שאול אמסטרדמסקי

הצעה ששווה מיליארדים: התוספת הפנסיונית למשרתי הקבע בדרך לכנסת

כשאנשי הקבע מספרים כמה העבודה שלהם תובענית, קשה להגיד שהם מגזימים. אלא שבגלל שהם פורשים כל כך מוקדם - הפנסייה שלהם הרבה יותר ארוכה, וזה עוד לפני תוספות הרמטכ"ל. רגע לפני שהצעת החוק מגיעה לכנסת - מה הולכים להיות הטיעונים של צה"ל בעדה?
שאול אמסטרדמסקי
03 בנובמבר 2021
12:41

בתקופה הקרובה הולכת להתחיל חגיגה ממש גדולה וכולנו נוזמן לצפות בה. בקרוב המון אנשי קבע הולכים להתחיל להגיע לכנסת ולספר כמה מגיעה להם תוספת של מיליארד שקלים. איך אני יודע? כי בטעות נחשפתי לדף המסרים שהולך ללוות את האירוע הזה.

ומה אני אגיד לכם? כשאנשי הקבע מספרים כמה קשה להם וכמה העבודה שלהם תובענית ועד כמה מגיעה להם התוספת הזאת, לנו קשה להגיד שהם מגזימים, או טועים או מתפנקים. ואם לנו זה קשה, דמיינו כמה זה יהיה קשה לחברי הכנסת לעמוד מולם ולסרב.

ובדיוק בגלל זה אנחנו צריכים לדבר על זה. אני רוצה שנייה להראות לכם משהו. נגיד שאתם עובדים בחברה גדולה במשק והשכר שלכם הוא 15 אלף שקלים בחודש, אז כשאתם מגיעים סוף סוף לגיל הפרישה אתם יוצאים החוצה ומגלים שצברתם שני מיליון שקלים, זה אומר שהפנסייה החודשית שלכם תהיה בערך עשרת אלפים שקלים בחודש.

עכשיו, נגיד שאתם קצינים בקבע והשכר שלכם אותו דבר בדיוק, 15 אלף שקלים בחודש ואתם משרתים 21 שנה בצה"ל ומשתחררים בגיל 42, כשתצאו לפנסייה תקציבית מצה"ל תגלו שהפנסייה החודשית שלכם היא בערך עשרת אלפים שקלים בחודש.

אל תיתנו לאנשי הקבע לבלבל אתכם. רק כשהגיע בג"ץ ואיים לקחת את תוספות הרמטכ"ל, משרד הביטחון נזכר שצריך להכשיר את זה בדיעבד

עכשיו תגידו לי, הנה, עשרת אלפים ועשרת אלפים זה אותו דבר, אלא שבגלל שקציני הקבע פורשים כל כך מוקדם - הפנסייה שלהם הרבה יותר ארוכה, ולכן בסך הכול הפנסייה שלהם לא שווה שני מיליון שקלים. היא שווה משהו כמו חמישה מיליון שקלים, לפעמים אפילו יותר מזה.

אבל רגע, זה עוד כלום. כי שנייה לפני שאתם משתחררים מצה"ל, בא הרמטכ"ל והוא מגדיל לכם את הפנסייה. נותן לכם בונוס של 6%, 7%, 9% מדהים לא? ככה, בשביל הנשמה. למרות שמסתבר שלרמטכ"לים לא הייתה שום סמכות לעשות את זה וזה היה לא חוקי. ובסך הכול, כל המתנה הקטנה הזאת שווה מיליון שקלים תוספת לפנסייה.

לכן אל תיתנו לכל החיוכים של אנשי הקבע שהולכים להתראיין ועוד ימשיכו להתראיין לבלבל אתכם. זה הסיפור ואלה המספרים. ורק כשהגיע בג"ץ ואיים לקחת את הדבר הזה, רק אז משרד הביטחון נזכר שצריך להכשיר את זה בדיעבד, כאילו זה עניין קטן כזה ושולי. עכשיו, למה אני מספר לכם את כל זה? כי בקרוב כל הסיפור הזה הולך להגיע להצבעה בכנסת ושם תתחיל החגיגה האמיתית.

יש פה ניסיון מתוזמר ומתוזמן להביע תמיכה בהצעת החוק הזאת. לאנשי הקבע אולי אין ועד אבל בהחלט יש להם גב

לפני כמה שבועות משרד הביטחון פרסם את טיוטת הצעת החוק שאמורה להסדיר את העניין הזה של תוספות הרמטכ"ל לפנסייה התקציבית. הוא פרסם את זה להערות הציבור. מסתבר שהציבור, יש לו המון הערות. הציבור ממש מתעניין בנושא הזה. ספרתי, לפחות 250 הערות יש שם. וזה לפני כמה ימים, כן? ורוב ההערות האלה נורא אוהדות. מסתבר שאנשים ממש רוצים שזה יקרה ומהר, כמה שיותר מהר. "אני בעד הצעת החוק. אף עובד לא היה מוכן שרגע לפני הפרישה שלו ישנו את הכללים ויפגעו בזכויות הפנסיוניות שמגיעות לו", כתוב שם. שוב ושוב ושוב.

יש פה משהו מוזר. כל התגובות חוזרות אחת על השנייה. ואז פתאום נתקלתי בהודעה ארוכה במיוחד של משתמש בשם אי-אם. "חברים", הוא כותב, "השבוע משרד הביטחון פרסם תזכיר חוק שנועד לעגן את הסדר הגדלות הרמטכ"ל בחקיקה. חשוב מאוד שניכנס לאתר התזכירים ונפרסם באופן נרחב והמוני את תמיכתנו בהצעה הזאת כדי לא להותיר את הזירה למתנגדים. אתם יכולים לבחור משפט אחד או יותר מהמשפטים שלמטה, ולפרסם אותו כהודעת תמיכה בתזכיר החוק. למשל: אני בעד הצעת החוק, אף עובד לא היה מוכן שרגע לפני הפרישה שלו ישנו את הכללים ויפגעו בזכויות הפנסיוניות שמגיעות לו".

נשמע לכם מוכר? המשתמש הזה התבלבל. במקום להעתיק שורה אחת מדף המסרים, הוא העתיק את כל דף המסרים, כולל את ההנחיות וכך הוא חשף שיש פה ניסיון מתוזמר ומתוזמן להביע תמיכה בהצעת החוק הזאת. לאנשי הקבע אולי אין ועד אבל בהחלט יש להם גב.

אז מה אמור לקרות עכשיו? בסוף החודש משרד הביטחון אמור להביא את הצעת החוק לאישור ועדת שרים לענייני חקיקה. שם כל מיני שרים ושרות שיש להם פנסייה תקציבית, יצטרכו להגיד אם הם מתנגדים או תומכים. נגיד, נחמן שי, שיש לו פנסייה תקציבית של עשרות אלפי שקלים מהצבא. ואז זה יגיע לדיון בכנסת, ולשם, לדעתי, יתנקז כל הלחץ.

הצעת החוק הזאת עולה מיליארד שקלים בשנה והיא רק תגדל עם השנים. וזו רק התוספת של הרמטכ"ל לפנסייה התקציבית

אז מה הולכים להיות הטיעונים של צה"ל בעד הצעת החוק? תכלס, לפני כמה שבועות ראש אכ"א, אלוף יניב עשור פרסם את כל הטיעונים האלה במאמר מיוחד שהוא כתב לידיעות אחרונות. טיעון ראשון: "אם אנחנו רוצים שבצה"ל יישארו הקצינים והקצינות הטובים והטובות ביותר, אנחנו מוכרחים לתת להם הטבות מפליגות בפנסייה".

אלא שזה בולשיט, כי הצעת החוק הזאת, כל מה שהיא עושה זה להכשיר בדיעבד את ההטבות המפליגות שניתנו לאנשים שפרשו כבר מזמן, לפעמים לפני עשרות שנים. אין לזה שום קשר, אלא אם כן בצה"ל מתכננים להשתמש בהצעת החוק הזאת בשביל להגדיל את הפנסייה של הדור הבא של הקצינות והקצינים, אלה שכבר לא נמצאים בפנסייה תקציבית. ואם זה המצב, אז תסלחו לי זו פשוט שערורייה מארץ השערוריות.

טיעון מספר שתיים: "קציני וקצינות צה"ל מחרפים את נפשם, מקריבים את חיי המשפחה שלהם ועושים את כל מה שאומרים להם, בלי יכולת להתנגד ולכן חייבים לתגמל אותם אקסטרה". רק שבעיניי גם הטיעון הזה הוא טיעון מקושקש. מה, אנשים אחרים לא עובדים קשה? עובדות סוציאליות לא קורעות את עצמן בתנאים לא תנאים? רופאים ורופאות לא עובדים שעות מטורפות ולא רואים את המשפחה שלהם. אף אחד לא מתוגמל בצורה הזאת. אף אחד לא מקבל תוספות של מיליונים לפנסייה שלו.

וטיעון שלישי: "הצעת החוק תחסוך כסף לתקציב המדינה". שזה באמת קשקוש מארץ הקשקושים. הצעת החוק הזאת עולה מיליארד שקלים בשנה והיא רק תגדל עם השנים. וזו רק התוספת של הרמטכ"ל לפנסייה התקציבית. כי כל הפנסייה התקציבית כולה עולה שישה מיליארד שקלים בשנה.

אז זהו, זה הסיפור ועכשיו אתם מכירים את כל הפרטים. בשבועות הקרובים כשתתחיל החגיגה יש לי בקשה: אל תיתנו לדף המסרים של אנשי הקבע - לבלבל אתכם.