גל אוחובסקי
צילום: פלאש 90

בעקבות תחקיר כאן חדשות: תלונה ראשונה נגד גל אוחובסקי

העדויות החמורות שנחשפו בכאן חדשות מטלטלות את קהילת הלהט"ב והביאו את המשטרה לפתוח בחקירה • הכול התחיל מכתבה על תרבות השתיקה והטרדות מיניות בתוך הקהילה, והעדויות החלו להגיע מעצמן • עורכי התחקיר אספו את המידע, שהגיע מגברים שדיברו עם כאן חדשות ועמוד "תורנו" באינסטגרם - והבינו שהם נכנסים למשהו "מורכב ומפחיד"
כתבי כאן חדשות
05 בנובמבר 2021
17:20
עודכן ב 07 נובמבר 18:54

בעקבות תחקיר כאן חדשות: תלונה ראשונה הוגשה הערב (ראשון) נגד גל אוחובסקי. העדויות החמורות נגד אוחובסקי שנחשפו בתחקיר, הביאו את המשטרה לפתוח בחקירה. באומץ רב חשפו בשבוע שעבר שני אנשים שונים בפני מיכל רבינוביץ' את הפגיעה המינית שעברו מצדו של גל אוחובסקי - לא רק איש תקשורת ותרבות בכיר ומוכר, אלא גם אחת הדמויות הבולטות והפעילות בקהילה הגאה בישראל. מי שהיה ממקימי הארגון שמסייע לבני נוער להט"בים ועמד בראשו - עד לפרסום הטענות כלפיו.

לפצח את תחקיר אוחובסקי | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

נראה שהתחקיר הזה, שכבר גרם כאמור לפתיחתה של חקירה משטרתית של הטענות נגד אוחובסקי, מתחיל להעלות מעל לפני השטח פגיעות וחוויות כואבות נוספות בתוך הקהילה, שאיכשהו עד כה התמורות של מהפכת metoo כמעט שלא הגיעו אליה. לפחות עד עכשיו.

הסימנים שהובילו לתחקיר: "זה היה מלחיץ כשהשם שלו עלה"

עורכי התחקיר, עיתונאית כאן חדשות מיכל רבינוביץ' ומייסד מיזם "תורנו" עמרי פיינשטיין, סיפרו בהסכת "עוד יום" איך התחיל התחקיר על אוחובסקי, שלב אחר שלב. "לפני כמה חודשים עמרי (פיינשטיין – י"ש) התראיין לכתבה שלי בנושא הטרדות מיניות בקהילה הגאה", סיפרה מיכל רבינוביץ'. "חשבתי לנכון שזה נושא מושתק ולא מדובר, שיש בו המון אזורים אפורים. במהלך יום הצילום כבר די ברור לי שיש אינדיקציות בסיסיות להתנהגות שאינה הולמת לכאורה של אוחובסקי נגד גברים צעירים".

"מפחד לקרוא לזה אונס". הכתבה על תרבות ההשתקה בקהילה הגאה דרכה החלו להגיע עדויות ראשונות נגד אוחובסקי

"לא הלכנו על תחקיר כזה כי זה גל אוחובסקי", חידדה רבינוביץ'. "הבנו שזאת התנהלות שצריך לבדוק". עם האינטואיציה הזו החלו רבינוביץ' ופיינשטיין לאסוף ולהצליב את המידע שהיה ברשותם, עד לשלב שבו עימתו את אוחובסקי, פנים אל פנים, עם העדויות נגדו.

גם מייסד "תורנו" פיינשטיין סיפר על קבלת העדויות הראשונות נגד אוחובסקי. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב הוא אמר כי "בקיץ האחרון עשינו כתבה על תופעת הפגיעות המיניות, ואחרי שהיא שודרה התחיל להגיע מידע על אוחובסקי". פיינשטין הוסיף: "זה היה מלחיץ כשהשם שלו עלה, הבנתי שנכנסתי למשהו מורכב ומפחיד".

העדויות: "הוא תיקשר כמו חיה"

במרכז התחקיר עומדת עדותו של א', שהותקף לטענתו על ידי אוחובסקי לפני כשנה וחצי. השניים קבעו להיפגש למפגש מיני עם גבולות ברורים שהופרו מייד. "זה קרה מהרגע הראשון", העיד א', "כמה דקות, הופעל איזה כפתור והוא לא תיקשר כמו בן אדם, הוא תיקשר כמו חיה. יותר מחמש פעמים הוא ניסה להפוך אותי בכוח, להחדיר לי אצבעות, לגעת, להגיע בכל דרך אפשרית לאזור הזה".

א' מספר שביקש מאוחובסקי להפסיק: "אלו היו מילים מאוד נחרצות: 'די, זה לא נעים, בוא נפסיק את זה'. היו דברים מאוד לא משתמעים לשתי פנים". עדותו של א' מגובה בבדיקת פוליגרף שבה נמצא דובר אמת.

עדות נוספת היא זו של ב', גבר שאיתו נפגש אוחובסקי לפגישת עבודה לפני מספר שנים. "ישבנו רחוקים אחד מהשני ופשוט ברגע הוא זינק אליי והתחיל לנשק אותי", הוא סיפר, "ניסיתי להדוף אותו. הוא כפה את עצמו עליי למרות התנגדותי, עד שגמר".

אוחובסקי מגיב לתחקיר כאן חדשות: "איני חף מטעויות ויצרים"

לאחר פרסום התחקיר, הודיע אוחובסקי על התפטרות מנשיאות ארגון הנוער הגאה איגי, מטעמו נמסרה התייחסות לכל אחת משתי העדויות.

לגבי המקרה הראשון: עד רגע הפניה מכם לא ידע גל דבר על תחושותיו של חבר הקהילה. מתוך הבנה ורגישות גל מבקש להתנצל מעומק ליבו בפני האדם על התחושה הרעה שנגרמה לו.

באשר לעדות השניה: בניגוד למה שמחייב הדין וכללי האתיקה, לא הועברו מצד התאגיד שום פרטים לגביה, ואין לו דרך להגיב או להתגונן בפני אירוע שלא פורט בפניו. אך כאמור, מרגע שזו התחושה, הוא מתנצל גם בפני המעיד השני.

כמי שהקדיש את חייו לקהילה החליט גל כי אחריותו מחייבת אותו להפסיק את פעילותו כנשיא איגי, ארגון הנוער הגאה. הארגון הוא מפעל חייו, והוא אינו מעונין שרבב ידבק בארגון הנהדר הזה.

בהמשך הגיב גל אוחובסקי לטענות נגדו גם בפוסט לכ-5,000 חבריו בפייסבוק, שם כתב כי הוא "מבקש סליחה כנה וטהורה, אינני חף מטעויות ויצרים". בהמשך כתב: "לא העליתי בדעתי לפגוע באיש או אישה, לא העליתי בדעתי שפגעתי. מסתבר שטעיתי. כאשר קיבלתי את הטענות כלפיי להתנהגות לא ראויה, התכווצה לי הבטן.

"חשתי תחושה קשה של אכזבה אישית, מכך שלא הבחנתי בכך בזמן אמת, ובעיקר מועקה גדולה על כך שחברים יקרים שלי לקהילה נפגעו ממני. מיד כאשר נודע לי, בחרתי להתנצל, כי זו הדרך הראויה, ובחרתי להתפטר מתפקידי כי זה חלק מחשבון הנפש. כל מפגש מיני תואם מראש ככזה, וככל הנראה, בלהט התשוקה האנושית לא הייתי קשוב כנדרש לתחושות הצד השני ואני כואב זאת. לא ניסיתי מעולם לכפות עצמי על איש".

עמרי פיינשטיין סיפר בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב כי רוב התגובות לתחקיר הן תומכות, "אבל תמיד יש תגובות - למה לכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ?" ערן האן, מנהל קו סיוע ארצי לנערים וגברים נפגעי תקיפה מינית, אמר לקרן נויבך כי יש בעיה בסמנטיקה. "כל הכותרות דיברו על שימוש לכאורה בכוח, אך יש תלונות על פגיעה מינית. הפניות עולות ככל שמדברים על המקרים האלה יותר".

השר הורוביץ': "אפס סובלנות לפגיעות מיניות"

העדויות החמורות נגד אוחובסקי לא הסעירו רק את הקהילה הגאה, אלא את הציבור בכלל, שמכיר את דמותו הידועה של אוחובסקי מהופעותיו בתקשורת ובטלוויזיה. עמרי פיינשטיין העיד בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב כי רוב התגובות לתחקיר הן תומכות, "אבל תמיד יש תגובות - למה לכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ?".

ערן האן, מנהל קו סיוע ארצי לנערים וגברים נפגעי תקיפה מינית, אמר לקרן נויבך כי יש בעיה בסמנטיקה. "כל הכותרות דיברו על שימוש לכאורה בכוח, אך יש תלונות על פגיעה מינית. הפניות עולות ככל שמדברים על המקרים האלה יותר".

האזינו לריאיונות בכאן רשת ב

שר הבריאות, ניצן הורוביץ, איש קהילת הלהט"ב, צייץ בתגובה לתחקיר: "‏הצטערתי מאוד לשמוע על התלונות נגד גל אוחובסקי ואני מבקש לחזק את ידי המתלוננים. עלינו לנהוג אפס סובלנות לפגיעות מיניות. זה נכון בכל מקום, וזה נכון גם בתוך הקהילה הגאה. ההחלטה של אוחובסקי להתנצל ולהתפטר מ'איגי' היא הדבר הנכון והראוי. יש למצות את בירור הטענות ולהבטיח תמיכה לנפגעים"

חשבון נפש: חקירה פלילית נפתחה, מקרים נוספים של פגיעה מינית בקהילה נחשפו

יומיים בלבד לאחר פרסום התחקיר בחדשות הערב, הודיעה משטרת ישראל ביום רביעי על פתיחת חקירה פלילית בעניין אוחובסקי, בחשד לעבירות מין. זאת על בסיס אותן עדויות של שני הגברים בתחקיר, שטענו שאוחובסקי כפה את עצמו עליהם. לפני כן הודיעה המשטרה כי היא מבקשת מנפגעים לבוא ולהגיש תלונות.

בחדשות הערב בכאן 11 דווח כי עדויות נוספות של גברים שלא היו בתחקיר של מיכל רבינוביץ' הגיעו לידיעת המשטרה. ההחלטה על פתיחה בחקירה התקבלה במשטרה גם בהיעדר תלונה רשמית. אוחובסקי עצמו לא יזומן לחקירה עד שתוגש תלונה רשמית.

אחרי פרסום התחקיר על גל אוחובסקי בכאן חדשות, ידיעות אחרונות ו-YNET פרסמו תחקיר עם עדויות נגד חבר מועצת עירית ת"א מטעם מרצ ומחזיק תיק הלהט"ב בעירייה, איתי פנקס ארד. בעדויות טענו שני צעירים כי ארד קיים עמם לכאורה מפגשים מיניים שלא בהסכמה מלאה, לפני יותר מעשור.

הם טוענים כי פנקס ארד קיים עמם את המפגשים המיניים כשהיו בני 17 והגיעו לפעולות והרצאות בתנועת הנוער הגאה "איגי". בין היתר טוענים השניים כי קיים עמם אקטים מיניים מבלי לשאול להסכמתם, ולא השתמש באמצעי מניעה. בתגובה הודיע פנקס ארד כי ישעה את עצמו מתפקידו כמחזיק תיק הלהט"ב בעיריית תל אביב יפו