מתוך הכתבה

מפגני שנאה נערכו בבתי הספר הפלסטיניים לציון הצהרת בלפור

השבוע ציינו בבתי הספר ברשות הפלסטינית ובעזה את יום השנה ה-104 להצהרה - ואת הילדים מלמדים כי היא "שורש כל הרע"
גל ברגר
03 בנובמבר 2021
21:22
עודכן ב 07:15

בבתי הספר ברשות הפלסטינית ובעזה ציינו ביומיים האחרונים את יום השנה להכרזת בלפור – וכמדי שנה זה הפך למפגן שנאה נגד ישראל, דמוניזציה שלה והתכחשות לקיומה. שלל פעילויות, הצגות, טקסים וסיסמאות, נועדו ללמד את הילדים הפלסטינים מגיל גן ובית ספר יסודי ועד התיכון שהצהרת בלפור מ-1917 היא שורש כל הרע - והיא שהביאה לכאן את היהודים מלכתחילה, ואיפשרה את הגזילה של "פלסטין ההיסטורית".

צפו בכתבה של מתוך חדשות הערב בכאן 11

ברחבי הרשות הפלסטינית, מג'נין בצפון ועד חברון בדרום, וגם ברצועת עזה תחת ממשל חמאס, היום הזה הוא יום שחור באתוס הפלסטיני. הזדמנות להזכיר שפלסטין ההיסטורית נגזלה מהם עוד בהצהרה ההיא מ-1917- וניתנה ליהודים.

בבית הספר לבנות בכפר רנתיס הסמוך לקו הירוק, המחיזו ירי של יהודים בפלסטינים, בניסיון להנציח את הנרטיב. הילדים הפלסטינים לומדים שהצהרת בלפור היא שורש הרע. הם הציתו את נוסח ההצהרה ואת תמונתו של בלפור בתוך הגן ומחקו בטוש אדום את מגן הדוד שמסמל את ההתיישבות היהודית בארץ.

הנחש האימפריאליסטי-ציוני שהשתלט על מפת פלסטין על הפודיום הוא חלק מהסמלים שימי אזכור הצהרת בלפור רוויים בהם. הקריקטורות בעלות הניחוח האנטישמי עם היהודי הגלותי, הפרצוף המרושע והאף הארוך, או היהודי החרדי המגולגל בתוך הצהרת בלפור – גם הן מסמלי היום הזה.

משרד החינוך של הרשות הפלסטינית ברמאללה נותן הד וחסות לפעילויות יום השנה להכרזת בלפור, וזהו חלק אינטגרלי מתוכנית הלימודים. בחלק מהמקומות, כמו אתמול ביטא ליד חברון, השתתפו גם מנגנוני הביטחון של אבו מאזן בפעילות הבית ספרית, והורידו את הדגל לחצי התורן. גם הטלוויזיה הפלסטינית הממלכתית מקדישה, ברוח המנהיג, שידורים מיוחדים ליום השנה להצהרת בלפור.