תאיר ראדה

עד במשפט זדורוב: המשטרה לא בדקה את נעליי - למרות סימני השאלה לגבי טביעת הנעל בזירה

יואב חדד, שהיה בין אלו שגילו את גופתה של תאיר ראדה בתא השירותים בבית הספר בקצרין, העיד שלמרות שהמשטרה ביקשה ממנו להביא את הנעליים לבדיקה בתחנה, כשהגיע לשם איש לא לקח אותם ממנו. אב הבית העיד - ראיתי דם זולג מהגופה, לכאורה שעות לאחר הרצח
חן ביאר
07 בנובמבר 2021
11:25
עודכן ב 13:34

משפט זדורוב: יואב חדד, תושב קצרין שהיה בין האנשים שמצאו את תאיר ראדה ללא רוח חיים בתא שירותים בבית הספר בו למדה, העיד היום (ראשון) במשפט. חדד סיפר כי זמן מה לאחר הרצח התקשרו אליו מהמשטרה וביקשו ממנו להגיע ולמסור את הנעליים שלו לבדיקה - אך איש לא לקח אותם ממנו. 

סוגיית הנעליים של המגיבים הראשונים לרצח תאיר ראדה חשובה, כיוון שטביעת נעל שנמצא בתא השירותים לא תאמה את נעליו של זדורוב, פרט שהתביעה הסבירה במגיבים שהגיעו לתא כדי לסייע לראדה. לפי חדד, השוטרים ביקשו ממנו להביא את הנעליים שלו לבדיקה בתחנה כדי להשוותם לטביעת הנעל שנמצאה בתא. לדבריו, הוא אמר לשוטרים שהוא בעבודה והתבקש להגיע לאחר שיסיים. כשהגיע עם נעליו לא היה איש בתחנה ובכך תם העניין - כלומר, עד היום נעליו לא נבדקו.

בבית המשפט המחוזי בנצרת העיד גם יצחק מנשה - אב בית בבית הספר נופי גולן בקצרין (לצד אב בית נוסף בשם קובי סמוברנו שהעיד בדיון הקודם - ח"ב). מנשה העיד שכשזיהה שמואל ראדה, אביה של תאיר, את גופתה הגופה הונחה על הספסל ולאחר מכן פונתה. לפי עדותו של מנשה בשלב הזה הוא זיהה דם שזלג מגופתה של תאיר ראדה.

עד נוסף שהתייצב היום לדיון היה אבי שי, שהיה קצין אגף חקירות ומודיעין במחוז צפון של המשטרה בזמן הרצח. הוא התייחס לטענה על התערבות בשחזור של זדורוב וכיוון שלו לתא השירותים הנכון במהלך שחזור הרצח. לדבריו, "אני דאגתי רק לסוגיה של אזיקי הידיים. אני חושב ששומעים את העובדה שהוא מחפש את השירותים עוד קודם. אני ביקשתי שיסירו לו את אזיקי היידיים ואני זוכר שהייתה בעיה שלא מצאו את המפתח. אבל שיהיה ברור, אני לא נתתי שום הוראה להתערב או לעכב אותו בנקודה הזאת". 

הסיכוי האחרון של זדורוב | האזינו לעוד יום

השופט אשר קולה שאל את שי - "דלת התא פורסמה בטלווזיה לפני השחזור, זה לא פוגע בשחזור?". קצין המשטרה בדימוס ענה: "אני ביקשתי להוציא צו אסור פרסום עוד שהייתי בדרך לזירה. בדיעבד התברר שזה לא קרה והתברר גם שמפקד המרחב התראיין ואמר דברים שלא היה צריך להגיד. למחרת ביקשתי שוב להוציא איסור פרסום וסגן הנשיא בעכו כעס שמבקשים איסור פרסום בזמן שמפקד המרחב מתראיין".

עדותו של מנשה נוגעת לאחת הסוגיות המרכזיות במשפט - אם אפשרי שדם יזלוג מהגופה שעות לאחר הרצח. יש לציין שנקודה זו לא עלתה בעדותו של מנשה במשטרה ולא בעדותו של אב הבית הנוסף שהיה גם הוא עד לאותה הסיטואציה. 

ביציאה מהדיון שהתקיים בשבוע שעבר, אמרה אילנה ראדה, אמא של תאיר, כי "כל מה שראיתי במשפט הקודם - נוכחתי לדעת שהסתירו מאיתנו הרבה מאוד דברים". כמו כן התייחסה ראדה לשוטרים שחקרו את הפרשה: "קצינים במשטרה באים ומשקרים במצח נחושה ולעיתים מביאים דברים שנאספו רק בשנים האחרונות. אני איבדתי אמון".

לצד הביקורת הקשה של ראדה על ניהול המשפט הקודם וחקירת המשטרה, היא הביעה אופטימיות באשר למשפט הנוכחי: "אנחנו רק בהתחלה. אני רואה פה הרכב מאוד רציני, שאלות מאוד משמעותיות, דברים שעליהם שואלים ומתמקדים".