ראיסי, ארכיון
צילום: רויטרס

איראן: נחדש את שיחות הגרעין ב-29 בנובמבר

דובר משרד החוץ האמריקני נד פרייס: "אם איראן רצינית, ניתן לסגור את הנושא במהרה" • חילופי האשמות בין משמרות המהפכה לארצות הברית בנוגע להשתלטות על מכלית נפט איראנית במפרץ
עמיחי שטיין
03 בנובמבר 2021
12:49
עודכן ב 21:01

איראן הודיעה היום (רביעי) על חידוש שיחות הגרעין עם המערב ב-29 בנובמבר. בציוץ בטוויטר, כתב סגן שר החוץ האיראני כי הודיע לנציג האיחוד האירופי בשיחות, אנריקו מורה, על חידושן בווינה. בשיחות ישתתפו נציגי האיחוד האירופי, סין, צרפת, בריטניה, רוסיה ואיראן. הצדדים ידונו בתנאים להצטרפותה מחדש של ארצות הברית להסכם הגרעין.

דובר משרד החוץ האמריקני נד פרייס מסר: "ארצות הברית מאמינה שאם איראן רצינית, מספר הנושאים שנותרו פתוחים יוכלו להיסגר, האפשרות להגיע להסכם במהרה נותרה". פרייס הוסיף שכשהמשלחת האיראנית תחזור לווינה "הם יהיו מוכנים לנהל משא ומתן במהירות ובכוונות טובות".

מועצת הנגידים של הסוכנות לאנרגיה אטומית תיפגש ב-26-22 בנובמבר בצל הביקורת הקשה בארגון על שיתוף הפעולה עם איראן - וההודעה על השיחות תקשה על העברת הצעת החלטה נגד איראן כפי שישראל לדוגמא רצתה. 

בתוך כך, משמרות המהפכה של איראן טענו היום כי סיכלו ניסיון של ארצות הברית להשתלט על מיכלית נפט איראנית במפרץ עומאן. גורמים אמריקנים מכחישים את הדיווח מכל וכל ואומרים כי איראן היא שחטפה בחודש שעבר מיכלית הנושאת דגל של ויטנאם.

לדברי המקורות, כוח של משמרות המהפכה השתלט על המיכלית באיומי נשק והוביל אותה ממפרץ עומאן לנמל בנדר-עבאס באיראן, שם היא עדיין עוגנת. כוחות צבא אמריקנים עקבו אחר האירוע אך לא התערבו במתרחש.

לקראת מלחמה עם איראן? | עוד יום