יצחק ג'קי אדרי

טרגדיה בדימונה: האחים ג'קי ומקסים אדרי מתו מקורונה תוך שעתיים

שני האחים לא היו מחוסנים - הם נדבקו לפני כחודש ואושפזו לפני כשלושה שבועות
איציק זוארץ
03 בנובמבר 2021
22:56

יצחק ג'קי אדרי ואחיו מקסים, בשנות ה-60 לחייהם, מתו הערב (רביעי) מקורונה בתוך שעתיים. ג'קי היה פעיל חברתי וחבר מועצה לשעבר. הם נדבקו בנגיף לפני כחודש ואושפזו בבית החולים במשך כשלושה שבועות. השניים לא התחסנו, אחד מהם מסיבות רפואיות.

ג'קי התפרסם בשנת 2004 בעקבות הסרט "זהב לבן עבודה שחורה" של התוכנית "עובדה", שעסק בתנאי ההעסקה של עובדי הקבלן במפעלי ים המלח. ג'קי היה מהפועלים היחידים שנחשפו למצלמה - והוא פוטר מעבודתו בשל כך. בעקבות המקרה הצטרף למאבק למען זכויות עובדי קבלן ומאבק בחברות כוח אדם. ב-2006 היה מועמד לכנסת ה-17 מטעם רשימת "תפנית", שלא עברה את אחוז החסימה. בין השנים 2009-2006, ניהל את המרכז הרב נכותי בדימונה,

ב-2010 הגיש עתירה לבג"ץ הקוראת להקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת התנהלו החברות כימיקלים לישראל" ו"מפעלי ים המלח". לבקש בית המשפט, משך את העתירה - והממשלה הגישה נגד החברות תביעה של מעל למיליארד שקלים. 

 

בתו של ג'קי ספדה לו בפייסבוק וכתבה "אבי היקר מסר את נשמתו לבורא, בדיוק שעתיים אחרי אחיו היקר. בחייהם ובמותם לא נפרדו". דן בונבידה, כתב מקומון בדימונה, כתב: "ג'קי זכרו לברכה היה איש שלחם תמיד למען החלש. ליותי אותו ככתב מקומי במאבקים בתאגיד המים ובמלחמה נגד עוולות חברתיות. נבחרי הציבור היום קצת שכחו אנושיות מהי, וזו המורשת של ג'קי שתמיד הושיט יד למי שהיה זקוק".

שר האוצר אביגדור ליברמן הביע תנחומיו על מותם: "‏אני מצר על מותם הטרגי של ג'קי ומקסים אדרי. הכרתי את פועלו של ג'קי לאורך השנים ואת תרומתו לקהילה בכלל ולעיר דימונה בפרט. אני מחזק את משפחתם ברגעים כואבים אלו וקורא לציבור לצאת ולהתחסן בכדי למנוע מקרים קשים כמו זה בעתיד".