ. גם טרודו יודע זאת. ולמרות שבעבר טען טרודו שחברים צריכים לדעת לתת ביקורת כשצריך, כי ככה זה בין חברים (כך השיב כשביקר את התנהלות ישראל בהתנחלויות), נדמה שכאשר זה מגיע לארה"ב, טרודו מעדיף את הגישה של לנהוג באופן בטוח מאשר להצטער.