-

תיעוד מיוחד: כוחות צה"ל במובלעת הישראלית בסוריה

בשבוע שעבר חצו לוחמי צה"ל את גדר הגבול, ונכנסו למוצב ישראלי נטוש במובלעת ישראלית בסוריה. מטרת הפעילות הזאת הייתה בעיקר להפגין נוכחות, אבל גם לוודא שהמקום מוכן לאיוש במקרה של הסלמה בצפון
איתי בלומנטל
08 בנובמבר 2021
01:13
עודכן ב 07:12

בשבועות האחרונים הגביר חיל האוויר את תקיפותיו בסוריה נגד מחסני תחמושת ואתרים צבאיים של איראן וחיזבאללה. בתיעוד מיוחד שפורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11, התלווה כתב כאן חדשות ללוחמי צה"ל בפעילות מיוחדת מעבר לגבול, במסגרתה נכנס הכוח למוצב ישראלי נטוש במובלעת ישראלית בסוריה.

הכוחות חצו את הגדר בשיירה מאובטחת בליווי התצפיות שסורקות את השטח. החשש המיידי הוא שפעילי טרור שיעיים ינסו לפתוח לעברם באש. "אנחנו מנסים שהם ייצאו החוצה, שהם יסתכלו עלינו, שהם יראו את עצמם", אמר סרן עמיעד איילון, מפקד פלוגת כפיר גדוד 71. "אם עכשיו אנחנו נכנסים פנימה ומצליחים להוציא אותם מהחורים שלהם, אנחנו צריכים לייצר מתפס אצלם, ואז נדע להגיד איך הם מגיבים במידה שאנחנו עושים פעולה כלשהי".

צפו בתיעוד המיוחד

הגששים סרקו את המוצב וחיפשו סימנים אם מישהו היה שם. אחרי שיוודאו שהשטח נקי, שאר הכוחות יצטרפו. נראה שהמוצב לא היה בשימוש במשך שנים ארוכות. כתובות גרפיטי בעברית ותאי שירותים שבורים הם העדויות היחידות שפעם היו כאן חיילי צה"ל.

"המשימה הייתה לא רק להיכנס ולשלול כאן את המטענים, המשימה גם הייתה לפעול כאן בחתימה גבוהה, כדי שהצד השני יראה שאנחנו נמצאים פה ועובדים", אמר סא"ל עידן ניר, מפקד גדוד 71 "רשף". "כדי שהצד השני יבין שהגבול זה לא המכשול שעברנו אותו בהתחלה, אלא הגבול עובר ברוקד".

גורם ביטחוני: צה"ל יצטרך לפעול כדי להשיב את העליונות בסוריה

"אני חושב שעיקר העשייה הזאת זה למנוע את ההתבססות של כל מיני כוחות פה באזור. אם זה איראן, אם זה כוחות כאלה ואחרים שאנחנו שומעים עליהם בעיקר בתקשורת", אומר סרן עמיעד איילון. "זה משפיע מאוד". לאחר תצפית קצרה על הכפר הסורי עבדין, אנחנו מתחילים לנוע בחזרה לצד הישראלי כשהלוחמים והלוחמות ממשיכים לסרוק מסביב.

על פי פרסומים זרים ישראל תקפה בנמל התעופה בדמשק ולפני כן תקפה בשדה התעופה T-4, בתדמור וירתה למוות בפעיל סורי שעבד עבור איראן."אני לא יודע מי תקף", אומר סא"ל ניר, "אבל אני יודע שבמרחב שלי, איפה שאני עובד, אף אחד לא חודר. אני חושב שהגדוד שלי עובד, המרחב שקט וזה מאפשר לתושבים לטייל ולממש כאן את כל מה שהם רוצים במרחב של מדינת ישראל".

ומה באשר לחמושים מאיראן, שייתכן שנמצאים באזור? "אני רואה אנשים חמושים מולי. אני יכול לסווג אותם ככוח צבא סוריה, אני לא יודע מי עוד עובד פה. אני רק יודע שלא משנה מי נמצא פה הוא מורתע, הוא לא עושה שום דבר", אומר סא"ל ניר. 

השקט בגבול ישראל-סוריה מתעתע. כמה עשרות קילומטרים משם, ישראל מנהלת מערכה של ממש נגד ההתבססות האיראנית. מבחינת הלוחמים בחטיבת הגולן והחרמון, המערכה הבאה בצפון היא רק עניין של זמן.