מערכת "טל שמיים"
צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

הצפלין של הצפון: מערכת "טל שמיים" לגילוי איומים אוויריים

מנהלת חומה במשרד הביטחון וחיל האוויר החלו בהצבת המערכת דמויית הבלון, שתספק יכולת משלימה למערך הגילוי ולמערכות ההגנה האווירית של חיל האוויר בגבולות המדינה
איתי בלומנטל
03 בנובמבר 2021
10:08

מערכת "טל שמיים", פלטפורמה אווירית שתשמש לצרכי גילוי והתרעה של איומים מתקדמים, תוצב בצפון - כך מודיעים היום (רביעי) משרד הביטחון בשיתוף עם חיל האוויר והתעשייה האווירית. המערכת, דמויית בלון, תספק יכולת משלימה למערך הגילוי ולמערכות ההגנה האווירית של חיל האוויר בגבולות.

המערכת, מהגדולות מסוגה בעולם, פותחה בתהליך שנמשך מספר שנים בתוכנית משותפת של מנהלת חומה במפא"ת (המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) יחד עם הסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים (MDA). כמו כן המערכת כוללת פלטפורמה אווירית שפותחה על ידי חברת TCOM האמריקנית, ומערכת מכ"מ מתקדמת מפיתוח אלתא של התעשייה האווירית. 

שר הביטחון בני גנץ אמר כי המערכת היא "עוד פריצת דרך טכנולוגית שתחזק את ההגנה על שמי ישראל ואזרחי ישראל. הצלחת המערכת החדשה מבצרת את חומת ההגנה שבנתה ישראל מול האיומים האוויריים הרחוקים והקרובים שנבנים על ידי אויביה".

ראש מנהלת חומה במפא"ת, משה פתאל, הוסיף כי "בשנה האחרונה הוכחנו במספר רב של ניסויים מוצלחים את יכולת ההתמודדות של כלל מערך ההגנה הרב-שכבתית של ישראל מול איומים מתקדמים ובהם טילי שיוט. בלון הגילוי האווירי ישייט בגובה רב, יצפה לטווחים רחוקים ויאפשר יכולת גילוי מקסימלית של איומים מתקדמים מכיוונים שונים".

ראש הסוכנות להגנה מטילים האמריקני, אדמירל ג'ון היל, אמר כי המערכת מביאה תועלת לשתי המדינות וכי היא תשפר את יכולותיה של מדינת ישראל בגילוי איומים מתקדמים ותשמר את היתרון הצבאי האיכותי הישראלי.