אולם בית משפט
צילום: פלאש 90

במקום להישפט על מעורבות ברצח - קיבל עבודות שירות; הפרקליטות: אי אפשר לתקן

שנתיים אחרי שתושב יפו הורשע בגרימת מוות ברשלנות של אופנוען, התברר שמדובר ברצח. בפרקליטות אומרים: לא ניתן להעמיד את הנהג לדין
שלי טפיירו
07 בנובמבר 2021
22:57

מקרה נדיר בעולם המשפט הישראלי: תושב יפו הואשם בגרימת מוות ברשלנות של רוכב אופנוע בתאונת דרכים ונשלח לעבודות שירות כחלק מהסדר טיעון. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי עתה, שנתיים אחרי המוות, מתברר שזו בכלל לא הייתה תאונה – אלא מעשה מכוון. האדם שישב לצד הנהג הואשם ברצח – אך את הנהג עצמו אי אפשר לשפוט שוב. 

המקרה התרחש במאי 2019, כחלק מסכסוך בין כנופיות ביפו. כעבור חודשיים הוגש כתב אישום נגד צעיר מיפו בגין גרימת מוות ברשלנות, בכך שנסע ברכבו והאדם שישב לצדו, מסיבה לא ברורה, הסיט את הרכב ופגע באותו אופנוען - שזוהה בטעות כיריב - והפקיר אותו למותו. הנהג נשלח לעבודות שירות בלבד, במסגרת הסדר טיעון. אך כאמור, כמעט שנתיים אחרי, אותה פרקליטות הגישה כתב אישום בגין רצח נגד האדם שישב לצד הנהג. השופט ששלח את הנהג לעבודות שירות תהה בפני הפרקליטות ואמר להם כי מדובר במקרה רצח ולא רשלנות – וביקש מהם להתייעץ עם הגורמים הבכירים ביותר במערכת. האחרונים שבו עם התשובה שלפיה לא ניתן להעמיד לדין את אותו נאשם שהיה שותף בתכנון ובמעקב אחרי הנרצח, מפני שכבר נשפט על מעשיו.

בפרקליטות מנסים לגמד את המחדל, ומוסרים: "במסגרת חקירת רצח הודה מי שישב לצד הנהג בעת התאונה שהוא זה שהסיט את ההגה - במטרה לרצוח את הקורבן. הראיות בתיק נבחנו מחדש, והוגש נגדו כתב אישום בגין רצח, אך נגד הנהג נמצא שאין די ראיות על מנת לייחס לו עבירת רצח. זהו אכן מצב ייחודי שבו לנהג ולנוסע שלידו מיוחסות עבירות שונות, אך הדבר נובע מטיב הראיות נגד כל אחד מהם".