היערות בגבול פולין-בלארוס
צילום: רויטרס

כך יצר "הדיקטטור האחרון" של אירופה משבר מהגרים

סוכנות הנסיעות הממשלתית הבלארוסית מציעה לפליטים את עסקת החלומות - שמתנפצת לרסיסים עם הגעתם לגבול עם פולין, אז מתגלה שהם רק כלי ניגוח של השליט לוקשנקו במדינות ה"בלוק", איתן הוא מצוי בקונפליקט. בתוך מלחמת האינטרסים מחכים מבקשי המקלט לישועה בקור המקפיא: "בלארוס שלחה אותנו לפולין ופולין החזירה אותנו לבלארוס. אנחנו כמו כדורי פינג פונג, יש כאן מאות ילדים ונשים"
בר שפר
07 בנובמבר 2021
15:53

נור עברה את כל הדרך מדמשק למינסק, בניסיון להימלט ממלחמת האזרחים הארוכה בסוריה. היא קנתה כרטיס טיסה ושילמה 4,000 דולר על שהות קצרה במלון, ביטוח ואסיפתה מנמל התעופה. "ראינו שאנשים חוצים לאירופה דרך בלארוס, שזה פשוט לחצות", סיפרה בתקווה הפליטה הסורית לכלי התקשורת הקנדי VICE NEWS. 

אבל המציאות הייתה קשה יותר מהסיפורים ששמעה. נור נאלצה להעביר ימים שלמים ביערות הקפואים על גבול בלארוס לפני שהצליחה לחצות לפולין, בלי הרבה מים, מזון או ביגוד חם. "משטרת בלארוס סייעה לנו, מכונית הגיעה והם הכניסו אותנו ואז הכריחו אותנו לחצות נהר", סיפרה. "האדמה הייתה בוצית ושקענו, כמעט מתתי פעמיים לא יכולתי לזוז. אם לא היה חבר לידי שחילץ אותי, לא הייתי בין החיים היום".

המציאות קשה יותר מההבטחות והסיפורים. צילום: אי-פי

התלאות שעברה נור הן לא מקרה של בחורה אחת. אמילה עבדלאקר, פליטה כורדית מהגבול הטורקי הגיעה אף היא באותה הדרך. המלחמה הנוראית בין ה-PKK לבין הצבא הטורקי וההפגזות האין סופיות בכורדיסטאן הביאו אותה לרכוש לה ולילדיה כרטיסי טיסה ישירים לבלארוס, באמצעות סוכנות הנסיעות הממשלתית, שם הבטיחו לה את אותה החבילה וכן מעבר בטוח לאירופה השקטה דרך הגבול עם פולין.

"רואים מהגרים שהפנים שלהם נחתכו מגדר התיל בגבול"

אמילה ונור מספרות את סיפורם של המהגרים לבלארוס, שלעיתים נאלצים לשלם בין 15 אלף ל-20 אלף אירו כשהם נוחתים ברפובליקה, עם תקוות גדולות לחיים טובים יותר, שמתנפצות לרסיסים עם המציאות האירופאית. התמונות מנמל התעופה בבלארוס הן של משפחות, נשים וילדים, לבושים בבגדים קצרים, לא מודעים לחורף האירופי ולמזג האוויר שמצפה להם בהמשך הדרך. הם לנים במלונות שמנוהלים על ידי הממשל ואז נלקחים באוטובוסים על ידי המשטרה הבלארוסית ומשם מעבירים אותם את הגבול.

קטארזינה וואפה, מתנדבת באזור גבול פולין-בלארוס, סיפרה לעיתון הבריטי The Guardian על הקבוצות שחוצות את הגבול - ולא חוסכת בתיאור המראות הקשים. "אנחנו רואים לפעמים מהגרים שהפנים שלהם נחתכו מגדר התיל בגבול. יש לנו סרטונים שמראים איך הכוחות הבלארוסים מעבירים את הפליטים לפולין או ליטא, ושם מחכים להם משמר הגבולות עם כלבי תקיפה וציוד מלא". 

"הכוחות הבלארוסים מעבירים את הפליטים לפולין או ליטא, שם מחכים להם כלבי תקיפה". צילום: רויטרס

מחפשי המקלט - רק כלי משחק בקונפליקט בין בלארוס למדינות ה"בלוק"

השיטה היא אותה שיטה גם במזרח התיכון וגם באפריקה. סוכנות נסיעות ממשלתית בלארוסית מציעה את עסקת החלומות של כל פליט: שלמו מחיר סמלי ותקבלו טיסה ישירה למינסק, שכוללת לינה, ביטוח ומעבר ליבשת המובטחת". אותם פליטים שרק מנסים לבנות לעצמם חיים טובים יותר, גם אם זה אומר במקום אחר, הם למעשה רק כלים במשחק גדול יותר.

מדובר כמובן במשחק פוליטי, בניסיון של בלארוס לקדם את האינטרסים האישיים שלה מול מדינות הגוש המזרחי, המכונות "הבלוק", איתן נמנות פולין, ליטא ולטביה - כל אלה ראו עלייה משמעותית בניסיונות פליטים לחצות את הגבול. פולין עצמה מדווחת כי מאוגוסט עד אוקטובר השנה תועדו 25 אלף ניסיונות כאלה. לשם ההשוואה, בשנה שעברה דיווחה פולין רק על 122 ניסיונות חציה של הגבול.

"בלארוס שלחה אותנו לפולין ופולין החזירה אותנו לבלארוס. אנחנו כמו כדורי פינג פונג". צילום: רויטרס

גם האיחוד האירופי טוען כי בלארוס משתמשת במהגרים כמנוף לחץ. לדבריהם, נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו מזמין מהגרים לארצו כדרך מעבר למערב אירופה - בתגובה לסנקציות הכלכליות שהוטלו על מדינתו, לאחר שמשטרו ריסק את התנועה הפרו-דמוקרטית בשנה שעברה. הבחירות במדינה, שגם הן נחשבו למכורות לטובת הנשיא המכהן, יחד עם האלימות הברוטאלית שהפעילו כוחות הביטחון הבלארוסים נגד המפגינים, עודדו את העולם להמשיך עם הסנקציות הכלכליות.

כעת, בעקבות משבר המהגרים שמחריף מדי יום, כשידוע על לפחות שמונה מהגרים מתים בגבול, האיחוד האירופי אף שוקל להטיל סנקציות על רשת התעופה הממשלתית בבלארוס, בשל הבאת מספרים עצומים של מהגרים בטיסות ישירות למינסק.

לפחות שמונה הרוגים בגבול פולין-בלארוס. צילום: רויטרס

הנשיא לוקשנקו, מצידו, מכחיש הכל: "אנחנו לא סוחטים אף אחד עם הגירה בלתי-חוקית. אנחנו לא מאיימים על אף אחד, אבל הכנסתם אותנו למצב כזה שבו אנחנו חייבים להגיב. ואנחנו באמת מגיבים", כך אמר לעיתונאים במשכן הנשיאות לפני כחודשיים.

פולין הכריזה על "מצב חירום" לאורך הגבול עם בלארוס והעבירה אלפי חיילים כדי לתגבר את כוחות משמר הגבול. הכניסה לאזור אינה מותרת - לא לאזרחים, לא לתקשורת ולא לארגונים בין לאומיים. אלו המתקרבים מספיק לגבול מקבלים הודעת אס.אמ.אס בה נכתב: "הגבול הפולני סגור. בלארוס מכרה לכם שקרים, תחזרו למינסק".

אז בחזרה לנור מדמשק. היא הצליחה להישאר בפולין אחרי שקיבלה טיפול רפואי כי "התמזל מזלה" והיא שברה את רגלה במהלך המסע. לעומת זאת, הקבוצה איתה הגיעה נשלחה חזרה לבלארוס והיא לא התקבלה בברכות חמות כפי שהתקבלה בהתחלה. "אנחנו כמו כדורי פינג פונג. בלארוס שלחה אותנו לפולין ופולין החזירה אותנו לבלארוס. יש כאן 500 או 600 אנשים, ילדים ונשים, ולאף אחד אסור לחזור לשום מקום. אנחנו תקועים ביער בין שתי מדינות", אמר אחד המהגרים שהצטופף ליד המדורה - בעוד אחד מהלילות הקרים ביער ביאלובייסקה.