-
צילום: גטי אימג'ס

אחרי ההפיכה: שליח ארה"ב לסודאן יגיע לישראל

מאז ההפיכה במדינה מנסה השליח האמריקני ג'פרי פלטמן לתווך בין אנשי הצבא לבין הכוחות האזרחיים שהודחו מהשלטון הזמני • משלחת ישראלית ביטחונית ביקרה בשבוע שעבר בח'רטום
רועי קייס ועמיחי שטיין
03 בנובמבר 2021
09:41

פרסום ראשון: ימים ספורים לאחר הפיכת השלטון בסודאן, כשברקע שאלת היחסים עם ישראל, השליח האמריקני לענייני סודאן ג'פרי פלטמן צפוי לבקר בישראל בשבוע הבא, כך פורסם הבוקר (רביעי) בכאן חדשות. מאז ההפיכה הצבאית פלטמן מנסה לתווך בין אנשי הצבא לבין הכוחות האזרחיים שהודחו מהשלטון הזמני.

משלחת ישראלית הגיעה בשבוע שעבר לח'רטום בירת סודאן וקיימה שיחות עם מנהיג ההפיכה הצבאית במדינה עבד אל-פתאח אל-בורהאן, ועם ראש ממשלת המעבר המודח עבדאללה חמדוכ, כך אמרו היום שלשום מקורות בצבא סודאן לעיתון "א-שרק" הסעודי. עוד אמרו המקורות כי מטרת הגעתה של המשלחת הייתה לתווך בין הצדדים. העיתון "א-סודאני", היוצא לאור בח'רטום, דיווח ממקורותיו כי משלחת ישראלית ביקרה בימים האחרונים בבירת סודאן מבלי שידוע על אופי הביקור ומטרתו.

בשבוע שעבר דיפלומט סודאני בכיר אמר לכאן חדשות שראש הממשלה המודח, חמדוכ, רצה לחתום על ההסכם עם ישראל. הוא הוסיף שחמדוכ תומך בנרמול היחסים, והיה ערוך ממש בתקופה הזאת לטוס לוושינגטון כדי לחתום על הסכם עם ישראל, מה שכבר לא יקרה. בישראל קיימו כמה התייעצויות בנוגע להפיכה בסודאן. לפי מקורות המעורים בנושא, סביר שהמהלכים בסודאן ידחו את ההצטרפות הרשמית שלה להסכמי אברהם.

הבוקר דווח מפי מקורות של ערוץ אל ערבייה הסעודי, כי אל חמדוכ הסכים לחזור לתפקיד ראש הממשלה בתנאי שאנשי הצבא ישחררו את הבכירים שנעצרו במהלך ההפיכה. לפי הדיווח, הממשלה החדשה צפויה להיות ממשלת טכנוקרטים ועצמאיים. 

בשבוע שעבר הוכרז על מצב חירום בסודאן, והשליט הצבאי הזמני במדינה אל בורהאן הודיע על פיזור הממשלה והמועצה הריבונית. בתגובה עשרות אלפים יצאו לרחובות להפגין נגד ההפיכה. איגוד הרופאים במדינה דיווח על שלושה הרוגים ו-80 פצועים במחאות. בבית הלבן גינו את ההפיכה ומסרו: "אנחנו דוחים את פעולות הצבא הקוראים לשחרור מידי של ראש הממשלה ואחרים שהוכנסו למעצר בית".