-

הוריו של הקצין מאמ"ן דורשים לחקור את מותו כרצח

דרישת ההורים מגיעה בשל סימני השאלה הרבים בפרשה והתארכות החקירה. עוד טוענת המשפחה: מידע מהחקירה מודלף ע"י גורמים בצה"ל, באופן שעלול לפגוע בה • צה"ל: "נסיבות מותו של הקצין נחקרות בחקירה פלילית ביסודיות רבה"
איתי בלומנטל
02 בנובמבר 2021
17:18

הוריו של ת', הקצין מאמ"ן שמת בכלא, דורשים היום (שלישי) לחקור את האירוע כמקרה רצח. ההורים פנו במכתב חריף לפרקליטה הצבאית הראשית, לרמטכ"ל ולבכירים נוספים בצה"ל ודרשו לגדיר את החקירה "חקירת רצח" בשל סימני שאלה רבים שעולים מהפרשה, ובעקבות התארכות החקירה. כחצי שנה לאחר מותו של הקצין, עדיין לא נקבעה סיבת המוות ולא הוכרע מי האחראים למחדל. 

חשבון נפש | האזינו לעוד יום

ההורים טוענים, באמצעות עורכי דינם שרון זגגי-פנחס, אפרת נחמני-בר ובני קוזניץ, שהיו אמורות להתבצע כמה פעולות חקירה בפרשה. בין השאר הם מבקשים לדעת אלו פעולות תיעוד וחיפוש נעשו בזירה עצמה, אלו טיפולים קיבל הקצין, אם מדינת ישראל מחזיקה בחומרים שעשויים להתפוגג מהגוף - ואם נבדקה האפשרות שחומרים כאלה הגיעו אליו. 

עוד טוענת המשפחה כי מידע מתוך החקירה זולג החוצה על ידי גורמי מצה"ל לבכירים בצבא ולאמצעי התקשורת, בצורה שלדבריהם עלולה לפגוע בחקירה. "המתנו במשך חודשים ארוכים ומורטי עצבים לקבלת תשובות ועדכונים אשר למה שקרה. הגיעה העת, משפטית ומוסרית, לתת תשובות מהותיות וענייניות במהירות", הוסיפו הוריו. 

הקצין הואשם בביצוע עבירות ביטחוניות חמורות. בהמשך פורסם כי הקצין פעל כדי להרשים את מפקדיו ביחידה הטכנולוגית, במטרה לקבל את המשימות האיכותיות ביותר ביחידה. הוא היה עצור בכמה בסיסי כליאה צבאיים, הוא שהה בתא עם כלואים נוספים ולא בתנאי בידוד. באמצע חודש מאי הוא נמצא בתאו במצב קשה, ולאחר זמן קצר הרופאים נאלצו לקבוע את מותו. 

בחודש אוגוסט פורסם כי ממצאי בדיקת ריכוז התרופות בדמו של הקצין, לא הצליחו לקשור בין התרופות שנטל לנסיבות המוות. במסגרת החקירה הועברה דגימת דמו לבדיקה במעבדה בארצות הברית. המעבדה התבקשה לבדוק את הריכוז בדם של שתי תרופות שנטל הקצין, בהתאם למרשם רופא. התרופות נמצאו בדמו לאחר מותו, במסגרת נתיחה שערך המכון לרפואה משפטית של משרד הבריאות.

מצה"ל נמסר בתגובה: "נסיבות מותו של הקצין נחקרות בחקירה פלילית ביסודיות רבה, תוך השקעת כל המשאבים הנדרשים. עד כה נערכו עשרות רבות של פעולות חקירה, לרבות שליחת דגימות מדמו למעבדה מיוחדת בארצות הברית.

"על אף שהקצין הואשם בעבירות ביטחוניות חמורות ביותר, אשר פגעו בביטחון המדינה, צה"ל מחויב לחקור את העניין לעומקו. בעת הקרובה יסתיימו תהליכי החקירה והבירור, ומסקנותיהם תועברנה למשפחת הקצין ויתאפשר לה לעיין בכלל חומרי החקירה שנאספו במסגרת חקירת נסיבות המוות. צה"ל משתתף בצערה של המשפחה וימשיך לעמוד עימה בקשר ולעדכנה בכל שניתן".