-
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

תקציב החינוך: מנהל יוכל לשלוט על 75% ממערכת השעות לעומת 25% היום

משרד החינוך זוכה לתקציב הגדול ביותר מבין משרדי הממשלה - 70 מיליארד שקל. התקציב לשנתיים הקרובות מביא שתי בשורות משמעותיות לעומת השנים הקודמות - הגדלת האוטונומיה למנהלים והסדרת בית הספר של החגים
לירן כוג'הינוף
07 בנובמבר 2021
07:22

החינוך בראש: 70.6 מיליארד שקלים - זה תקציב משרד החינוך לשנת 2022 שעבר בסוף השבוע בכנסת. מדובר בעלייה משמעותית מתקציב 2019, אז עמד תקציב החינוך על כ-60 מיליארד. אם לא כוללים את הסיוע האמריקני בתקציב הביטחון, מדובר במשרד שזוכה לתקציב הגדול ביותר.

הבשורה הגדולה ביותר להורים היא שהפעם לא יצטרכו להמתין להחלטה של הרגע האחרון, כי תוכנית הקייטנות - "בית הספר של החגים" - נכנסה כסעיף לבסיס התקציב. התוכנית תאפשר פתיחת קייטנות מסבסדות של חמישה ימים בחנוכה וחמישה ימים פסח בגני הילדים ובתי הספר היסודיים - תוכנית שהייתה בכל שנה ללא ודאות כלכלית.

הרפורמה המשמעותית ביותר היא ללא ספק תוכנית שרת החינוך למתן אוטונומיה למנהלי בית הספר. אמנם מדובר רק בכחצי מיליארד שקלים שיתפרשו על פני ארבע שנים, אבל התוכנית, שאמורה לצאת לפועל בשנת הלימודים הבאה, צפויה להפוך את כל אופן השליטה בכספים בבית הספר. מנהלי בתי הספר יוכלו לנהל באופן גמיש ועצמאי את סל התקציב הבית-ספרי, ולהחליט בעצמם איך לחלק את הכסף. עיקר השינוי יגיע ברמת השליטה במערכת השעות. אם כיום מנהל שולט על 25% מהמערכת בבית הספר שלו, בעקבות הרפורמה במשרד החינוך מאמינים שהוא יוכל לשלוט על 75% ממנה.

אורית כהן, יושבת ראש ארגון "מנהיגים", הכולל מאות מנהלים, קוראת לשרת החינוך לשתף אותם בקבלת ההחלטות לפני שהרפורמה תצא לדרך. "אין די בהצרות או בשינוי מינורי - נדרש שינוי מעמיק של המערכת ממצב של ניהול היררכי למתן אמון בקברניטי השטח", אמרה, והוסיפה: "בסיסי לשתף את מנהלי בתי הספר בגיבוש התהליכים. לא סביר שיגובש מהלך שכזה והארגון לא יהיה חלק משולחן מקבלי ההחלטות".

מחוץ לתקציב: צמצום מספר התלמידים בכיתה בעל-יסודי והגדלת כוח אדם

אבל לא הכל ורד. בתקציב 2021 קוצצו 40 מיליון שקלים, ובתקציב 2022 קוצצו מאה מיליון. אין כוונה לפגוע בתוכנית כזו או אחרת, ובתוספות של כספים קואלציונים מדובר בקיצוץ קטן. התקציב לא כולל את המשך התוכנית לצמצם את מספר התלמידים בכיתה מעבר לבתי הספר היסודיים. גם ניסיון להתמודד עם המחסור החמור בכוח אדם, ממנו סובלת מערכת החינוך, לא בא לידי ביטוי בתקציב הנוכחי.